چین همیشه در حال مکیدن شیره اقتصاد و بازار اقتصادی ایران است و شیوه دیگری را تجربه نکردیم؛ بنابراین به‌جای این‌که در این شرایط تحریم یک خرید انبوهی از چین داشته باشیم…

سایت مردم استان (ک و ب): غلام‌محمد با انتقاد از مذاکره خودروسازان با چینی‌ها برای واردات قطعه چینی؛ با اعلام این‌که چین همیشه در حال مکیدن شیره اقتصاد و بازار اقتصادی ایران است، گفته: با چینی اعتبار خودرو ایرانی را در داخل و خارج زیر سوال می‌بریم و این آفتی است که حیات خودروسازی کشور را تهدید می‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مذاکره خودروسازان ایرانی با چینی‌ها برای واردات قطعه از چین تاکید کرده: به‌محض این‌که در فضای رسانه‌ها مونتاژ قطعات چینی در خودروها مطرح شود، تاثیر بسیار نامطلوبی در اعتبار و شأن خودروی ایرانی خواهد گذاشت و این یکی از خساراتی است که به صنعت خودرو کشور وارد می‌شود.

 نماینده مردم بویر‌احمد و دنا در مجلس شورای اسلامی‌  با بیان این‌که ما باید یک سیاست دیپلماتیک برای دورزدن تحریم‌ها در نظر بگیریم نه این‌که برای دورزدن تحریم‌ها قطعات چینی وارد کنیم، اضافه کرده: متاسفانه چین از شرایط تحریم ایران یک حیات خلوتی پیداکرد تا اعتبار اقتصادی ایران را زیر سوال ببرد و بیش از این نباید در این شرایط خود را هزینه و فضا را برای اقتصاد چین فراهم کنیم.

او همچنین گفته: چین همیشه در حال مکیدن شیره اقتصاد و بازار اقتصادی ایران است و شیوه دیگری را تجربه نکردیم؛ بنابراین به‌جای این‌که در این شرایط تحریم یک خرید انبوهی از چین داشته باشیم و مدت مدیدی خودروی ایرانی را به‌دلیل غیراستانداردبودن قطعات چینی و فضای روانی که ایجاد می‌کند از اعتبار بیندازیم بهتر است یک راه‌حل دیپلماتیک پیدا کنیم تا شرایط تحریم را تغییر دهیم و این کار بنیادی‌تر و اصولی‌تری از آن است که به واردات قطعات چینی تن دهیم

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرده: با واردات قطعات چینی اعتبار خودروی ایرانی را در داخل و خارج زیر سوال می‌بریم و این آفتی است که حیات خودروسازی کشور را تهدید می‌کند تا به این ترتیب اختلاف نظر میان خودرو سازان وکلای ملت با بگیرد.

این در حالی است که اخیرا اخباری درباره واردات و تولید خودروهای روسی در ایران منتشر شده است. به موازات این اخبار شرکت فرانسوی رنو نیز با مشکلاتی برای ادامه فعالیت در ایران مواجه است. برخی اخبار از واردات و برنامه‌ریزی برای تولید خودروهای شرکت روسی «لادا» در کشور حکایت دارد.

 

منبع:پارسینه