با حضور جمعی از مسئولان استانی پروژه آبرسانی به روستای آزادی از توابع بخش لوداب مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، عصر امروز طرح آبرسانی به روستای آزادی لوداب شهرستان بویراحمد با حضور جمعی از مسئولان  استانی و محلی به بهره‌برداری رسید.

سجاد رستگار در ابتدای مراسم افتتاح این طرح اظهار داشت: عملیات اجرایی این پروژه شامل بیش از چهار کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع و ایجاد مخزن ۵۰ مترمکعبی بود.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد میزان اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح را افزون بر ۲ و نیم میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: طرح آبرسانی به این روستا ابتدا از حدود هشت سال پیش با احداث یک مخزن ۵۰ مترمکعبی و با حدود سه کیلومتر خط انتقال آغاز شد ولی به دلیل آنکه محل تامین آب این مخزن صحیح انتخاب نشده بود مشکل آب شرب این روستا مرتفع نشد.

وی بیان کرد:  طرح مطالعاتی و اجرای مجدد این پروژه درمهرماه سال جاری و در مدتی کمتر از یک ماه آغاز شد و آب مورد نیاز مخزن قدیمی با تلاش کارکنان خدوم شرکت آبفای روستایی استان تامین و وارد مدار بهره برداری قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آبفای روستایی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به کمبود منابع آبی و میزان بالای هدرروی آب در استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به میانگین کشوری خواستار توجه بیش از پیش روستاییان و خانواده‌ها در مصرف بهینه آب در روستاها شد.

رستگار با اشاره به افزایش انشعابات غیرمجاز در  روستاهای کهگیلویه و بویراحمد  افزود: با بررسی‌ها و اجرای طرح پیمایش خانه به خانه از سوی شرکت آبفای روستایی استان در تابستان امسال بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ انشعاب غیرمجاز در روستاها شناسایی شد.

فرماندار بویراحمد نیز در آیین بهره‌برداری این طرح گفت: پروژه‌های مختلف عمرانی و فراوانی در این بخش افتتاح و به بهره برداری رسیده ولی هیچ کدام از آنها به اندازه این طرح برای مردم و مسئولان لذت‌بخش نبود.

محمد آلفونه بیان کرد: بیشترین مکاتبات و مراجعه مردمی از بخش لوداب از این روستا برای رفع مشکل آب آشامیدنی بود.

آلفونه عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین موانع در انجام و شتاب بخشی طرح‌های عمرانی در روستاهای این شهرستان پراکندگی و سخت گذر بودن آنهاست.

وی اظهار کرد: بیش از ۶۰۰ روستا دارای سکنه در شهرستان بویارحمد وجود دارد که حدود نیمی از این روستاها زیر۲۰ خانوار جمعیت هستند.  

آلفونه با تقدیر از شرکت آب و فاضلاب روستایی استان برای اجرای طرح‌های آبرسانی به دورترین و سخت گذرترین روستاهای شهرستان بویراحمد گفت: کارکنان خدوم این شرکت با وجود محدودیت‌های اعتباری و تنها با کار جهادی مردم محروم این روستاها را از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره‌مند می‌کنند.

وی ابراز داشت: در سال گذشته که برخی ادارات این شهرستان حتی به ۲۰ درصد تعهدات و اجرای طرح‌های عمرانی خود با توجه به کمبود اعتبارات عمل نکردند شرکت آبفای روستایی توانست به بیش از ۹۰ درصد تعهدات خود عمل کند.

آلفونه افزود: این در حالی است که هدرروی و وجود انشعابات غیرمجاز آب در شهرستان بویراحمد بیش از سایر شهرستان ها و مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد است.

انتهای پیام/۸۲۰۰۸/ش۴۰

منبع : خبرگزاری فارس