موضوع ساماندهی صنوف قصه‌ای در شهر یاسوج بوده که تاکنون رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، صنوف آلاینده، ساماندهی صنوف، رفع تمرکز از مرکز شهر و … همه حرفهایی است که از زبان هر مسئولی در زمینه خدمات شهری می‌شنویم. کلماتی که کلید واژه‌های مدیریت خدمات شهری هستند.

کلماتی که هر کدام از آنها می‌تواند در زیباسازی، مبلمان شهری و خدمات شهری به صورت مثبت و منفی مؤثر شود؛ یعنی برنامه‌ریزی در زمینه انجام فعالیت‌هایی برای سامان دادن این مسائل در شهرها گونه مثبت اقدامات شهری را به نمایش می‌گذارد.

این روزها حرف‌ها از مبلمان شهری یاسوج زیاد است، به گونه‌ای که عده‌ای ترکیب عوامل شهری این شهر را در خور پایتخت طبیعت استان و یک مرکز استان نمی‌دانند و عده‌ای دیگر انجام اصلاحاتی را لازمه جهت رفع این مسئله لازم می‌شمرند.

تمرکز صنوف در مرکز شهر یاسوج، مسائل شهری دیگری را به همراه دارد، ترافیک‌های سنگین، بافت فرسوده شهری، ازدحام جمعیت در محل‌ها و ساعات خاصی از شبانه‌روز تنها تعدادی از این مسائل را که برخی اوقات زندگی شهری را مختل می‌کند و نیز ترافیک عصرهای مرکز شهر یاسوج که به هدر رفتن اوقات شهروندان کمک می‌کند.

در زمینه ساماندهی صنوف در چند سال گذشته برنامه‌های فراوانی از سوی مسئولان ارائه شد، اما چون هیچ‌کدام از این برنامه‌ها پا به عرصه عمل نگذاشت، می‌توان از ناموفق بودن آن‌ها سخن به میان آورد؛ در حالی که بسیاری از نقاط شهر یاسوج خالی از واحدهای صنفی است و هنوز تمرکززدایی از مرکز این شهر انجام نشده است.

ایجاد بازارچه‌های تخصصی می‌توانست اولین اقدام برای ساماندهی صنوف باشد، اما عدم برداشتن چنین گامی در واقع نشان می‌دهد؛ حتی اولین اقدام‌ها نیز در این زمینه انجام نشده است.

یکی از ظرفیت‌های یاسوج برای تمرکززدایی از مرکز شهر وجود خیابان‌های فاقد هرگونه واحد صنفی است که در موقعیت‌های مناسبی از شهر قرار گرفته‌اند و می‌توان با تعریف تعدادی از خیابان‌ها به عنوان محل استقرار صنوف خاص، اقدام به تمرکز زدایی صنوف از مرکز شهر کرد.

اما در گوشه‌هایی از شهر نیز تجمع صنوف نه تنها نتوانسته کمکی به رفع مشکلات شهری کند؛ بلکه مشکلات دیگری را دامن زده است.

تمرکز صنوف عمده فروشان، نمایشگاه‌های اتومبیل و تعمیرکاران اتومبیل در محل‌هایی از شهر یاسوج مشکلاتی را در عبور و مرور انسانی و خودرویی ایجاد است.

رئیس پلیس اطلاعات و امنیت کهگیلویه و بویراحمد در روزهای گذشته خبر از پلمب شدن ۱۹ نمایشگاه اتومبیل در یاسوج داد.

سرهنگ سید عبدالعلی عبدی‌پور به طرح برخورد و پلمپ ۱۹ نمایشگاه اتومبیل در مرکز کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و اظهار داشت: پارک خودروها در مقابل نمایشگاه‌های اتومبیل به صورت دوبله، سوبله، پیاده‌رو، روی پل به صورت عمودی و مورب و افزایش مشکلات و معضلات ترافیکی از مشکلات و معضلات در این حوزه است.

رئیس پلیس اطلاعات و امنیت استان کهگیلویه و بویراحمد، تجمع دلالان در جلوی نمایشگاه‌های اتومبیل، ایجاد مزاحمت برای رهگذران و گزارشات واصله مبنی بر نارضایتی شهروندان را از دیگر مشکلات در بخش نمایشگاه‌های اتومبیل استان عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد مزاحمت‌های مشهود نمایشگاه‌های اتومبیل در بلوار عدل یاسوج موجب نارضایتی مردم منطقه و دیگر شهروندان شده است، اضافه کرد: اداره نظارت بر اماکن عمومی ضمن هماهنگی با مراجع قضایی، پلیس راهور، راه‌اندازی گشت تلفیقی با مجمع امور صنفی و طرح نظارت بر صنوف نمایشگاه‌های اتومبیل‌داران را به مرحله اجرا می‌گذارند.

این مسئول اذعان داشت: در اقدامی مستمر که هم‌اکنون نیز ادامه دارد، تاکنون بیش‌از ۱۰۰ واحد صنفی نمایشگاه‌‌های اتومبیل مورد بازدید قرار گرفته و ضمن اخذ تعهد به تعداد ۸۷ فقره از مدیران صنف مذکور که دارای تخلفات جزئی بودند که تعداد ۱۹ واحد صنفی از نمایشگاه‌ها پلمپ شد.

عبدی‌پور تصریح کرد: با همکاری مجمع امور صنفی هم‌زمان عوامل پلیس راهور نیز خودروهای متخلف؛ اعمال قانون و برگه جریمه برای آن‌ها صادر شد.

این مقام انتظامی، دلایل پلمپ این تعداد واحد صنفی را عدم توجه به اخطاریه‌‌های صادره و رعایت نکردن شرایط و ضوابط، عدم استفاده از پارکینگ اختصاصی و پارک خودروهای خود در پیاده‌رو و حاشیه خیابان به صورت پارک دوبل عنوان کرد و متذکر شد: ایجاد نمایشگاه‌های اتومبیل در بلوار عدل باعث راه‌بندان و ترافیک و تصادفات می‌شود که از ادامه فعالیت صنفی این واحدها جلوگیری می‌شود.

بی‌شک یکی از راهکارهای ساماندهی صنوف در شهر نظارت بر آن‌ها از همه ابعاد قانونی است، هنگامی که نظارت نباشد از یک سوی ایجاد نظم دشوار است و از سوی دیگر فرهنگ‌سازی در مورد شهرنشینی و قوانین شهری با مشکل روبرو می‌شود.

یقیناً بسیاری از تخلفات قانونی از جمله در حوزه سد معبر از سوی صنوف با فرهنگسازی و برخورد قاطع قابل رفع است. اما آنچه که در این میان مهم است این برخوردها نباید مقطعی و زودگذر باشد و اصل استمرار آن‌ها بوده که موجب استقرار فرهنگ صحیح می‌شود.

 قلب دردمند شهر یاسوج از مزاحمت صنوف آلاینده 

اما گذشته از مسئله تمرکز صنوف در شهر یاسوج، موضوعی به نام صنوف آلاینده قلب شهر یاسوج را به درد آورده است.

قرار گرفتن تعمیرگاه اتومبیل در کنار مغازه قصابی و فروش گوشت، نه تنها چهره زیبای شهر را مخدوش می‌کند بلکه اختلالاتی در بسیاری امور ایجاد کرده است.

از ابتدای فلکه جانبازان تا فلکه استانداری، انواع صنوف قرار گرفته است، و بیشترین تعداد را صنف‌های مرتبط با خودرو، اعم از تعمیرکار، برق‌کار، صافکار و غیره قرار گرفته‌اند و همواره پیاده‌روهای این محل از شهر محل پارک خودروهای در دست تعمیر است و مشکلات بسیاری را برای شهروندان در پی دارد.

شهردار یاسوج در روزهای گذشته از توزیع نامناسب خدمات شهری انتقاد کرد و برخی از مشکلات ترافیکی را به این علت دانست.

محمدعلی جاوید با اشاره به وجود مشکلات متعددی که دامنگیر شهر یاسوج است، بیان داشت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات یاسوج مشکلات ترافیکی این شهر است.

شهردار یاسوج، توزیع نامناسب خدمات شهری در یاسوج را یکی از عوامل دامن زدن به مشکلات ترافیکی این شهر دانست و افزود: وقتی در یک خیابان چندین صنف با خدمات متفاوت وجود دارد نباید انتظار داشت که مشکلات ترافیکی به وجود نیاید.

اما باید در این میان یادآور شد که ترافیک مشکل اصلی شهر یاسوج نیست به دلیل این‌که بسیاری از زیرساخت‌های ساده ترافیکی وجود ندارد به تبع آن ترافیک نیز ایجاد می‌شود.

نامناسب بودن خیابان‌ها و معابر، خط کشی‌های نامناسب، دوربرگردان‌های غیر استاندارد و… همه از عوامل ایجاد ترافیک هستند که رفع آن‌ها نه بودجه سرسام‌آور می‌خواهد و نه زمان طولانی بلکه مدیریت قوی نیاز دارد. اما به هر حال توزیع نامناسب خدمات شهری نیز یکی از این عوامل است که شهردار به آن اشاره می‌کند. حال این حرف‌های شهردار چه موقع به اقدام عملی می‌رسد الله اعلم.

جاوید در ادامه با اشاره به اهمیت همکاری اصناف و بازاریان در طرح ساماندهی صنوف عنوان کرد: تنها در این صورت است که می‌توان به گره‌های ترافیکی و مشکلات شهری یاسوج پایان داد.

وی از در دستور کار بودن طرح ساماندهی صنوف یاسوج خبر داد و افزود: بدون شک با اجرای این طرح که باید عزم همگانی برای اجرای آن وجود داشته باشد مشکلات شهری یاسوج با سرعت بیشتری برطرف می‌شوند.

باید گفت که سال‌هاست انتقال صنوف در دستور کار شهرداری و شورای شهر قرار دارد اما شورای شهر و شهرداری هیچ‌گاه نتوانستند یا نخواستند به این وعده خود جامه عمل بپوشانند چرا که قدرت اصناف مرکز شهر هر بار اثبات کرد که موفقیت شهرداری به چه میزان است بی‌شک قرار گرفتن در مرکز شهر آرزوی هر صنفی است چرا که بیشترین درآمد را در پی خواهد داشت اما اگر شهرداری مصمم باشد با همکاری امور صنفی و با ارائه راهکار عملی از ارائه پروانه کسب گرفته تا تاسیس صنف می‌تواند گام‌هایی در این زمینه بردارد.

شهردار یاسوج؛ ۸۰ درصد مشکلات شهری یاسوج را متوجه توزیع نامناسب خدمات شهری در سطح شهر یاسوج دانست و افزود: تا مادامی که خیابان‌ها و صنوف یاسوج ساماندهی نشوند این مشکلات وجود دارد.

جاوید، وجود صنوف آلاینده در مرکز شهر را به عنوان یک وصله ناجور بر ساختار شهری یاسوج دانست و افزود: با انتقال و ساماندهی این صنوف شهر یاسوج زیبایی دوچندانی به خود می‌گیرد و وجود این صنوف در مرکز شهر زیبنده پایتخت طبیعت نیست.

در تکمیل حرف‌های شهردار باید گفت نه تنها زیبنده این شهر نیست بلکه اختلالاتی را نیز ایجاد کرده است و این مسائل باید از اولویت‌های اصلی شهرداری یاسوج باشد.

اگر شهرداری یاسوج در دوره جدید تنها تغییر مبلمان شهری یاسوج و تعریف خیابان‌های اصناف را در کارنامه خود داشته باشد شاید به عنوان یکی از موفق‌ترین دوره‌های شهرداری یاسوج از آن یاد شود.

امروز هرکدام از شهروندان با مسائل شهری که با تصمیم عملی شهرداری قابل رفع است دست و پنجه نرم می‌کنند.

=============

گزارش از پیمان فرامرزی

=============

انتهای پیام/۲۵۷۱/ذ۴۰

منبع : خبرگزاری فارس