استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اجرای پروژه آبیاری تحت فشار در ۱۹ هزار هکتار از اراضی استان خبر داد و گفت: ۱۱ هزار فرصت شغلی جدید با اجرای این پروژه ایجاد می‌شود.

به گزارش یاسوج۲۴؛ اظهار داشت: یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پروژه استحصال و انتقال آب در دست اجرا داریم.

وی عنوان کرد: این پروژه‌ها علاوه برتامین آب شرب، صنعت و فرصت‌های گردشگری،  ۱۹ هزار هکتار از اراضی استان را به آبیاری تحت فشار قرار می‌دهد و بیش از ۱۱ هزار فرصت اشتغالزایی پایدار ماحصل آن است.

نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه وبوبراحمد افزود: طرح‌های آبی در دست اجرای استان  آب آشامیدنی سالم و پایدار افزون بر ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را تامین می‌کند.

احمدی از مهمترین این پروژه‌ها را اجرای سد برق آبی و یا نیروگاهی چم شیر با ظرفیت  سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی که در شورای اقتصاد کشور تامین منابع آن صورت گرفته اشاره کرد و از بهره برداری آن در آینده نزدیک خبر داد.

وی تصریح کرد: آوردگاه آبی استان وارد مرحله‌ای تحول ساز شده است و احداث سدها، نیروگاه‌ها و ساختگاه‌های بزرگ، متوسط و کوچک آبی در استان، تخصیص بالا و مناسب استان از این منابع و حرکت به سمت نوسازی و طرح‌های نوین آبیاری در بهره برداری از منابع آبی، آینده روشنی برای استان را نوید می‌دهد.

احمدی بیان کرد: فقر منابع در این استان نداریم و بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب روان آب و منابع آبی در استان وجود دارد که به دلیل عدم سرمایه گذاری به سمت استان‌های دیگر سرازیر بود و یا به هدر می رفت.

وی ادامه داد: به دلیل نبود مدیریت صحیح این منابع استراتژیک در گذشته بسیاری از مناطق استان حتی شهر ۲۰۰ هزار نفری یاسوج با تنش آبی مواجه بود.

احمدی به سد مخزنی تنگ سرخ اشاره کرد و گفت: این پروژه در دست اجرا با ظرفیت ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب شرب با کیفیت بالا، آب بخش صنعت و کشاورزی شهر و روستاهای اطراف یاسوج را تامین می‌‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این سد به دلیل قرار گرفتن در مناطق صعب العبور برای انتقال آب آن باید در مسیر تونل هایی حفر شود و علاوه بر تامین آب شرب برای بیش از ۳۰۰ هزار نفر، آب پنج هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را تامین می‌کند.

احمدی با بیان اینکه، با توجه به خشکسالی‌های طولانی مدت و تنش آبی شهر و روستاها و جلوگیری از بوجود آمدن بحران آب، تأمین آب شرب و صنعت استان، افزود: نیاز زیست محیطی سالانه و حفظ اکوسیستم رودخانه‌ها، جلوگیری از فرسایش خاک، سیلاب‌های مخرب و حقابه‌های پایین دست را از قبل این پروژه‌های آبی نیز داریم.

وی به پروژه بزرگ آبی و خاکی در دست اجرا در پنج هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی دهدشت غربی، دشت مور خان احمد به مساحت سه هزار و ۱۱۰۰ ۰۰ هکتار و دیگر طرح‌های تنگ انگشتری و آبریز ناصری نیز اشاره کرد.

 

انتهای پیام/