یاسوج ۲۴: کشور پهناور و پرظرفیت به دلیل منابع عظیم ذخیره ی نفتی در غالب مناطق جنوب خود، جایگاه ویژه ای در منطقه و آسیا و حتی در عرصه ی بین المللی دارد.

بر هیچکس پوشیده نیست که منابع عظیم نفتی و گازی جمهوری اسلامی اولین تکیه گاه اقتصادی معیشت و رفاه مردم بوده و گفتنی است که ایران در حوزه ی ذخایر نفتی رتبه دوم و در حوزه ی ذخایر گازی رتبه اول را در جهان دارد.

کار و فعالیت در صنایع و پتروشیمی ها و پالایشگاه های نفت و گاز تقریبا دشوار و طاقت فرسا است و فقط متخصصان اند که می توانند با علم و فن خود به چنین فضاهایی وارد شده و با تکیه بر آن، این صنایع را مدیریت و راهبری نمایند.

در همین حین، یکی از مشکلات اصلی و فراگیر در غالب صنایع و حتی معادن و حوزه ی ساخت و ساز شهری عدم رعایت نکات ایمنی اصولی و مهندسی یا به اصطلاح تخصصی عدم رعایت مسائل إچ إس ای (HSE: بهداشت، ایمنی و محیط زیست) است که در کشور ما تا حدودی این اصل کمتر رعایت می شود.

حوادث مختلفی که در کارخانه ها، معادن و دکل های نفتی ایران رخ می دهد چندیست که فضای عمومی را به مطالبه ای جدی جهت پیشگیری از وقایع جانی و مالی سوق داده تا پیشاپیش از بر هم زدن جو و فضای یک خانواده و از بین رفتن منابع انسانی جلوگیری گردد.

اوایل سال ۹۶ بود که حادثه ی کارخانه ی فولاد بویراحمد مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد دل مردم را آزرده خاطر کرد و چند خانواده را با فوت پدر خانواده داغدار کرده بود. حادثه ای که علت اصلی آن عدم رعایت نکات ایمنی بوده است.

دو روز پیش (هفتم آبان) حادثه ی بزرگ دیگری مبنی بر شماره ۹۵ فضای مجازی را از اخبار مرتبط به خود در سایت های محلی پر کرده بود. دکلی که به خاطر همین آتش سوزی جان ۲ را گرفت و یک نفر را هم زخمی کرده است. (تسنیم)

حاضرانی که در محل حادثه شاهد ماجرا بودند طبق گفته آنها تیم زمین شناسی که در حین بالا آوردن لوله ای (Line) بودند این لاین دچار آتش سوزی شد و حواشی و اطراف خود را آتش سوزی گسترده ای فرا گرفت. (تسنیم)

گسترگی حادثه به حدی بالا بود که نیروهای امدادی هلال احمر و اورژانس به صورت بالگرد و هوایی به صحنه آتش سوزی اعزام شدند و عملیات خفه کردن و خاموش کردن آتش را با تیم اجرایی خود آغاز کردند. (ایرنا)

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد واقع شده که حدود ۲۰ درصد تولید نفتی کشور از این مرکز تأمین می گردد. دکل شماره ۹۵ میدان نفتی رگ‌سفید بین استانهای کهگیلویه وبویراحمد و بوشهر قرار دارد.

این میدان یکی از میدانهای بزرگ نفتی است که از اطراف بین میدانهای نفتی بی‌بی حکیمه (در جنوب شرق)، پازنان (در شمال شرق)، رامشیر (در شمال غرب)، زاغه ــ هندیجان ــ بهرگانسر و تنگو (در جنوب غرب) محصور شده است.

میدان نفتی رگ سفید در سال ۱۳۳۰ کشف و تولید از آن از سال ۱۳۴۵ آغاز شد. بهره‌برداری از بخش غربی میدان (رگ سفید ــ ١) توسط شرکت نفت و گاز آغاجاری و بهره‌برداری از بخش شرقی میدان (رگ سفید ــ ۲) توسط شرکت نفت و گاز گچساران انجام می‌پذیرد.

این حادثه و دیگر حوادث شبیه آن در سطح کشور تذکری جدی را به مسئولان مربوطه مبنی بر توجه بیشتر و اصولی تر به حوزه ی ایمنی و إچ إس ای می دهد تا این حوادث انسانی و مالی را کنترل شده و حساب شده در دستان خود داشته باشند.

دکتر غلامرضا تاجگردون نسبت به این قضیه در اینستاگرام خود موضع گرفته و تذکر جدی ای را به خواهد داد. در متن این پیام آمده است:

«حادثه تلخ دیگر در نفت و بروز خسارت سنگین جانی برای چند هم میهن عزیزمان. تسلیت به خانواده ان عزیزان و تذکری که به وزارت نفت به شکل جدی داده خواهد شد.»

حادثه دکل نفتی

 

فیلمی کوتاه از حادثه ی دکل نفتی شماره ۹۵ گچساران را در زیر می توانید مشاهده نمایید.