سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از وقوع ۳۴ مورد گازگرفتگی در استان کهگیلویه و بویراحمد در مدت حدود ۴۴ روز خبر داد.

poranfard

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از وقوع ۳۴ مورد گازگرفتگی در استان در مدت ۴۴ روز خبر داد.

جلال پوران‌فرد امروز در یاسوج اظهار کرد: افزایش آمار گاز گرفتگی با شروع فصل سرما امری معمول است ولی این آمار در کهگیلویه و بویراحمد روند افزایشی داشته است.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، با مقایسه آمار حوادث گازگرفتگی سال جاری با سال گذشته، افزود: حوادث امسال در کهگیلویه و بویراحمد رشد قابل توجهی داشته است.

وی سرگیجه، ضعف جسمانی، سردرد، بی قراری، تهوع، استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید را از جمله علائم گازگرفتگی دانست و تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از این علائم با خواب‌آلودگی اشتباه گرفته می‌شود و فرد و اطرافیانش متوجه این حادثه مرگبار نمی‌شوند.

این مسئول امدادی در کهگیلویه و بویراحمد عدم نصب اصولی بخاری‌ها و مسدود بودن دودکش را از علل اصلی بروز حوادث گازگرفتگی دانست.

وی گفت: از اوایل دی ماه سال جاری تاکنون ۳۴ ‌مورد مسمومیت ناشی از گاز منواکسیدکربن در این استان رخ داده که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

پوران فرد، افزود: توجه به مسائل ایمنی و استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد را موجب کاهش محسوس آمار گازگرفتگی برشمرد.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: در هنگام مواجهه با فردی که دچار گاز گرفتگی یا علائم مشکوک به گازگرفتگی بلافاصله او را به هوای آزاد منتقل و بدون فوت وقت با تلفن ۱۱۵ تماس بگیرید و تقاضای کمک کنید.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از وقوع ۳۴ مورد گازگرفتگی در در مدت حدود ۴۴ روز خبر داد.

منبع :