رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از وجود ۲۰۶ هزار هکتار منطقه حفاظت شده در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

جمشید عبدی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج با اشاره اهمیت مناطق حفاظت شده در حفظ گونه‌های جانوری در معرض خطر، اظهار داشت: متاسفانه در دوران کنونی به دلیل شکار  و برداشت بی‌رویه از گونه‌های جانوری و گیاهی  وجود مناطق حفاظت شده ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: با توجه به استعدادهای طبیعی و جغرافیایی کهگیلویه و بویراحمد در حال حاضر بیش از ۲۰۶ هزا هکتار منطقه حفاظت شده در این استان وجود دارد.

عبدی‌پور از منطقه حفاظت شده دنا به عنوان وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده استان یاد کرد و افزود: مناطق حفاظت شده خامین، سولک، خائیز، سیوک، دیل و دنای شرقی از دیگر مناطق حفاظت شده استان به شمار می‌آیند.

وی با بیان اینکه وجود چنین مناطق حفاظت شده‌ای می‌تواند ظرفیتی قابل قبولی برای توسعه اکو توریسم استان باشد اذعان داشت: در نگاه اول باید نگاه عامه مردم به محیط زیست و نوع برخورد با گونه‌های مختلف جانوری عوض شود.

این مسئول در محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: نگاه اقتصادی و تهاجمی به محیط زیست و حیات وحش باید جای خود را به درک صحیح و آشنایی با اهمیت محیط زیست دهد.

رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: یکی از مشکلات اساسی که در استان ما و برخی استان‌های همجوار وجود دارد ناشی از نگاه غلط به محیط زیست و  عدم آشنایی با اهمیت آن است.

وی، فرهنگ‌سازی در زمینه برخورد صحیح و معقولانه با  محیط زیست را سیار مهم دانست و افزود: دستگاه‌های فرهنگی به خصوص آموزش و پرورش باید به صورت جدی به این موضوع وارد شوند.

عبدی‌پور افزود: باید نسل‌های آینده با نقش گونه‌های زیست محیطی و پدیده‌های محیط زیست آشنا شوند و اگر چنین شود خیلی از دغدغه‌های سازمان محیط زیست مرتفع خواهد شد.

انتهای پیام/۸۲۰۰۸/ذ۳۰

منبع : خبرگزاری فارس