کشف اشیای تاریخی مربوط به دوره نویسنگی در سوق

در کاوش‌های باستانی از محوطه تاریخی بی‌بی‌ زلیخایی بخش سوق ابزار سنگی مربوط به دوره نوسنگی بدون سفال کشف شده است که مطالعات اولیه نشان می‌دهد این ابزار برای ساخت ابزار آلات کشاورزی و شکار مردم آن دوره استفاده می‌ گردیده است.

ترور «میراحمد تقوی» توسط منافقین

بر اساس اطلاعاتی که به سپاه پاسداران رسید، منافقین تصمیم به ترور میر احمد تقوی گرفته و فردی که مامور اجرای ترور شده بود نیز قبل از اقدام به ترور دستگیر شد…

قیام ۱۹ آبان گچساران +تصاویر

۱۹ آبان سال ۱۳۵۷، همراه با اوج گیری مبارزات مردمی، از احاد مردم برای تظاهرات بزرگی دعوت شد به گونه ای که جمعت زیادی در مسجد جامع (شهیدان) و بیرون آن حاضر شدند. شعارها فریادگونه به آسمان می رسیدو سخنرانها مردم را تقویت روحی داده و آنها را به پایداری و استقامت دعوت می نمودند. […]

مصدق و آتوریته ی معکوس!

مصدق در موارد فراوانی که باید تساهل رفتاری به خرج میداد، برعکس به نوعی اقتدار و تصلب نامشروع تن داد و همین باعث رنجش خاطر دوستان، خوشحالی دشمنان نهضت و تنها ماندن او و در نهایت شکست تاریخی نهضت شد.

۲۸ مرداد دهبزرگ، فاجعه ای که در تاریخ گم شد…

داستان و واقعه ۲۸مرداد روستای دهبزرگ ازتوابع شهرستان باشت خود داستان غم انگیز و واقعه تلخی است که نه توسط انگلیس و آمریکا و استبداد پهلوی بلکه در نظام نو شکفته جمهوری اسلامی رقم خورد و این در حالی بود که انقلاب کمتر از۲۲ماه بودکه به پیروزی رسیده بود.

روحانی باشتی که گروه فرقان او را دزدید و به رودخانه انداخت

گروه فرقان نیز در همان دوره اول مجلس شورای اسلامی در شهرستان بویراحمد از مرحوم حسینی که کاندیدا شده بود انتقام گرفته و وی را شبانه دزدیده و به رودخانه انداختند که البته به لطف خدا نجات پیدا کردند ولی از ناحیه زبان به مدت یک سال و نیم لکنت داشتند.

بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از روحانیون کهگیلویه و بویراحمد

رهبر انقلاب در دیدار با روحانیون کهگیلویه و بویراحمد، بیانات صریحی را پیرامون عبرت های عاشورا بیان کردند…

ثبت کتیبه های صخره ای استان در اطلس کتیبه های ایران باستان

کتیبه های فارسی میانه، صخره ای استان در اطلس کتیبه های ایران باستان ثبت می شوند

همیشه پای «چَم‌چیت» در میان است

چم‌چیت خاطره‌ی تلخی‌های بویراحمد است. در تمام سال‌های دهه چهل و پنجاه، هرگاه صدای ساز و نقاره‌ها از چم‌چیت بلند می‌شد، چهار ستون بدن بویراحمدی‌ها می‌لرزید و آنها را به یاد خاطره دردناک ۴۵ روز بمباران بی‌رحمانه‌ی هوایی و سالها حکومت نظامی و محاصره اقتصادی در روزهای تلخ بعد از فروردین چهل و دو می‌انداخت.

چرا ملی گرایان هلوکاست ایرانیان به دست صهیونیست ها را تکذیب می کنند

جشن «پوریم» یکی از سنت‌های قدیمی قوم یهود است که همزمان با سیزدهمین روز از سال جدید خورشیدی برگزار می‌شود و در حقیقت جشن و پای‌کوبی بر خون ده‌ها هزار نفر از مردم ایران است که با توطئه و دسیسه دو یهودی نفوذی در دربار خشایارشاه کشته شدند.

گفت‌وگو با فرزند گردان تک نفره خمینی(ره)”شهید زرین” +تصاویر

بعد از انقلاب هم با شروع غائله کردستان، شهید زرین که افتخار عضویت در سپاه اصفهان را داشت به غرب کشور اعزام می‌شود و بعد از آن سراسیمه به جبهه‌های جنوب رفتند و در کنار سردار شهید حاج حسین خرازی و سردار رحیم صفوی به نبرد پرداخت.

دست کنده مهریان ثبت ملی شد

معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد از ثبت ملی دست کنده‌های معماری منطقه مهریان یاسوج مرکز استان به عنوان یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور خبرداد.

روزنامه سلام فصلی نو در روزنامه نگاری ایران بود

سایت مردم استان ( ک و ب) ، سیده زهراحسینی – یاد باد آن روزگاران یاد باد-۲۵  سال پیش درچنین روزی دفترروزنامه سلام دراستان کهگیلویه وبویراحمد به مرکزیت گچساران توسط چهره ماندگاراصلاح طلبی( حاج بهرام تاجگردون) افتتاح گردید. روزنامه سلام درسال۱۳۶۹ درایران متولد شد که به اعتقاد بسیاری آغاز فصلی تازه درروزنامه نگاری ایران بود. […]

معماری اسلامی از دید عکاسان بین المللی

سایت مردم استان( ک و ب)   از دیدن این تصاویر لذت ببرید  

بافت تاریخی و زیبای دهدشت”بلادشاپور”

فرماندار کهگیلویه و رئیس میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان از بافت قدیم دهدشت بازدید کردند.

دره زنگ لنده روستایی به قدمت تاریخ + تصاویر

شهرستان لنده از جمله شهرهای باسابقه تاریخی در استان چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد است که روستاهای آن نیز دارای آثاری فاخر و تاریخی می باشند که گواه روشن قدمت تاریخی این شهرستان است. مردم استان، روستای تاریخی دره زنگ در فاصله ۱۲کیلومتری شهر لنده واقع شده است که روزگاری برای خود و ساکنان خود شور و […]

استاد فریدون داوری!! لطفا ساحت شعر را حرمت نگه‌دار

ساحت شعر و شأن شاعری بسیار و بسیار بالاتر از این ضعیف گویی‌هاست و چیزی و یا کلماتی که این اندازه راحت در پیش پای هر کسی سروده شود هرگز شعر نیست و یک مدیحه سخیف و ضعیف است.

چرا ازدواج با همسران پیامبر(ص) حرام بود

مردم استان،‌ خداوند در آیه ۶ از سوره احزاب می‌فرماید: پیامبر نسبت به مؤمنان از خودشان سزاوارتر است و همسران او مادران آنها (مؤمنان‏) محسوب می‌‏شوند. بر طبق این آیه، همسران حضرت رسول(ص) در حکم مادران مؤمنان هستند و طبیعی است که ازدواج مؤمنان با مادرشان جایز نیست. اما از جایی که اصطلاح «ام‌المؤمنین» توسط […]

چرا هارون و امام رضا(ع) را یکجا دفن کردند؟/ روستایی که بزرگ‌ترین شهر ایران شد/نامی از کهگیلویه و بویراحمد در مسیر هجرت امام نیامد

در این گزارش بر اساس روایت یک محقق تاریخ اسلام، مسیر هجرت امام رضا(ع) در شهرهای ایران، چگونگی تبدیل روستای کوچک سناآباد به شهر بزرگ مشهد و ماجرای دفن آن حضرت در کنار قبر پدر مأمون که او را به شهادت رساند، بررسی می‌شود.

۳۰۰ بنای تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد نیازمند مرمت است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: اکنون ۳۰۰ بنای تاریخی در این استان نیازمند مرمت است.

صفحه 1 از 3 ... 123