فرماندار بویراحمد با بیان این که کاش شهرستان بویراحمد مرکز استان نبود، گفت: یک قلم از این محرومیت به راه‌های روستایی برمی‌گردد جایی که تنها ۳۹ درصد راه‌های روستایی ما آسفالته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، محمد الفونه عصر امروز در نشست فرمانداران کهگیلویه و بویراحمد با استاندار و معاونین وی اظهار کرد: این شهرستان ۳۸ درصد کل جمعیت استان را در خود جای داده است.

فرماندار شهرستان بویراحمد در ادامه به آماری دیگر از این شهرستان اشاره کرد و گفت: از جمعیت کل ۶۵۸ هزار نفری استان کهگیلویه و بویراحمد تعداد ۲۵۲ هزار نفر آن در شهرستان بویراحمد زندگی می‌کنند.

الفونه افزود: مساحت کل شهرستان بویراحمد به عنوان مرکز استان چهار هزار و ۴۰۰ کیلومتر است که تعداد ۲۰۴ هزار نفر از جمعیت در یک سوم از این مساحت زندگی می‌کنند.

فرماندار مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از بزرگترین مشکلات این شهرستان را تعداد کم شهرستان‌های آن دانست و گفت: علاوه بر هجوم جمعیت از بخش‌های مختلف این شهرستان به شهر یاسوج، بسیاری از جمعیت بخش‌های دیشموک و قلعه‌رئیسی به عنوان همسایگان ما در شهرستان کهگیلویه به این شهر سرازیر می‌شوند.

الفونه در همین خصوص گفت: باید توجه داشته باشیم که اگر مارگون مرکز شهرستان می‌شد این سیل جمعیت از بخش‌های دیگر به خصوص در شمال و شمال‌غربی استان به جای هجوم به شهر یاسوج ساکن مارگون می‌شدند و امروز مشکلات حاد کنونی را نداشتیم.

فرماندار مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد از بسیاری کمبودها و محرومیت‌های شهرستان مرکز استان گفت و افزود: تنها به چند نکته اکتفا می‌کنم و همه چیز را نمی‌گویم ولی باید گفت شهرستان بویراحمد تنها مرکز استانی در ایران است که ۶۱ درصد راه‌های روستایی آن خاکی است و ۳۹ درصد راه‌های روستایی آن آسفالته است.

وی با ابراز آرزوی خود در نشست با استاندار و معاونین استاندار گفت: کاش شهرستان بویراحمد مرکز استان نبود چرا که این مرکز استان بودن دردسر زیادی برای مردم ایجاد کرده است.

الفونه در همین ارتباط گفت: شما ببینید که برای مثال بهمئی یکی از شهرستان‌های محروم استان است اما در شاخص مدارس وضعیتی به مراتب بهتر از مرکز استان دارد و یا شهرستان گچساران که ۱۰۰ درصد راه‌های روستایی آن آسفالته است.

فرماندار شهرستان بویراحمد از تعداد پروژه‌های راکد عمرانی این شهرستان گفت و افزود: ۳۶۱ پروژه عمرانی نیمه تعطیل و راکد در این شهرستان داریم که تعداد انگشت شماری از آن‌ها برخوردار از اعتبارات ملی هستند.

الفونه از آماری نگران کننده گفت و خاطرنشان کرد: شهر یاسوج به عنوان مرکز استان با ۱۰۸ هزار نفر جمعیت تنها ۸ مسجد دارد.

الفونه به تقسیمات نادرست کشوری اشاره کرد و با بیان این‌که این تقسیمات نادرست موجب توزیع ناعادلانه اعتبارات شده، تصریح کرد: برای مثال گراب لوداب ما با ۴۷۰ نفر جمعیت به عنوان مرکز بخش در تقسیمات کشوری به عنوان یک شهر است و اعتبارات شهری می‌گیرد اما سرابتاوه با جمعیت ۱۳ هزار نفری بیخ گوش شهر یاسوج هنوز در تقسیمات کشوری یک روستا به حساب می‌آید و اعتبارات روستایی می‌گیرد.

وی از مشکلات ساختاری و زیرساختی فرمانداری‌ها و بخشداری‌های مرکز استان هم گفت و افزود: هر یکی از چهار بخشداری ما تنها یک خودروی نیمه سالم و رو به اسقاط دارند که باید این جمعیت ۲۰۰ هزار نفری با مساحت بیش از چهار هزار کیلومتر مربعی را پوشش دهیم.

انتهای پیام/۲۵۷۱/ش۴۰

منبع : خبرگزاری فارس