کشف اشیای تاریخی مربوط به دوره نویسنگی در سوق

در کاوش‌های باستانی از محوطه تاریخی بی‌بی‌ زلیخایی بخش سوق ابزار سنگی مربوط به دوره نوسنگی بدون سفال کشف شده است که مطالعات اولیه نشان می‌دهد این ابزار برای ساخت ابزار آلات کشاورزی و شکار مردم آن دوره استفاده می‌ گردیده است.

ترور «میراحمد تقوی» توسط منافقین

بر اساس اطلاعاتی که به سپاه پاسداران رسید، منافقین تصمیم به ترور میر احمد تقوی گرفته و فردی که مامور اجرای ترور شده بود نیز قبل از اقدام به ترور دستگیر شد…

قیام ۱۹ آبان گچساران +تصاویر

۱۹ آبان سال ۱۳۵۷، همراه با اوج گیری مبارزات مردمی، از احاد مردم برای تظاهرات بزرگی دعوت شد به گونه ای که جمعت زیادی در مسجد جامع (شهیدان) و بیرون آن حاضر شدند. شعارها فریادگونه به آسمان می رسیدو سخنرانها مردم را تقویت روحی داده و آنها را به پایداری و استقامت دعوت می نمودند. […]

مصدق و آتوریته ی معکوس!

مصدق در موارد فراوانی که باید تساهل رفتاری به خرج میداد، برعکس به نوعی اقتدار و تصلب نامشروع تن داد و همین باعث رنجش خاطر دوستان، خوشحالی دشمنان نهضت و تنها ماندن او و در نهایت شکست تاریخی نهضت شد.

۲۸ مرداد دهبزرگ، فاجعه ای که در تاریخ گم شد…

داستان و واقعه ۲۸مرداد روستای دهبزرگ ازتوابع شهرستان باشت خود داستان غم انگیز و واقعه تلخی است که نه توسط انگلیس و آمریکا و استبداد پهلوی بلکه در نظام نو شکفته جمهوری اسلامی رقم خورد و این در حالی بود که انقلاب کمتر از۲۲ماه بودکه به پیروزی رسیده بود.

روحانی باشتی که گروه فرقان او را دزدید و به رودخانه انداخت

گروه فرقان نیز در همان دوره اول مجلس شورای اسلامی در شهرستان بویراحمد از مرحوم حسینی که کاندیدا شده بود انتقام گرفته و وی را شبانه دزدیده و به رودخانه انداختند که البته به لطف خدا نجات پیدا کردند ولی از ناحیه زبان به مدت یک سال و نیم لکنت داشتند.

بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از روحانیون کهگیلویه و بویراحمد

رهبر انقلاب در دیدار با روحانیون کهگیلویه و بویراحمد، بیانات صریحی را پیرامون عبرت های عاشورا بیان کردند…

همیشه پای «چَم‌چیت» در میان است

چم‌چیت خاطره‌ی تلخی‌های بویراحمد است. در تمام سال‌های دهه چهل و پنجاه، هرگاه صدای ساز و نقاره‌ها از چم‌چیت بلند می‌شد، چهار ستون بدن بویراحمدی‌ها می‌لرزید و آنها را به یاد خاطره دردناک ۴۵ روز بمباران بی‌رحمانه‌ی هوایی و سالها حکومت نظامی و محاصره اقتصادی در روزهای تلخ بعد از فروردین چهل و دو می‌انداخت.

کودتا، سرانجام یک خوش‌بینی

هم‌ترین اهرم حفظ استقلال کشور و تأمین منافع ملی، حضور مردم در صحنه است و این نیز ممکن نیست مگر با ایمان به مردم و احترام به ارزش‌های آنان و تکیه بر امکانات داخلی. اگر کسی شعار استقلال و منافع ملی را سر بدهد اما به ارزش‌های مردم که مهم‌ترین عامل حضور و حمایت آن‌ها است، بی‌توجهی کند، یا در عقلانیت او باید تردید کرد یا در صداقت وی.

از سپاه گچساران تا حصر آبادان

متاسفانه مسئولان امر، به جای جمع آوری خاطرات و کارامد کردن و به روز کردن آنها و بر پایی یادمانهایی در محل آن عملیات ها و محل شهادت دلاوران هم استانی “شناساندن این الگوهای قابل لمس برای جوانان این استان” با اختصاص مبلغی برای برگزاری یادواره شهدا بصورت سالانه که هم اینک بسیار در سطح پایین می باشند و هیچ بار فرهنگی نداشته و صرفاً برای “عملکرد ادارات ” برای گزارش قابل استفاده است.

از حضور فرزندان خان و کدخدا در کمیته یاسوج تا انحلال آن بدست نماینده امام

مسئول تبلیغات جنگ کهگیلویه و بویراحمد در دوران دفاع مقدس از بی‌مهری به برخی از چهره‌های انقلابی اظهار گلایه کرد و به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس و انقلاب پرداخت.

جنگ گُجستان

نبرد گجستان در روز آخر فروردین و اول اردیبهشت ۱۳۴۲ میان مبارزان عشایر و نظامیان رژیم به وقوع پیوست. در این نبرد قوای دولتی با برجای گذاشتن دهها کشته و زخمی متحمل شکست سنگینی گردیدند. سپهبد بهرام آریانا فرمانده عملیات جنوب اعتراف کرد که واقعه گجستان « نه تنها تطبیق عملیات را مختل و غیرممکن کرد بلکه باعث بحران بزرگی در عملیات نیرو گردید.»

به یاد شهدای بمباران هوایی بویراحمد/«نبرد گجستان»؛نبرد حاشیه علیه متن

در همین روستای جلیل که دیروز رفتم مردم آنجا در سال ۱۳۴۲ مورد تهاجم هواپیماهای رژیم پهلوی قرار گرفتند خاک بر سر رژیمی که هواپیماهای جنگیش بلند شود بیاید روستای محرومی را بمباران کند و کردند این کار…

مظلومیت علما در تاریخ نگاری کهگیلویه و بویراحمد

با وجود این در متون تاریخی از طوایف سادات، تاریخ آنان و نقش فرهنگی – اجتماعی آنان کمتر ذکری به میان آمده است. در تداوم همین نوع تاریخ‌نگاری، علمای دینی منطقه هم، که معمولاً از سادات بوده‌اند، مشمول همین مظلومیت واقع شده‌اند و در متون تاریخی چندان ذکری از آنان نیامده است.

نقش خوانین بویراحمدی در کودتای ۲۸ مرداد

از یک طرف محمدحسین خان طاهری و ناصرخان خوانین بویراحمد از هواداران سلطنت و دربار و در طرف دیگر خسروخان و عبدالله خان ضرغامپور در جبهه هواداران مصدق بودند.

حماسه ۹ دی،انقلاب سوم در درون انقلاب اسلامی

فهم عمق این فتنه ها در دل نظام انقلاب اسلامی به ما کمک میکند تا ارزش و اهمیت ۹ دی ۱۳۸۸ در تثبیت آرمان های انقلاب اسلامی و تصفیه منافقین جدید از درون هسته انقلاب را به درستی تحلیل کنیم.

آبان ماه ۵۷ و ماجرای تنگه مجاهدین سوق

در تنگه بچه ها نفت بر خارها و لاستیکها ریختند . شعله آتش بلندی برپا گردید .ماشینهای اولیه که جیپ های ارتشی بودند ،‌پشت آتش و دیوار سنگ چینی شده قرارگرفتند ، و نتوانستند عبور کنند. فرمانده هان ریوهای بزرگ ارتشی را وادار به فروریختن دیوار سنگی و عبور ازآن کردند. همزمان باران سنگ از دو طرف تنگه تا انتهای خیابان فعلی امام خمینی ، توسط مردم از زن و مرد، بالاخص دانش آموزان بر سرآنان باریدن گرفت. شیشه تمام ماشینها و سر و پای تمام افراد شکسته شد و آنها با خفت و خواری بدون از هیچ مقاومتی از منطقه فرار کردند.

کلاس انقلاب اسلامی مادربزرگ

از همه آنهایی که برای وداع با او آمده بودند خواست به پسرش که پس از بیست سال، بازگشته بود، سلام کنند…لحظاتی بعد، من برای اولین و آخرین بار گریه مادربزرگ را می دیدم…آخرین جمله اش را با اشک گفت: «سلام روی! خش اومیی»…

نبرد قدرت ها …

از ورود قشون به سرفاریاب کاخان احمد جلیل مخفیانه به آقا ولی راد و آقا یداله دارفرین پیشنهاد داد که میرزا یداله را نکشید زیرا او با حاجی مختار اختلاف دارد و اگر کشته شود حاجی مختار دیگر حاضر به امتیاز دادن به ناصرخان نمی باشد .

نقش عشایر جنوب در نهضت ملی‌شدن صنعت نفت ایران

…سران عشایر قشقایی و کهگیلویه‌وبویراحمد با هم تشکیل جلسه داده و در صدد تهیه ۷۰دستگاه کامیون برای انتقال تفنگچیان و افراد عشایر برای حمله به تهران بودند. همچنان مردم به خاک‌وخون می‌افتادند، تظاهرات در سراسر کشورفراگیر شد…

صفحه 1 از 2 ... 12