رئیس شبکه دامپزشکی گچساران گفت: افزون بر ۱۵۷ هزار و ۹۷۳ دام در گچساران در برابر تب مالت و طاعون واکسینه شده‌اند.

حمیدرضا گوهرگانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در با بیان اینکه دامپزشکی تنها به معنای درمان یک بیماری در دام اطلاق نمی‌شود، اظهار کرد: امروزه نقش موثر دامپزشکی در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه بر کسی پوشیده نیست.

وی با اشاره به اهمیت دامپزشکی در سلامت عمومی جامعه افزود: یکی از مهم‌ترین اهداف دامپزشکی پیشگیری و مبارزه با امراض دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است.

رئیس شبکه دامپزشکی گچساران با بیان اینکه نیمی از عوامل بیماری‌زا در انسان ناشی از عوامل ایجاد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است، تصریح کرد: ۴۹ درصد بیماری‌های کنونی در جهان میان انسان و دام مشترک است اما می‌توان با برنامه مدون واکسیناسیون دام‌ها و معدوم کردن دام‌های بیمار همچنین کنترل مرزهای جغرافیایی از شیوع این بیماری‌ها تا حد زیادی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به واکسیناسیون دامی در این شهرستان اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون افزون بر ۱۱۲ هزار و ۹۷۳ راس از دام‌های این شهرستان در برابر تب مالت واکسینه شده‌اند.

گوهرگانی ادامه داد: از این تعداد دام واکسینه شده افزون بر ۵۷ هزار رأس توسط مراکز دولتی صورت گرفته و حدود ۵۵ هزار راس دیگر نیز توسط بخش خصوصی واکسینه شده است.

وی یادآور شد: افزون بر پنج ‌هزار و ۵۰۵ نمونه‌گیری آزمایشگاهی از لاشه، خون و مدفوع دام‌ها به عمل آمده و توسط مراکز دولتی انجام شده است.

گوهرگانی از واکسیناسیون طاعون گوسفند در گچساران خبر داد و گفت: از ابتدای سال تاکنون افزون بر ۴۵ هزار راس از گوسفندهای این شهرستان توسط بخش دولتی واکسینه شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی گچساران با اشاره به بیماری توبرکولین سل گاوی از انجام ۳۵۵ تست توبرکولین سل خبر داد و عنوان کرد: تعداد گاو مثبت سل و کشتار شده صفر بوده است.

انتهای پیام/۸۲۰۱۴/م۲۰

منبع : فارس نیوز