سایت مردم استان (ک و ب)- : «مرحوم عبدالحسین حکام زاده بود که مرا با شش در شش آشنا کرد. قصه قصه ی یک زنیت بود که رفت به کانن! من با همه چهارده سالگی ام دوربین زنیت را که هدیه پدر بود، برداشتم رفتم کانن، خدمت مرحوم حکام زاده، کانن در یاسوج نشانی نداشت، که خود نشانی بود؛ یعنی می گفتند شعبه بانک کانن؛ پاساژ تجاری جنب کانن؛ خیابان کانن و شهری که توش کانن، داشت… زنیت را بردم پیش کانن، و آقای کانن به من که فرزند زنیت بودم چشاند لذت را.

جایی که مردان ایل تفنگ بر زمین گذاشته بودند، چیزی پیدا کردم که بر دوش بگیرم و پاسداری کنم از مرزهای ایل.

آرام آرام از بیست و چهار در سی وشش زنیت که کادر مرسوم عکاسی آن روزگار بود رسیدم به شش در شش اسلاید و این شش در شش شیرین را، خسروی به من آموخت، گودرزی نام! استادی صبور که بیست ساله گی ام را آشناتر کرد با هنر و ادب بوم مان و همین جفت شش مرا به شش در انداخت میان کوه و دشت، شش در میان تخته ی کهگیلویه و بویراحمد، جوری که نه راه پیش داشتم و نه راه پس…

… بیش از ده سال سفر سخت و بالغ بر هزار سفر عکاسی، تجزیه شش جیپ چهار در چهار به مواد اولیه و سقوط هفت باره ی دوربین ها و لنز ها در آب و خاک و آتش و باد و مهم تر از همه قریب به بیست و چهار هزار اسلاید شش در شش، همه آن چیزی است که در این کار در چنته دارم.

حال از همه ی آن بیست و چهار هزار اسلاید فقط چهارصد قاب را آورده ام به انتخاب سخت گیرانه ی استاد و سعید محمودی ازناوه و خسروی گودرزی عزیز که گُلی است که گِلش را با صبر و مهربانی سرشتند.

… آن چه مرا عاشق کرد، طبیعت بود و طبیعت یعنی کهگیلویه و بویراحمد… طبیعتی بدون فتوشاپ، بدون دستکاری… طبیعتی از طلای سیاه گچساران، برف و آفتاب سی سخت، تاریخ و تمدن دهدشت و بلوط و بنه ی یاسوج .. »   

 سید محمد حسینی

سید محمد حسینی

این چند سطر، گزیده ای از سه صفحه و به عبارتی ۱۴۰ سطر از مقدمه نسبتا طولانی کتاب «، ترنم طبیعت در کهگیلویه و بویراحمد» که با قلم لنز سید محمد حسینی، عکاس جوان کهگیلویه و بویراحمدی در بیش از ۳۳۰ صفحه و ۴۰۰ قاب تدوین و منتشر شد.

 

مقدمه افشین بختیار، استاد شناخته شده ی عکاسی کشور بر این کتاب نیز خواندنی است، مقدمه کوتاه اما گیرا.

بلافاصله عکاس، از توت نده ی شهرستان دنا  کتابش را آغاز می کند و پس از عبور از کریک و امیر آباد، به خونگه و دنا می رود.تنگ برائی، روستای باگ، احمدغریب، تنگ کره، دارشاهی و آبشار منج، ادامه سفرنامه سید محمد حسینی در نگارین گلشن است که سوار بر قاب عکس های او به سیاحت می پردازیم.

تا صفحه ۱۲۱، با سید محمد در دنا سیر می کنیم و از صفحه ۱۲۲ از دشتروم و بردخیاری و ده برآفتاب به بویراحمد می رویم؛ چیتاب، مداب،لوداب، ده برآفتاب و گنجه ای آغازین نقاطی است که در سفر بویراحمد با سید محمد همراهی می کنیم.

از صفحه ۲۵۴، آرام آرام و در غروب آفتاب به کهگیلویه بزرگ می رسیم. از غروب قلعه رئیسی به طبیعت زیبای موگرمون در گرمای لنده می رویم. کنجیجان، انجیره، مال ملا،چاروسا، برم الوان بهمئی، دیگر مکان هایی است که در کهگیلویه بزرک سیر می کنیم.

از کهگیلویه، لنده، سوق، بهمئی و چرام در صفحه ۲۹۰ خداحافظی می کنیم و به سمت شهرستان باشت و گچساران راهی می شویم.

آبشار گله جنی و رودهای رونه و شاه بهرام، نخستین اقامتگاه های ما در این شهرستان است.

شلالدون، لیرو، پشت کوه و خامی دیگر مسیرهایی است که ما را در صفحه ۳۰۷ به گچساران راه نمایی می کنند.

سد کوثر، میشان، چرو،چم شیر، امام ضامن و قلات گناوه دیگر مراحل سیر ما در گچساران نفت خیز است.

آبشار کیوان لشتر، اخرین قابی است که پس از سیر در آن از نگارین گلشن سید محمد حسینی خارج شده و از سیر ۳۳۰ صفح های استان لذت می بریم.

 

کتاب نگارین گلشن با عکاسی سید محمد حسینی، در ۳۳۶ صفحه مصور رنگی توسط خود عکاس منتشر و روانه بازار شد.

این کتاب که نخستین کتاب عکاسی استان کهگیلویه و بویراحمد به صورت غیردولتی است، در شمارگان ۵۰۰۰ نسحه روانه بازار کتاب شد.

 

سید محمد حسینی، متولد ۱۳۶۳ از یاسوج است که کارشناسی اش را در رشته علوم سیاسی به پایان برد.

از سال ۷۷ کار عکاسی را آغاز کرد و عضو انجمن عکاسان میراث فرهنگی کشور می باشد.

سید محمد تا کنون چندین نمایشگاه فردی و گروهی برپا کرده است.

حسینی از عکاسان برتر کشوری بوده که عمده فعالیتش است.

رویای سرزمین چهارفصل، کهگیلویه و بویراحمد سرزمین چهارفصل، کهگیلویه و بویراحمد سرزمین زیبایی های ناشناخته و سی سخت شهر برف و آفتاب، چهار اثر منتشر شده دیگر این عکاس یاسوجی است.

سایت مردم استان (ک و ب)، برای این عکاس جوان استانی و کشوری ارزوی توفیق در همه عرصه ها را دارد.