دکتر کاظم معتمدنژاد پدر علم ارتباطات ایران و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در پی یک دوره بیماری طولانی دارفانی را وداع گفت.

دکتر معتمد نژادسایت مردم استان (ک و ب)؛ دکتر پدر علم ارتباطات ایران در پی یک دوره بیماری طولانی دارفانی را وداع گفت. دکتر معتمد نژاد متولد اردیبهشت ۱۳۱۳ بود

استاد کاظم معتمدنژاد در حوزه‌های مختلف ارتباطات، روزنامه‌نگاری، حقوق و اخلاق حرفه‌ای و جامعه اطلاعاتی طی ۵۰ سال اخیر نقش موثر و موسس داشت و از اعتبار ویژه‌ای در محافل و مراکز علمی و فرهنگی ایران و جهان برخوردار بود.

مراسم تشییع پیکر آن مرحوم ساعت ۹ صبح شنبه ۱۶ آذر از مقابل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی واقع در سه‌راه ضرابخانه، خیابان شهید گل‌نبی برگزار شد.

پیکر مرحوم معتمد نژاد در قطعه نام‌آوران بهشت‌ زهرا (س) به خاک سپرده می‌شود.

مراسم ختم این استاد علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری در ساعت ۱۵:۳۰ روز دوشنبه ۱۸ آذر در محل مسجد نور برگزار می‌شود.

زندگی نامه دکتر معتمد نژاد:

در سال ۱۳۱۳ در روستاى مود از بخش مرکزى بیرجند متولد شد ، تحصیلات ابتدائى و قسمتى از تحصیلات متوسطه خود را در زادگاهش و قسمت دیگر را در بیرجند و سال ششم ادبى را در دبیرستان مروى تهران گذرانید . در سال ۱۳۳۶ به اخذ درجه لیسانس و در سال ۱۳۳۹ به اخذ درجه دکترى در رشته قضائى از دانشکده حقوق و علوم سیاسى دانشگاه تهران نائل گردید. وى در زمان تحصیل در دوره کارشناسى با مدیر وقت روزنامه کیهان که استاد ایشان نیز بود رابطه دوستانه‏اى برقرار کرد . وقتى استاد از دانشجویان دوره دکترى براى همکارى در کیهان دعوت کرد ، معتمد نژاد فرصت را غنیمت شمرده و به محیط روزنامه وارد شد .

دیرى نپائید که از مترجمى زبان فرانسه، به مسؤلیت گروه خارجى و مقالات ارتقاء یافت . روزنامه کیهان که به روزنامه نگاران تحصیلکرده نیاز داشت ، براى وى بورسیه‏اى از دولت فرانسه دریافت داشت . معتمد نژاد در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دکترى حقوق و علوم سیاسى و نیز دکترى تخصصى روزنامه نگارى از انستیتوى مطبوعات و علوم نظرى دانشگاه پاریس گردید (۱۳۴۳).

    خدمات دانشگاهى ایشان ارسال ۱۳۴۴ در سمت استاد یارى در دانشکده حقوق و علوم سیاسى دانشگاه تهران آغاز مى‏شود ضمناً همکارى خود را از آغاز ورود به ایران با موسسه کیهان حفظ کرد. در سال ۱۳۴۳ مؤسسه کیهان پیشنهاد وى را براى یک دوره عالى روزنامه نگارى پذیرفت و براى این منظور از بین داوطلبان دیپلم ،۲۵ نفر انتخاب شدند. در پایان دوره دو ساله ، اسم این دوره عالى به مؤسسه عالى مطبوعات و روابط عمومى تغییر کرد

    در سال ۱۳۵۰ یعنى زمانى که نخستین فارغ التحصیلان در بحبوحه اخذ دانشنامه بودند ، اسم مؤسسه به دانشکده علوم ارتباطات اجتماعى تغییر یافت . دراین موقع از دانشیارى دانشکده حقوق دانشگاه تهران استعفا داده و در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعى در سمت معاونت دانشکده مشغول به کار گردید . از سال ۵۶ تا ۵۹ نیز سمت ریاست دانشکده را عهده‏دار بود.

    با پیش آمدن انقلاب اسلامى ، دانشکده مذکور تعطیل و در دانشکده علوم اجتماعى دانشگاه علامه طباطبائى به عنوان یک گرایش  ادغام شد .

    با تعطیل شدن دانشگاه ها ، معتمد نژاد به پاریس رفت و در آنجا به تدریس و تحقیق پرداخت. تا یاد وطن او را دلتنگ کرد و در سال ۱۳۶۸ به ایران بازگشت.

    معتمد نژاد مجدداً نسبت به توسعه رشته علوم ارتباطات و گشایش دوره ه اى کارشناسى، کارشناسى ارشد و دکترى اقدام نمود تا سرانجام در سال ۱۳۷۵ با پذیرفته شدن دوره دکتراى ارتباطات در وزارت فرهنگ و آموزش عالى به آرزوى دیرین خود رسید .

    معتمد نژاد در حال حاضر استاد تمام وقت دانشکده علوم اجتماعى دانشگاه علامه طباطبائى مى‏باشد و در سطوح مختلف آموزشى اشتغال به آموزش دارد .

    معتمد نژاد در تشکیل و عضویت انجمن هاى مختلف از قبیل : انجمن دفاع از آزادى مطبوعات ، انجمن بین المللى تحقیق در ارتباطات جمعى ، انجمن بین المللى حقوق فضا ، انستیتوى بین المللى ارتباطات ، انجمن فرانسوى علوم ارتباطات و اطلاعات نقش عمده داشته است.

 معتمدنژاد بیش از ۷۰ مقاله علمى به مجامع بین ‏المللى و یا مجلات ارائه داده و یاخود در تشکیل سمینار ها و کنفرانس هاى علمى نقش مهمى داشته است .

    در سال ۱۳۷۳-۷۴ به عنوان استاد نمونه دانشگاه هاى کشور از دست ریاست جمهورى لوح نقدیر دریافت داشته و به پیشنهاد وزیر فرهنگ و آموزش عالى و حکم ریاست شوراى عالى انقلاب فرهنگى از مهر ماه ۱۳۷۸ به عضویت هیأت امناى دانشگاه هاى منطقه مرکزى منصوب شده است

کتاب هاى چاپ شده

 

روزنامه نگارى ، با همکارى دکتر ابوالقاسم منصفى ، تهران : دانشکده علوم ارتباطات اجتماعى، ۱۳۵۰ ،چاپ چهارم ۱۳۷۴ .

 ۲٫ تحقیق در محتوى برنامه هاى رادیو ایران ، با همکارى دکتر صدرالدین الهى و مهدى محسنیان راد ، تهران : دانشکده علوم ارتباطات اجتماعى ، ۱۳۵۴ .

 ۳٫ وسایل ارتباط جمعى ، تهران : دانشکده علوم ارتباطات اجتماعى ، ۱۳۵۵ ، چاپ دوم، ۱۳۷۱٫

 ۴٫ روش تحقیق در محتواى مطبوعات ، تهران : دانشکده علوم ارتباطات اجتماعى ، ۱۳۵۶

 

کتاب هاى زیر چاپ

 ۱٫ “فرهنگ علوم ارتباطات – شامل ده هزار واژه تخصصى به زبانهاى انگلیسى، فرانسه و فارسى” با همکارى دکتر نعیم بدیعى ، تهران : دانشگاه علامه طباطبائى

 ۲٫ حقوق مطبوعات – بررسى تطبیقى قوانین و مقررات تأسیس و انتشار مطبوعات تهران: مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى .

 ۳٫ وسایل ارتباط جمعى )جلد دوم ( تهران : دانشگاه علامه طباطبائى

 ۴٫ تکنولوژى هاى نوین ارتباطى – از تلگراف و تلفن تا ماهواره و اینترنت ، تهران : دانشگاه علامه طباطبائى

 ۵٫ کتاب شناسى ارتباطات در کشورهاى در حال توسعه به زبان هاى انگلیسى و فرانسه ( ۲ جلد(    نیویورک : نشر بین المللى

    ضمناً آقاى دکتر معتمد نژاد بیش از ۱۸ اثر آماده چاپ دارند که امید است بزودى به زیور چاپ آراسته شوند .