امید سلامی از کاریکاتوریستان جوان یاسوجی است که زندگی اش را وقف آن کرده و قصد دارد که در آینده ای نزدیک کارهایش را جهانی کند. در این رابطه گفتگویی را با او انجام دادیم.

یاسوج ۲۴: معرفی نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد از مهم ترین نقش های اصلی رسانه است که می تواند در جهت معرفی آنان به مردم حرکت های مؤثری را بردارد. در طی این هدف، به سراغ یکی از های جوانی رفتیم که حرف های تازه ای دارد. حرف هایی که می تواند مسیر روشنی را جلوی پای دیگر هنرمندان هم بگذارد. این گفتگو را در زیر بخوانید.

خودتان را معرفی کنید و ذکر کنید که از چه زمانی به حیطه ی طراحی وارد شدید؟

 

 

امید سلامی هستم. ۲۴ سال سن دارم. از دوران کودکی به هنر و طراحی علاقه مند بودم. اوایل کار که مشغول طراحی با دست و اتود زدن خالی بودم. بعد از مدت ها حس کردم که نیاز به یک سری تغییراتی در کارم برای مؤثرتر واقع شدن و کارا بودن دارم…

کمی بیشتر توضیح دهید که منظورتان از این تغییرات چیست؟

من برای انتقال زبان دینم و حرف های ناگفته ی انقلاب اسلامی و برای متذکر شدن برخی اصول فراموش شده ی ساده همچون کتابخوانی و …، نیاز به ابزار قدرتمندتری یعنی داشتم. زبان گویایی است که حتی نیاز به نوشته هم ندارد. یک زبان بین المللی است و نیازی به ترجمه و دوبله شدن ندارد. هر کسی آن را می فهمد. دو سال است که خودم را آماده ی ورود به حوزه ی کردم و تقریبا به طور حرفه ای مشغول هستم. زبان شیوا و جذاب است. حتی برای کسانی که هنوز بذر تفکر و بصیرت در آنان کاشته نشده علی الخصوص کودکان و نوجوانان، می توان از این مسیر و با خلاقیت های نو این وظیفه را به نحو احسن انجام داد.

 

 

آیا تا حال در این مسیر کسی شما را سرزنش کرده است از اینکه هنر در ایران آنچنان هم مورد توجه قرار نمی گیرد؟

 

پدرم به عنوان نصیحت به من گوشزد می کرد که این مسیر شاید آنچنان برای تو منبعی برای درآمدزایی نخواهد بود هرچند که بسیار من را به خاطر هدفم تشویق می کرد. من با حرف پدرم هم موافق هستم اما در این عرصه نیاز اساسی دیدم که برای ههدفم سختی ها را تحمل کنم تا اگر روزی هم کارهایم اثرگزار شد، برای عده ای الگو بشوم که می شود در کنار سختی ها هم به آرمان هایمان برسیم.

 

 

از کارهایتان برایمان توضیح دهید. در کاریکاتورهای شما غالبا به موضوعات سیاسی و با موضوع خاصی پرداخته می شود که برخی از آنها هم خیلی چشمگیرترند، مثل پوستر یا در خون.

 

بله یکی از کارهایم مربوط به است و برگرفته از صحبت خانم سوزان رایس که گفته به علت جنگ های صورت گرفته در ، باید خودش را برای یک نظم نوین و جدیدی آماده کند. حال در این رابطه، درست است که یک کاریکاتور باید ساده باشد اما عمدا آن را خیلی شلوغ کشیدم که چشم مدام در حال چرخش باشد و حس کنید هرلحظه ممکن است که از پشت ضربه بخورید. حتی دشمنان گاها خودشان را می زنند و در قسمتی اوباما کلاه خودش را گرفته و از ملک سلمان سواری می گیرد. این بر اساس تفکر نیل تا فرات و هرتزل نقشه ی را در دست خود گرفته و همچون گاوی قصد چنگ زدن به آن را دارد. در پشت همه ی این ماجراها هم داعش ترسیم شده که نشان می دهد داعش از خواستگاه و تفکراتش از کجا نشأت می گیرد.

 

 

چه جالب. کار جان کری را هم توضیحی بدهید.

 

در آن کار خواستم نشان دهم که اینها از یک سمت برای کشورهای مظلوم اشک می ریزند و از طرف دیگر به کشورهای ظالم سلاح می فروشند. یک مفهوم دیگر آن هم این است که با یک دست چشم خود را از دیدن وقایع می بندند و با دست دیگر کار خودشان را که گویا خودشان را به خواب زده اند انجام می دهند.

 

 

استان کهگیلویه و بویراحمد اگرچه در حوزه ی مادی و رفاهی هنوز جزو طبقات محروم شناخته می شود اما به جرئت می توان گفت که در حوزه های فرهنگی و هنری اشخاص بسیار توانمندی در حوزه های عکاسی و تئاتر و گرافیک و … داریم. در جشنواره ها هم رتبه های اول تا سوم را هم کسب می کنند. حال شما بفرمایید که در جشنواره ای هم تا حال شرکت کردید؟

 

بله. درست می فرمایید. در جشنواره ی بسیج تا مرحله ی نهایی راه پیدا کردم. در جشنواره ی جوان هم به مرحله ی پایانی راه پیدا کردم اما به علت یک سری مسائلی رتبه ای به ما اعطا نشد. از این به بعد قصد دارم در جشنواره های خارجی هم شرکت کنم. جشنواره هایی وجود دارد که موضوع آنها ضد جنگ و ضد استکباری است. علت هم این است که نوع نگاهم فراکشوری است و باید به عرصه ی بین الملل ورود جدی پیدا کرد. تا کار دیده نشود، اثرگذاری هم کمتر خواهد بود. من از این فرصت استفاده می کنم که حرفم را به گوش جهان برسانم.

 

إن شاالله که این هدف هرچه زودتر محقق شود. می خواستم بدانم که با توجه به پیشینه ی شما در حوزه ی طراحی، آیا به موضوعاتی اسلامی و اهل بیت به معنای خاص و عام هم پرداخته اید؟

 

بله. لحظه ی ضربت خوردن امیرالمؤمنین علی (ع) را به تصویر کشیدم. در این قسمت به طور ویژه قصد ورود دارم. کار دیگرم به تصویر کشیدن صحنه ی عاشوراست. البته روی این یکی هنوز دارم کار می کنم. من دوست دارم که مردم عمقی تر به مسائل نگاه کنند و از برخی کلیشه ها دوری کنند. اصل عاشورا ایثار و جان فشانی بود که در آن به وقوع پیوست. حضرت عباس (ع) کار بزرگی که انجام داد، تصمیم گیری در بزنگاهی بود که می توانست آب بخورد اما وقتی دید که به عده ای آب نرسیده، آن هم آب را نخورده بود. این ها باید به تصویر کشیده شود. مردم را به سمت اصول حقیقی موجود در محرم و عاشورا هدایت کنیم. کاری کنیم که اینها در زندگی عادی مردم پیاده شوند.

 

تا حال کسی یا نهادی بوده که کارهای شما را ببیند و حمایت کند؟ چه به صورت خریداری  شده یا چه به صورت نمایشگاهی.

 

بله بیشترین نهادی که کمک کرده بسیج هنرمندان بوده که مسئول آن به حق تا حال پشتیانی های زیادی کرده و به جد دنبال حمایت های دیگر هم هست. قرار بر این شد که ۲۰ اثر را با موضوعات مختلف اجتماعی آماده کنم که هنوز در آغاز آن قرار دارم.

 

 

شما کارهایتان را با گوشیتان انجام می دهید و این در نوع خودش کم نظیر است. تا حال از کمبود امکانات رنجور نشدید؟ از نهادی که بتواند در این کار کمکتان کند انتظار همکاری دارید؟ چرا که برای طراحی دیجیتالی حدأقل امکانات داشتن یک قلم و تبلت نوری است.

 

بنده حقیقتا از هیچ نهادی انتظاری ندارم و دوست دارم که با حاصل دسترنج خودم به یک جایی برسم و امکاناتم را خودم فراهم کنم. نمی خواهم به دست و پای این و آن بیفتم. البته همین گوشی هم کارم را راه می اندازد. اما برای پیشرفت کار نیاز به امکانات قوی تری می باشم که امید دارم تا آینده ای نزدیک این موارد هم برطرف گردد.

 

متشکرم از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

خواهش می کنم. موفق باشید