مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه تعداد ۳۴ هزار و ۱۰۶ نفر بی سواد در استان شناسایی شده اند، گفت: شهرستان گچساران با ۹۶.۶ بالاترین درصد باسوادی را در استان دارد.

به گزارش یاسوج۲۴، نشست شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی با حضور مدیرکل ، فرماندار، شهردار، سرپرست و دیگر مسوولان شهرستانی در سالن اجتماعات آموزش و پرورش برگزار شد.

 

 در این نشست هادی زارع پوربا اشاره به اهمیت سوادآموزی و تصویب‌نامه های که دولت داشته است و مشوق‌ها و تنبیهاتی که در این خصوص در نظر گرفته شده است اظهار کرد: توجه جدی به سوادآموزی صورت گرفته است.

 

 وی ادامه داد: مقرر شده افرادی که در گروه سنی ۱۰ الی ۴۹ سال قرار گرفته اند اگر برای  ایجاد شغل نیاز به پروانه کسب داشته باشند به لیل عدم باسوادی پروانه کسب به آنها اعطا نخواهد شد.

 

  با بیان اینکه جامعه هدف ما از سن ۱۰ الی ۴۹ سال به ۱۰ تا ۶۰ سال افزایش یافته است، عنوان کرد:  این جامعه هدف شامل کشاورزان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و زندانیان است.

 

 وی افزود با بیان اینکه براساس سرشماری افراد باسواد در سال ۹۰ جمعیت باسواد این استان ۹۰/۴ دهم درصد بوده گفت: این میزان جمعیت تا سال ۹۵،  بیش از ۲ درصد افزایش یافته است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه وبویراحمد ادامه داد: در این جمعیت ۹۶/۱ درصد مردان استان و ۸۹/۴  درصد زنان استان  دارای سواد هستند که نسبت به نورم کشوری  جمعیت مردان با سواد استان نسبت به کشور ۱ دهم کمتر و جمعیت زنان باسواد استان ۴ درصد کمتر از میانگین کشوری است.

 

 وی  با بیان اینکه  تعداد ۳۴ هزار و ۱۰۶ نفر بی سواد در استان داریم، گفت:  از این تعداد ۹ هزار و ۲۰۵ نفر مرد و ۲۴ هزار و ۹۰۱ نفر خانم هستند.

 

 زارع پور  با اشاره به اینکه براساس سرشماری سال۹۵ میزان باسوادی در کهگیلویه و بویراحمدبه ۹۲ و۷ دهم درصد  رسیده و استان کهگیلویه وبویراحمد در رده ۲۶ کشور قرار دارد، افزود: باسوادترین استان مازنداران و تهران با ۹۷ درصد است.

 

این مسوول در ادامه با بیان اینکه براساس سرشماری در سال ۹۵  افراد بی سواد در استان کاهش یافته است، ابراز کرد:  براساس آمار سرشماری جمعیت باسواد در استان ۴۳۷ هزار و  ۴۶ نفر است که هم اکنون  نرخ باسوادی جمعیت هدف سوادآموزی ۹۲ و ۷ دهم درصد است که شهرستان گچساران  با ۹۶ درصد و بویراحمد بیش از ۹۴ درصد بیشترین میزان باسوادی و کهگیلویه  با ۸۸٫۲ درصد و لنده ۸۸٫۴نیز کمترین نرخ باسوادی را دارند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان ۷۱۳۰۵۲ بوده که در این بین گروه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال ۴۷۱ هزار و ۱۵۲  نفر در این گروه سنی قرار دارند که از این تعداد  ۴۳۷۰۴۶ نفر باسواد بوده‌اند که سهم مردان در این گروه سنی ۹۶ درصد و سهم زنان ۸۹ درصد است که بالاترین باسوادی را در استان گچساران ۹۶.۶ و پایین ترین را شهرستان کهگیلویه با ۸۸.۲ درصد داشته است.

 

 زارع پور  در ادامه با اشاره به موفقیت استان در کشور گفت: هر ساله استان‌ها در ۱۶ شاخص مورد بررسی قرار  گرفته مه در این زمینه اموزش و پرورش کهگیلویه وبویراحمد جز چهار استان اول کشور قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش از بدو انقلاب اسلامی تا کنون تغییر و تحولات بسیاری در آن صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: دانش آموزان و فرهنگیان این استان  در ۵ سال اخیر  توانستند ۷۰۰ رتبه برتری را در زمینه های مختلف  کسب نمایند.

 

 

انتهای پیام/ح