نهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویر احمد به ریاست دکتر حمید میرزاده و با حضور اعضا، در واحد یاسوج برگزار شد.

نهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویر احمد به ریاست دکتر حمید میرزاده و با حضور اعضا، در واحد یاسوج برگزار شد.

طرح ساها یک آزمایشگاه بزرگ ملی است/ حمایت از همه تشکل‌های سیاسی و دانشجویی در چارچوب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی

جلسه هیات امنای استان کهگیلویه و بویر احمد

به گزارش مردم استان، رئیس در نهمین جلسه هیئت امنای استان طرح‌های شفا و ساها را از امهات امور دانست و بر اجرای آنها تأکید کرد.

 

میرزاده ضمن ابراز خرسندی از حضور در استان کهگیلویه و بویراحمد و واحد گفت: «از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندار، مسئولان استانی و اعضای هیئت امنا تشکر می‌کنم که در یک ارتباط منظم کاری و اجرایی، با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری دارند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نقش هیئت‌های امنای استانی در اداره این دانشگاه اظهار کرد: «امروز دیگر جلسات هیئت امنا تشریفاتی نیست بلکه مجموعه‌ای از دانشمندان، فرهیختگان و مسئولان استان‌ها، در امور اداری، تشکیلاتی، برنامه‌ریزی و… در تصمیم‌گیری‌های دانشگاه آزاد اسلامی سهیم هستند و امر تمرکز‌زادیی با تشکیل هیئت‌های امنای استانی عملا محقق شده است.»

میرزاده با اشاره به اراضی و املاک دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: «مسئله زمین در دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان سرمایه‌هایی عظیم، از اهمیت ویژه‌ای برخورد است زیرا برای اجرای طرح‌های بلندمدت پژوهشی و آموزشی که در نظر داریم، به آنها احتیاج داریم.»

او افزود: «برای طرح شفا که علاوه بر فعالیت‌های پژوهشی و فناوری مجموعه‌ای از فعالیت‌های صنفی، تجاری و خدماتی را در نظر گرفته‌ایم.»

عملیات اجرایی طرح شفا تاکنون در ۱۰ استان آغاز شده است

میرزاده با بیان اینکه عملیات اجرایی طرح شفا تا کنون در ۱۰ استان آغاز شده، ابراز امیدواری کرد: «دیگر استان‌ها در اولین فرصت نسبت به آغاز عملیات احداث شهرک‌های فناوری آزاد (شفا) اقدام کنند تا بتوانیم طی دو سال آینده بستر لازم برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی را مهیا کنیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به شروع عملیات اجرایی طرح شفا در واحد یاسوج که صبح امروز انجام شد، تصریح کرد: «خوشبختانه تصمیم خوبی درخصوص محل احداث شهرک فناوری آزاد واحد یاسوج گرفته شد که در نزدیکی شهرک صنعتی یاسوج است.»

او ادامه داد: «با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه ملی است، نگاه ما هم نگاهی ملی است و از هر اقدامی که منجر به حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان شود، با مشارکت وزارت علوم استقبال می‌کنیم.»

میرزاده با اشاره به اراضی و املاک دانشگاه آزاد اسلامی که تا به حال موفق به دریافت سند مالکیت نشده‌اند، خاطر نشان کرد: «کمیسیونی مرکب از نماینده استاندار، نماینده سازمان مرکزی (دفتر حقوقی)، نماینده معاونت عمران در سازمان مرکزی و نماینده مرکز واحد استان تشکیل و درخصوص مستندسازی اراضی و املاک دانشگاه آزاد اسلامی اقدام کنند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن قدردانی از دکتر جاسبی، عنوان کرد: «جا دارد از دکتر جاسبی برای آینده‌نگری که باعث فراهم‌سازی سرمایه‌های عظیم برای دانشگاه آزاد اسلامی شده، قدردانی کنیم. با وجود همین آینده‌نگری است که امروز می‌توانیم از سرمایه‌های دانشگاه برای توسعه آموزش عالی کشور استفاده کنیم.»

امکان استفاده از ساها برای همه دانشجویان و پژوهشگران بخش دولتی و غیردولتی

میرزاده در ادامه به سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد «ساها»اشاره کرد و گفت: «ساها با دارا بودن ۷هزار و ۶۰۰ آزمایشگاه و ۳ هزار و ۴۰۰ کارگاه، درواقع یک آزمایشگاه بزرگ ملی است. خرسندم اعلام کنم که نرم افزار سامانه این طرح نیز توسط دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی نوشته شده است.»

وی تاکید کرد: «برای استفاده از این سامانه، هیچ محدودیتی حتی برای دانشجویان غیر دانشگاه آزاد اسلامی نیز وجود ندارد و هرکسی از هرجای کشور می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و از خدمات آن استفاده کند.»

میرزاده با اشاره به موفقیت طرح ساها اظهار کرد: «یکی از ایراداتی که بعضی اشخاص به گسترش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی داشتند، نبود آزمایشگاه و کارگاه کافی بود. اما امروز کار به جایی رسیده که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همینطور معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری خواستار همکاری و اتصال شبکه آزمایشگاه‌های آن‌ها به طرح ساها هستند که البته ما استقبال می‌کنیم.»

او خطاب به روسای سه واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: «انتظار داریم هرچه در توان دارید، به کار بندید تا این طرح در استان شما با موفقیت به اجرا درآید.»

میرزاده در پایان افزود: «در دانشگاه آزاد اسلامی با تشکل‌های سیاسی و دانشجویی که در چارچوب قوانین مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کنند، نهایت همکاری صورت می‌گیرد و از آن‌ها حمایت لازم به عمل می‌آید.»

دانشگاه آزاد توان بر عهده گرفتن ۶۰ درصد بار آموزش عالی کشور را تا سال ۱۴۰۴ دارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه این دانشگاه وابسته به هیچ حزب و گروه خاص سیاسی نیست، گفت: دانشگاه آزاد توان بر عهده گرفتن ۶۰ درصد بار آموزش عالی کشور را تا سال ۱۴۰۴ دارد و این موضوع نیز تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است.

  عصر امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه ارائه توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه آزاد یاسوج، اظهار داشت: در سند امایش دانشگاه آزاد اسلامی که تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شد پیشنهاد دادیم برای کاهش بار مالی سنگین روی دوش دولت در زمینه آموزش عالی آمادگی داریم با توجه به داشتن امکانات مختلف از جمله اساتید، فضاها و تجهیزات ۶۰ درصد بار آموزش عالی کشور را بر عهده بگیریم.

وی عنوان کرد:  هم اکنون  از طریق دانشگاه آزاد ۷۰ هزار استاد، نزدیک ۱۱ هزار آزمایشگاه و کارگاه و نزدیک ۱۲ میلیون متر مربع فضای آموزشی مسقف در اختیار آموزش عالی ایران است.

میرزاده ابراز کرد: دانشگاه آزاد این آمادگی و توانایی را دارد و در سند آمایش هم تقدیم شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است که ۶۰ درصد بار آموزشی کشور را تا پایان سال ۱۴۰۴ یعنی طی دو برنامه بر عهده بگیریم.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه دانشگاه آزاد هم اکنون ۴۰ درصد بار آموزشی و ۳۰ درصد بار پژوهشی کشور را بر عهده دارد، افزود: ۴۰ درصد بار آموزش پزشکی کشور و ۵۶ درصد تحصیلات تکمیلی کشور نیز بر عهده این دانشگاه است.

دانشگاه آزاد در انتخابات له یا علیه کسی فعالیت نمی‌کند/ وابسته به هیچ حزب و گروه سیاسی نیستیم

 رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه این دانشگاه مستقل و وابسته به هیچ حزب و گروه خاص سیاسی نیست، گفت: به طور حتم در انتخابات مجلس آینده هیچ حرکتی له یا علیه کسی انجام نمی‌دهیم.

حمید میرزاده عصر امروز در حاشیه دیدار با دانشجویان دانشگاه آزاد یاسوج، اظهار داشت: دانشگاه آزاد بستری مناسب برای دعوت از دانشجویان و اساتید جهت مشارکت در انتخابات است ولی حق ورود و دخالت در انتخابات را ندارد و در انتخابات مجلس آینده هیچ گونه حرکتی انجام نمی‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد مستقل و وابسته به هیچ حزب و گروهی نیست، افزود: برنامه‌های ما بیشتر در جهت توسعه علمی و پژوهشی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و مشارکت بیشر نخبگان در تولید جهانی علم است و این مهم در اولویت کاری دانشگاه آزاد قرار دارد.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به رهاورد سفر یک روزه خود و معاونانش به استان کهگیلویه و بویراحمد، ابراز کرد: ایجاد شهرک فناوری آزاد برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان از جمله تصمیمات اتخاذ شده در این سفر بوده که از امروز عملیات اجرایی آن به طور رسمی آغاز شد.

میرزاده با اشاره به ظرفیت استان کهگیلویه و بویراحمد در توسعه گیاهان دارویی و جنگلی،افزود: بنا شد در این استان مرکز رشد فرآوری تولید گیاهان دارویی و محصولات جنگلی و مرتعی نیز ایجاد شود.

وی از حمایت دانشگاه آزاد اسلامی از شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: تسهیلات بانکی با نرخ سود ۱۲ درصد در اختیار متقاضیان شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌دهیم.

میرزاده تصریح کرد: در این سفر مقرر شد توسعه آینده دانشگاه آزاد یاسوج در محل پردیس این دانشگاه واقع در سرابتاوه انجام شود و به تدریج کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های این دانشگاه به محل پردیس سرابتاوه منتقل شود.

تأکید میرزاده بر خارج شدن سایت بلهزار دانشگاه آزاد یاسوج از مدار توسعه

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سایت کنونی در منطقه بلهزار یاسوج هیچ توسعه‌ای نخواهد داشت و همه شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر زیرساخت‌های توسعه‌ای به سایت جدید در سرآبتاوه خواهد رفت.

حمید میرزاده امروز در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان انجمن‌های علمی دانشگاه یاسوج اظهار کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد تصمیمات خوبی گرفتیم که اکنون شهرک فناوری آزاد را داریم.

رئیس دانشگاه آزاد بیان کرد: در این شهرک شرکت‌های دانش‌‌بنیان مستقر خواهند شد و محل آن تعیین و کار اجرایی نیز شروع شده و تا پایان سال زیربناهای آن اجرا می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: امروز تصمیم گرفتیم که توسعه دانشگاه یاسوج از این پس در سایت سرآبتاوه باشد.

میرزاده خاطرنشان کرد: سایت کنونی در منطقه بلهزار هیچ توسعه‌ای نخواهد داشت و همه شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر زیرساخت‌های توسعه‌ای به سایت جدید در سرآبتاوه خواهد رفت.

این مسئول تأکید کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد تأسیس مرکز رشد را برای فراوری و تولید گیاهان دارویی، جنگلی و مرتعی داریم که با توجه به پتانسیل بالای استان در این بخش تولید فراورده‌های گیاهان دارویی ظرفیت بسیاری دارد.

بازدید از نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشجویان دانشگاه آزاد یاسوج

دکتر حمید میرزاده که برای حضور در نهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، به شهر یاسوج سفر کرده، از نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی این واحد بازدید کرد.

در این نمایشگاه اولین هواپیمای رادیو کنترل سوختی با وزن ۲ کیلوگرم و سرعت حداکثر ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت به نمایش درآمده بود.

این هواپیما با قابلیت عکسبرداری و فیلمبرداری، که قابل تبدیل به هواپیمای سمپاش نیز هست، توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج طراحی و ساخته شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشجویان واحد یاسوج، از اولین کتاب یکچرخ رانی تألیف انجمن علمی تربیت بدنی واحد یاسوج، رونمایی کرد.

همچنین دستاوردهای دانشکده سما شامل میز شطرنج تشخیص ناهنجاری‌های اسکلتی و قامتی، تخته انعطاف، تخته تعادل و نردبان چابکی که تماماً توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج طراحی و ساخته شده، در غرفه انجمن علمی تربیت بدنی این واحد به معرض نمایشگاه گذاشته شده بود.

گفتنی است براساس تفاهم نامه منعقده میان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج و آموزش و پرورش، این محصولات بهصورت رایگان در اختیار آموزش و پرورش قرار می گیرد.

میرزاده و همراهان در ادامه، از غرفه انجمن علمی صنایع غذایی واحد یاسوج بازدید کرد. در این غرفه محصولات غذایی ارگانیک، پایان نامه‌ها و پروژه‌های مرتبط با صنایع غذایی، مواد جایگزین قند برای بیماران دیابتی و… عرضه شده بود.

انجمن پرستاری واحد یاسوج نیز با ارائه دو نرم افزار اندروید برای ارائه لغات و اصطلاحات پرکاربرد بیمارستانی و پرستاری، در این نمایشگاه حضور داشت.

انواع مته‌های حفاری، ماکت سه بعدی دکل حفاری، افزودنی های گل حفاری و… محصولاتی بود که انجمن نفت واحد یاسوج در غرفه خود ارائه کرده بود.

شایان ذکر است رئیس عالی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه، به صورت سرزده در محوطه واحد یاسوج حاضر شد و از نزدیک با تنی چند از دانشجویان این واحد دیدار و گفتگو کرد.

گفتنی است بعد از اتمام جلسه هیئت امنا، حجت الاسلام والمسلمین سید علی اصغر حسینی، امام جمعه یاسوج با میرزاده دیدار و گفتگو کرد.