معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ممنوعیت کشت برنج در سراسر کشور خواستار تدوین طرح کشت جایگزین برنج از سوی متولیان امر در استان شد.

به گزارش یاسوج۲۴، در نشست شورای حفاظت از منابع آب با تاکید بر ضرورت ارائه آمار دقیق از میزان بارندگی در استان، اظهار داشت: کمیته مشترک راستی آزمایی با حضور کارشناسان آب منطقه ای و هواشناسی برای بررسی آمار ارائه شده از سوی دو ایستگاه آب و هواشناسی تشکیل و نتیجه این بررسی به شورا ارائه شود.

 

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: آب و فاضلاب شهری فهرست تمامی چاه های آب استان را به آب منطقه ای ارائه دهد.

 

وی اضافه کرد: کارشناسان آب و فاضلاب شهری، فرمانداری سی سخت، آب منطقه ای و نماینده پدافند غیرعامل استانداری در خصوص مکان یابی مناسب ترین نقطه جهت تعیین محل حفر چاه آب شرب در شهر سی سخت بررسی ها لازم را انجام داده و نتیجه آن را به این کارگروه اعلام کنند.

 

فیلی از سازمان جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و شرکت‌ های آب و فاضلاب شهری و ‌روستایی خواست میزان نیاز آب استان در سه بخش صنعت، کشاورزی و شرب را تا پایان هفته مشخص کره و به آب منطقه‌ ای اعلام کنند تا به وزارت نیرو ارسال شود.

 

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه سطح زیر کشت برنج در استان از حدود پنج هزار هکتار به سه هزار و ۵۰۰ هکتار کاهش یافته است، گفت: ممنوعیت کشت برنج در سه هزار و ۵۰۰ هکتار باقی ‌مانده نیز اجرا می ‌شود.

 

وی با بیان اینکه به جز در سه استان شمالی، سایر نقاط کشور ممنوعیت کشت برنج دارند، یادآور شد: اگر بخواهیم کشت برنج در این سطح را نیز به یک باره ممنوع اعلام کنیم، با اعتراض و مخالفت مردم و کشاورزان روبرو می‌ شویم؛ زیرا اقتصاد کشاورزان استان و امرار معاش آنها تا حدود زیادی به این مسئله بستگی دارد.

 

فیلی گفت: نامه‌ ای شامل پیشنهادات فرمانداران با امضای استاندار تهیه و تنظیم شده و به معاون اول رئیس جمهور، وزارت نیرو وزارت جهاد کشاورزی ارسال شود که فرصتی به استان بدهند تا ممنوعیت کشت برنج را به تدریج اجرا کنیم.

 

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: باید جایگزین مناسبی برای کشت برنج در سال‌ های آینده داشته باشیم و محصولات با نیاز آبی بالا را به تدریج در استان کنار بگذاریم.

 

فیلی خواستار همکاری سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ‌ای برای پیدا کردن کشت جایگزین برنج و سایر محصولات با نیاز آبی بالا دراستان شد.

 

انتهای پیام/ح