مسوول کانون بازنشستگان سپاه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: هدف از تشکیل کانون بازنشستگان سپاه پرداختن به امور بازنشستگان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه فتح، سرهنگ پاسدار سید آیت اله محمدی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این پایگاه در یاسوج با تأکید براهمیت دادن به بازنشستگان ابراز داشت: امام خمینی(ره) فرمودند: «نگذارید پیشکسوتان جهاد و شهادت در پیچ وخم زندگی خود به فراموشی سپرده شوند.»

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند: «دوران بازنشستگی دوره انزوا و خانه نشینی محسوب نمی شود بلکه دوران بالندگی و افتخار و استفاده از تجربیات آنان است.»

محمدی اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع، سپاه پاسداران بعد از ادغام سازمان بیمه و بازنشستگی سپاه با سازمان تأمین و اجتماعی نیروهای مسلح در سال۸۳ اقدام به تشکیل کانون های بازنشستگی در سراسر کشور کرد.

وی یادآور شد: کانون ها در سراسر کشور تحت عنوان شعبه کانون استانی و در شهرستان های بالای ۱۰۰نفر بازنشسته دفاتر نمایندگی تشکیل داده و در استان کهگیلویه و بویراحمد سه شعبه در مرکز استان، دهدشت و گچساران دایر است.

مسوول کانون بازنشستگان سپاه هدف از تشکلیل کانون ها را پرداختن به امور بازنشستگان در راستای فرامین مقام معظم رهبری و تدابیر فرماندهی محترم کل سپاه بیان  کرد و گفت: حفظ هویت پاسداری و روحیه انقلابی پیشکسوتان، حفظ کرامت و منزلت اعضای تحت پوشش، برقراری ارتباط با اعضای تحت پوشش سپاه و ارتباط اعضا با سپاه، ارتقاء روحیه امید و زندگی در بین اعضای تحت پوشش و سایر خدمات در زمینه بهبود وضعیت زندگی، معیشتی، رفاهی و درمانی، فراهم نمودن امکانات برای سفرهای زیارتی، سیاحتی، ورزشی و تفریحی، شناسایی استعدادها و توانمندی های بازنشستگان درامور کارآفرینی و ترغیب آنان در جهت ایجاد تشکل های تعاونی و درآمد زایی است.

 محمدی در خصوص برنامه های خدمات دهی به بازنشستگان برای رفع مشکلات آنان ابراز داشت: کانون بازنشستگان شرح وظایفی از طریق کانون مرکز در محورهای تکریم و منزلت، توانمند سازی و کار آفرینی، امورات فرهنگی، معنوی و سلامت جسمی ابلاغ کرده است.

مسوول کانون بازنشستگان سپاه استان افزود: در حوزه تکریم حدود۱۲عنوان برنامه داریم که از سال۹۰ با توجه به توصیه مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولین و فرماندهان سپاه به مناسبت روز پاسدار شتاب بیشتری به خود گرفته است.

وی تصریح کرد: از سال۹۰ تا کنون در زمینه حفظ ارتباط تکریم هر ساله حدود۱۲۰۰مورد سرکشی به اعضا،  تجلیل از۳۱۹نفر از بازنشستگان با اهداء نیم سکه، تعداد۸۸۳ وام ازدواج فرزندان هرکدام به مبلغ۵۰ میلیون ریال و وام مسکن معیشتی به ۲۶۰نفر هرکدام ۲۰ تا۵۰ میلیون ریال به آنها داده شده است.

محمدی در خصوص برگزاری همایش ها اظهار داشت: هرساله ۲بار وهرشش ماه یکبار و سرجمع۶۳۰۰نفر در گردهمایی ها حضور یافتند و در ۶ماهه دوم به هرکدام کارت هدیه انصار اهداء شد.

مسوول کانون بازنشستگان استان تصریح کرد: هر ساله به ۱۴۰نفر از خانواده های متوفیان پاسدار با هدیه ای، از خانواده ی آنها سرکشی انجام می شود.

وی افزود: در زمینه توانمندسازی به۶۰نفر وام خود اشتغالی و به ۲۵۰نفر نیز در خصوص بحث سرمایه گذاری وام تعاونی به مبلغ۵۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

محمدی از ثبت و فعال نمودن شرکت یادگاران ماندگار خبر داد و گفت: به همت و تدبیر فرماندهی محترم سپاه فتح استان قرارداد با سازمان جهادکشاورزی در بحث پروژه ۱۰۵۰تنی پرورش ماهی قزل آلا انجام و در حال احداث است.

مسوول کانون بازنشستگان استان در خصوص اقدامات فرهنگی صورت گرفته افزود: توزیع نشریه مجله آشنا، هفته نامه صبح صادق، برگزاری مسابقه قرآنی غیرحضوری جزء۱ تا ۱۰ با شرکت ۱۵۶۰نفر، آموزش احکام غیرحضوری با شرکت۱۵۰۰ نفر، بصیرت افزایی و همایش۱۰۲۰نفرو اردوی فرهنگی و اعزام به مشهدمقدس برای۱۲۰۰نفر را داشته ایم.

وی در خصوص اشتغال زایی بازنشستگان و فرزندان آنها ابراز داشت: آماری از فرزندان فارغ التحصیل و بیکار بازنشتگان جمع آوری کرده و به مبادی ذیربط ارجاع داده شد.

محمدی افزود: در همین راستا جانبازان بالای ۲۵% به بالا را به بنیاد شهید وامورایثارگران معرفی و تعدادی دیگرنیز به سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح فرستاده شدند.

وی تصریح کرد: موضوع استخدام یک وجه عمومی دارد که متولی آن دولت است و سهمیه قشری به بازنشستگان تعلق داده نشده و باید از طریق آزمون و سازمان ها ثبت نام و استخدام شوند.

مسوول کانون بازنشستگان سپاه استان در مورد امورات مسکن بازنشستگان گفت: متولی تأمین مسکن در سپاه، بنیاد تعاون بوده که بازنشسته ها اکثراً در زمان خدمت تسهیلات مسکن از قبیل زمین و وام دریافت کرده اند.

وی ابراز داشت: کسانی که فاقد مسکن هستند اداره بازنشستگی نیروهای مسلح موظف به پیگیری است و کسانی که به دلایلی بعد از اشتغال فاقد مسکن شده اند از طریق خدمات کارکنان سپاه استان و پیگیری کانون انجام شده است.

محمدی در خصوص استفاده از ظرفیت بازنشستگان در کارهای سپاه اظهار داشت: رایزنی هایی در زمینه توانمندسازی، واگذاری پروژه های بسیج سازندگی به پیمانکارهای واجد شرایط صورت گرفته شده است.

مسوول کانون بازنشستگان افزود: در بخش های خصوصی از جمله شرکت جوان سیرایثار، واگذاری رستوران و مجتمع خدمات رفاهی لاله از ظرفیت بازشستگان استفاده شده است.

 وی با اشاره به این موضوع که بازنشستگان مطالبات جنگی و معوقه دارند، ابراز داشت: معوقات از طریق لایحه خدمات کشوری سپاه محل خدمت دوران اشتغال بوده ولی با پیگیری و تشکیل جلسه با نیروی انسانی رده ها وسپاه استان پیگیری و اقدام صورت گرفته است.

محمدی افزود: در معوقات، نظام هماهنگ یا لایحه خدمات کشوری متمرکز توسط سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح صورت می گیرد.

مسوول کانون بازشستگان سپاه استان در پایات تصریح کرد: ما در خصوص معوقات مسوولیت مستقیم نداریم ولی به جهت دفاع از حق و حقوق بازنشسته ها پیگیر مطالباتشان هستیم.

 

انتهای متن/

منبع : سپاه فتح استان ک-و-ب