مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد از رشد ۴۰ درصدی ایستگاه‌های مطالعاتی در استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در به تعداد ایستگاه‌های مطالعه در سطح اشاره کرد و گفت: طرح ایستگاه مطالعه از برنامه‌هاى نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور براى عمومى شدن و ارتقاى سرانه مطالعه مفید در راستاى تحقق رهنمودهاى مقام معظم رهبرى است.

مدیرکل تعداد ایستگاه‌های مطالعه در را هشت ایستگاه عنوان کرد و گفت: در بیست و یکمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی در چهار ایستگاه مطالعه کتاب در شهرستان‌های راه‌اندازی شد.

وی با تاکید بر اینکه چهار ایستگاه مطالعه در ، یاسوج و در سال جاری افتتاح شد، گفت: با توجه به استقبال مردمی از ایستگاه‌های مطالعه با تامین منابع این چهار ایستگاه در نقاط پرتردد شهرها نصب و برای استفاده عموم ایجاد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه تاکنون هشت ایستگاه کتابخوانی در شهرهای استان دایر شده، گفت: در هر کدام از این ایستگاه‌ها ۱۵ عنوان کتاب برای استفاده گروه‌های سنی مختلف کودکان تا نخبگان قرار گرفته است.

این مسئول هدف از استقرار ایستگاه‌های مطالعاتی در فضاهای عمومی را ارتقای سرانه مطالعه مفید دانست و افزود: این کار در تحقق رهنمودهای رهبری مبنی بر فراهم کردن مکان مطالعه برای عموم افراد صورت می‌گیرد.

حسینی بالا بردن امکان استفاده عموم از کتاب و افزایش اطلاعات عمومی افراد را از دیگر اهداف استقرار ایستگاه‌های مطالعه عنوان کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در توصیف ایستگاه‌های مطالعه گفت: ایستگاه مطالعه کتابخانه کوچکی است در فضاهای عمومی و پرتردد در جهت ارتقای سرانه مطالعه مفید در تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

این مسئول فرهنگی به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دبیرکل کتابخانه‌ها در سال ۸۹  اشاره و اذعان کرد: معظم‌له فرمودند نهاد کتابخانه‌های عمومی با کمک سایر دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی برنامه‌های را طراحی کنند تا کلیه ایرانیان اهل مطالعه شوند.

حسینی بر ضرورت توجه و اهمیت دادن به مطالعه تاکید کرد و گفت: ایستگاه‌های مطالعه به منظور در دسترس بودن راحت کتاب برای عموم راه‌اندازی می‌شود تا افرادی که فرصت مراجعه به کتابخانه‌های عمومی را ندارند با حضور در ایستگاه‌های مطالعه از فرصت به دست آمده بهره‌ لازم را ببرند.

وی با تاکید بر اینکه افزایش تعداد ایستگاه‌های مطالعاتی با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای استان امکانپذیر بوده، گفت: در هر ایستگاه مطالعه ۱۵ عنوان کتاب با موضوع کودک و نوجوان و بزرگسال وجود دارد که علاقه‌مندان می‌توانند از آن استفاده کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد اهمیت دادن به بخش کودک در کتابخانه‌های عمومی را زیربنایی برای توسعه کتابخوانی دانست و با اشاره به اینکه تا سال گذشته تنها دو یا سه کتابخانه در سطح استان دارای بخش مجزا در بخش کودک بودند تصریح کرد: در حال حاضر تعداد ۳۲ کتابخانه عمومی در استان دارای بخش مجزا در بخش کودک هستند.

این مسئول تعداد کتابخانه‌های عمومی موجود در سطح استان را ۵۸ باب عنوان و با بیان اینکه تعداد کتابخانه‌ها به تناسب افزایش جمعیت تغییر خواهد کرد، خاطرنشان کرد: بر همین اساس، تعداد هفت پروژه عمرانی در حوزه کتابخانه‌ها در سطح استان داریم که متوسط درصد پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها ۵۰ درصد است.