معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به سرشماری حیات وحش کوه خاییز در سال جاری شاهد افزایش آمار وحوش این منطقه به خصوص در مورد گونه کل و بز بودیم.

محمدرضا خدارحمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در با اشاره به اهمیت مناطق حفاظت شده در حفظ گونه‌های جانوری در معرض خطر، اظهار داشت: متاسفانه در دوران کنونی به دلیل شکار و برداشت بی‌رویه از گونه‌های جانوری و گیاهی، وجود مناطق حفاظت شده ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

وی اضافه کرد: با توجه به استعدادهای طبیعی و جغرافیایی در حال حاضر بیش از ۲۰۶ هزا هکتار منطقه حفاظت شده در این وجود دارد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد  از منطقه حفاظت شده دنا به عنوان وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده استان یاد کرد و افزود: مناطق حفاظت شده خاییز، سولک، خامین، سیوک، دیل و دنای شرقی از دیگر مناطق حفاظت شده استان به شمار می‌آیند.

وی با بیان اینکه وجود چنین مناطق حفاظت شده‌ای می‌تواند ظرفیتی قابل قبولی برای توسعه اکوتوریسم استان باشد اذعان داشت: در نگاه اول باید نگاه عامه مردم به محیط زیست و نوع برخورد با گونه‌های مختلف جانوری عوض شود.

خدارحمی یادآور شد: یکی از مهم ترین مناطق حفاظت شده در کهگیلویه و بویراحمد منطقه حفاظت شده خاییز است که دارای گونه‌های متعدد جانوری و گیاهی است.

این مسئول در محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: خوشبختانه با تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان و شرایط قابل قبولی که در این منطقه به وجود آمده، شاهد افزایش محسوس آمار وحوش این منطقه حفاظت شده هستیم.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد افزود: با آمارگیری که در یک ماه گذشته در این منطقه انجام شد، شاهد افزایش ۴۰۰ راسی  کل و بز کوه خاییز بودیم که این خود نویدی خوش برای دوستداران محیط زیست و نیز حیات وحش منطقه است.

به گزارش فارس، منطقه حفاظت شده خاییز در حوزه استحفاظی شهرستان‌ کهگیلویه واقع شده و با مساحتی معادل ۳۳ هزار هکتار در سال ۷۷ در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.

انتهای پیام/۸۲۰۰۸/ح۲۰

منبع : فارس نیوز