یاسوج – ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد ازافتتاح بیش از ۱۱ طرح مهم منابع طبیعی با اعتبار هزینه شده شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال در دهه پرفروغ فجر امسال در استان خبر داد.

محمدرضا جهان آرا روز شنبه در نشست خبری افزود: این پروژه ها در بخش های مختلف شامل حفاظت خاک و آبخیزداری، گشت گیاهان دارویی، بذرپاشی و غنی سازی عرصه های جنگلی و مرتعی در نقاط مختلف استان خواهد بود.

وی میزان اشتغالزایی این تعداد طرح را افزون بر دوهزارو ۷۳۶ نفر روز اعلام کرد و اظهار کرد: حجم عملیات مکانیکی و آبخیزداری این طرح ها نیز حدود دوهزارو ۳۰۰ مترمکعب است.

وی مهمترین هدف ازعملیات آبخیزداری در اجرای این طرح ها را کنترل رسوب و حفاظت از خاک عنوان کرد.

جهان آرا اظهار کرد: یکی از راهبردهای مهم اداره کل منابع طبیعی توسعه کشت گیاهان دارویی در نقاط مختلف استان است.

وی ابراز داشت: کشت بادام تلخ در نقاط گرمسیری و آنغوزه و کرفس در مناطق سردسیری از سال های گذشته در اولویت کشت گیاهان دارویی این استان قرار گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد گفت: تاکنون افزون بر هشت هزار هکتار از مراتع و عرصه های طبیعی این استان با مشارکت مردم و کشاورزان زیر کشت گیاه آنغوزه رفته است.

جهان آرا با تاکید بر اینکه بیشترین میزان کشت گیاهان دارویی در منطقه تنگ سرخ، سادات امام زاده علی (ع) ، مارگون ومنطقه لیشتر گچساران بوده ، افزود: در سال جاری بیش از یکهزار و ۸۰۰ هکتار از عرصه های منطقه امام زاده علی و تنگ سرخ زیر کشت آنغوزه رفته است.

وی با بیان اینکه ۸۰درصد از مساحت استان کهگیلویه وبویراحمد عرصه های طبیعی است ، افزود: این استان دارای ۲۰درصد جنگل های حوزه زاگرس و ۸٫۵ درصد جنگل های کشور است.

وی رسالت اصلی اداره کل منابع طبیعی این استان را احیای جنگل و اجرای طرح های آبخیز داری عنوان کرد و افزود: تاکنون حدود ۹۰ هزار هکتار جنگل کاری به صورت دست کاشت در مناطق مختلف استان کشت شده که ۶۰ قطعه از آنها به صورت پارک در اختیار مردم قرار گرفته است.

جهان آرا خواستار همکاری و تعامل مثبت رسانه ها و مطبوعات محلی کهگیلویه وبویراحمد برای ارتقا سطح آگاهی و فرهنگ سازی بیشتر مردم جهت حفظ منابع و عرصه های طبیعی و مرتعی استان شد.

۶۷۱/۷۵۳۰

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبیر
<a href="mailto:' newsroom@.net

منبع : خبرگزاری ایرانا