مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: سرانه روزانه فرهنگی هر کهگیلویه و بویراحمدی تنها ۱۵ ریال است.

سایت مردم استان (ک و ب)؛ شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج در حاشیه نشست مشترک با معاون برنامه‌ریزی استاندار ، اظهار کرد: همیشه گفته‌ام و باز هم می‌گویم که بخش فرهنگی مظلوم‌ترین حوزه در میان تمامی حوزه‌های استان است.

وی ادامه داد: این مظلومیت و محرومیت را می‌توان در قالب پروژه‌های فرهنگی راکد و نیمه‌تمام در استان مشاهده کرد؛ آنجا که کمترین توجه به این پروژه‌ها شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با ابراز تأسف از دیدگاه و نگاهی که به حوزه فرهنگ تاکنون در این استان از سوی مسئولان وجود داشته است، تصریح کرد: اکنون به دلیل همین نگاه بسیاری از پروژه‌ها راکد مانده و بدهی زیادی در این بخش بر جای مانده است.

کمالوندی به نشست یک ساعته خود با معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: جالب بود که نگاه فرهنگی در این حوزه از معاونت استانداری وجود دارد و اشراف نوروزی به موضوعات فرهنگی برای اهالی فرهنگ و هنر استان خوشحال کننده است.

این مسئول فرهنگی در استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: همه معضلات را برای معاون استاندار از جمله در بحث رکود پروژه‌های نیمه تمام مجتمع‌های فرهنگی و هنری بیان کردیم.

کمالوندی ادامه داد: این مجتمع‌های فرهنگی و هنری در بسیاری از نقاط استان کلنگ خورده‌اند از جمله مجتمع‌های فرهنگی و هنری لیکک، دهدشت و گچساران و باید گفت برای ما بسیار ناپسند است که با گذشت زمانی قریب به ۱۰ سال هر یک پیشرفتی نزدیک به ۵۰ درصد با کمی بیشتر و یا کمتر داشته باشند.

این مسئول، مظلومیت حوزه فرهنگ در پروژه‌های عمرانی را روشن‌تر از روز دانست و گفت: وقتی مقام معظم رهبری فرمایشی مبنی بر رفع مظلومیت از فرهنگ دارند این مظلومیت در استان ما درست خلاف این رهنمود معظم‌له است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد به مشکلاتی که این دستگاه با آن دست و پنجه نرم می‌کند اشاره کرد و گفت: در سال گذشته نتوانستیم نمایشگاه کتاب را برگزار کنیم که بسیاری از دیگر مشکلات را بنا به برخی دلایل نمی‌گوییم.

کمالوندی با اشاره به آماری تکان دهنده در خصوص استان تصریح کرد: ما هر ساله اعتباری ۳۵۰ میلیون تومانی از اعتبارات استانی برای بخش فرهنگی داریم که اگر آن را تقسیم بر ۶۸۰ هزار نفر جمعیت استان کنیم اعتبار سالانه هر نفر ۵۳۶ تک تومانی می‌شود که اگر این را هم تقسیم بر ۳۶۵ روز کنیم هر کهگیلویه و بویراحمدی در روز حدود ۱۵ ریال است.

این مسئول ارشد فرهنگی در استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: ما باید با این پول مهندسی فرهنگی برای مقابله با تهاجم فرهنگی مورد اشاره رهبری معظم انقلاب داشته باشیم که نمی‌توان با آن کاری انجام داد.

وی از حجم سنگین برنامه‌های انجام شده در طول تصدی خود بر ارشاد گفت و افزود: شما اهالی رسانه برنامه‌ها را از نزدیک دیده‌اید و کیفیت آن‌ها را هم لمس کرده‌اید که بدهی سنگینی را روی دست ما بر جای گذاشته و امروز از مسئولان استانی انتظار یاری و کمک داریم.

کمالوندی استان را مالامال از استعدادهای فرهنگی دانست و گفت: باید دست هنرمندان استان را گرفت و اجازه ندهیم که حوزه فرهنگ در لابلای کارها و اقدامات دیگر ما گم شده و ناپیدا باشد.