متولد ۱۳۶۰ در یاسوج دارای مدرک کارشناس زبان و ادبیات فارسی،شاعر و نویسنده،مدرس داستان نویسی ومسئول طرح و برنامه فرهنگی شهرداری یاسوج هستم و تالیفاتی همچون: رمان “خروش خونین عشق” سال  ۱۳۸۵، تحلیل وصیت نامه شهدا، پژوهشی، ۱۳۸۹ را در کارنامه خود دارم و تاکنون نیز داور جشنواره های شعر؛ انتظار،پر پرواز و داستان چابهار بوده ام.

به گزارش پایگاه خبری یاسوج ۲۴: دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد با شناسایی افراد مستعد و همچنین یادگاران هشت سال دفاع مقدس تاکنون آثار متنوع و عامه پسندی را گرداوری و به چاپ رسانده و برخی نیز در دست اقدام و برخی نیز آماده چاپ شده است.

طرح ها و برنامه های تولیدی حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری نیز در دست اقدام است که شامل،گردآوری خاطرات یدالله شاه مرادی توسط حمید صفایی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات محسن رشیدی توسط فاطمه رشیدی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات حسن وکیلی توسط متیرا رفیعی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات احمد ذکاوت توسط محمود ذکاوت (مرحله تدوین)،گردآوری خاطرات سید نبی ملک حسینی توسط نرگس التیام مقدم (مرحله تدوین) است.
گردآوری خاطرات علی کاظم سخنورتوسط شهربانو پاک نژاد(مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات حاج حمزه اکوانی توسط حمید حسینیان(مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات خانم افسانه قاسمی توسط شهناز درفشیان(مرحله تدوین)، کتاب یک عکس یک خاطره توسط سید مسعود پرهیزگاری (مرحله تدوین)،گردآوری خاطرات نیروهای اطلاعات و عملیات توسط سحر شریفی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات عبدالصالح خاک نژاد توسط آسیه خاک نژاد(مرحله تدوین)، زندگینامه اولین شهید مدافع حرم استان سردار ستار اورنگ توسط حمید صفایی (مرحله گردآوری) و گردآوری خاطرات رحمان دستمری توسط منوچهر نیاکان اصل (مرحله گردآوری) از دیگر طرح های در دست اقدام حوزه هنری در سال جاری است.

کتاب حمایل خونین گل سرخ شامل خاطرات خودنوشت علیداد انصاری نیک ،زندگینامه شهید ولی پور (راه بی کنارِ عشق) اثر شهربانو پاک نژاد و این جمعه تعطیل نیست اثر مهران مظفری و سحر شریفی در مرحله چاپ هستند و به زودی منتشر می شوند

شهربانو پاک نژاد مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد از چاپ کتاب “این جمعه تعطیل نیست” در استان خبرداد و گفت: این کتاب شامل خاطرات یکی از مبارزین انقلابی کهگیلویه و بویراحمد در کردستان است که از زمان شکل گیری جنگ های نامنظم توسط دکتر مصطفی چمران به اردوگاه این ستاد می پیوندد و تا پایان جنگ تحمیلی به عنوان یک چریک در قالب شناسایی و ضربت ایفای نقش می کند و چندین مرتبه مجروح شده و بارها اسیر می شود که با درایت و هوشیاری خود را از چنگ کومله نجات می دهد.
وی بیان کرد: کتاب “این جمعه تعطیل نیست” شامل خاطرات رمضان جمعه نژاد است که در کتابی با قطع رقعی و قریب۴۳۰ صفحه می باشد که توسط مهران مظفری و سحر شریفی گردآوری و تدوین شده است.
پاک نژاد ابراز داشت: کتاب “این جمعه تعطیل نیست” به صورت مشارکتی حوزه هنری استان با ستاد کنگره سرداران و ۱۸۸۰ شهید استان توسط انتشارات فتح دنا و چاپخانه نودا به چاپ می رسد.
وی، ثبت و ضبط خاطرات شهدا، رزمندگان،ایثارگران و آزادگان هم استانی از مهم ترین وظایف این دفتر بوده وی هدف از چاپ چنین خاطراتی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تببین نقش شهدا و رزمندگان هم استانی در ۸ سال جنگ تحمیلی و معرفی دلاور مردان هم استانی به نسل جوان امروزی عنوان کرد.

در ادامه گفت و گویی با مهران مظفری نویسنده کتاب “این جمعه تعطیل نیست” درباره جزئیات بیشتر از این کتاب ترتیب داده ایم که از منظر مخاطبان می گذرد.

معرفی مختصری از خود داشته باشید و بفرمایید تاکنون چه آثاری را تالیف کرده اید؟

مهران مظفری متولد ۱۳۶۰ در یاسوج دارای مدرک کارشناس زبان و ادبیات فارسی،شاعر و نویسنده،مدرس داستان نویسی ومسئول طرح و برنامه فرهنگی شهرداری یاسوج هستم و تالیفاتی همچون: رمان “خروش خونین عشق” سال  ۱۳۸۵، تحلیل وصیت نامه شهدا، پژوهشی، ۱۳۸۹ را در کارنامه خود دارم و تاکنون نیز داور جشنواره های شعر؛ انتظار،پر پرواز و داستان چابهار بوده ام.

جرقه تدوین و چاپ کتاب “این جمعه تعطیل نیست” چگونه در ذهن شما زده شد؟
در طی سالها ارتباط با حوزه هنری استان کهگیلویه بویراحمد و فعالیت حرفه ای در بخش ادبیات داستانی این نهاد، پیشنهاد گردآوری و تدوین این مجموعه را دریافت نمودیم. پس از آشنایی با ایشان و مراودات متعدد مشتاق به شنیدن خاطرات او و متعهد به نگارشش شدیم.
هدف شما از چاپ این اثر چه بوده است؟
وجود رزمندگانی دلیر و ایثارگر در زمان جنگ حکایت از روح متعالی و توانمند مردم شریف سرزمینمان دارد. رزمندگانی که هر کدام در عرصه نبرد به مثابه یک لشکر عمل کردند و در حفظ و صیانت از مام میهن از هیچ چیز مضایقه نداشته اند. معرفی و یادآوری رشادت های این جماعت آسمانی رسالتی ست که بر دوش همه ما احساس می شود تا فراموش نکنیم که سند انسانیت ما در خدمت به هم نوعمان است.
در مراحل تهیه و تدوین این کتاب چه تلخی ها و شیرینی هایی را تجربه کردید؟
از دریافت پیشنهاد گردآوری و تدوین این کتاب تا امروز ۶ سال می گذرد. سالهایی که هر روزش با شوق اتمام و چاپ کتاب و یاس فراموشی آن، گذشت. از کم لطفی مسئولان امر تا اعمال سلیقه هایی که قلبمان را فشرد و محرومیت و مظلومیت این شخصیت که گاه از فرط ناراحتی نفس مان را بند آورد، همه و همه زنجیری شد بر دستهایمان تا سخت قلم بزنیم اما ریشه ای بود تا بمانیم و قالب تهی نکینم و بالاخره به مهر دوستانی که پیگیر و مشتاق خواندن این اثر بودند جان تازه ای یافتیم. نزول درجه اهمیت این کتاب از رده ملی به استانی خود گویای دفتر طویل گلایه هاست اما تلاش دوست عزیزمان آقای شریف اسلامی ریاست محترم حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد، پیگیری و ممارست های سرکار خانم شهربانو پاک نژاد کارشناس  و مسئول دفتر ادبیات پایداری و جناب آقای دکتر اله کرم عباسی کارشناس ادبیات کنگره سرداران شهید استان، موهبتی بود که خداوند به ما عنایت داشت تا شاید ثبت آن اثر باشیم.

تا چه اندازه به حوزه ادبیات پایداری آشنایی دارید و کدام آثار را برای کسب اطلاعات بیشتر و افزایش معلومات مطالعه کردید؟
بیش از ۱۵ سال تلاش و حضور در حیطه ادبیات داستانی و احساس تعهد و تقید به حوزه جنگ و ادبیات پایداری به سبب تجربه آموزش های نظامی که داشتم پایه اهلیت ما در این حوزه شد.
تعداد زیادی از آثار منتشر شدهی اخیر در حوزه جنگ،کتب آموزشی نظامی– فرهنگ شناسی و زندگی نامه افراد کلیدی آورده شده در این اثر و مراجع موجود در کتابخانه جنگ حوزه هنری تهران، منابع مطالعاتی بنده در این دوره بوده است.


حمایت حوزه هنری استان برای چاپ این اثر چگونه بود؟
این اثر فرزند حوزه هنری بود. فرزندی که در دوره ای مورد بی مهری قرار گرفت و از کانون گرم خویش رانده شد تا سالها بعد که عطوفت کسانی که هنوز اصالت هنر را فراموش نکرده اند سبب شد با مشارکت کنگره سرداران شهید استان و با نشان حوزه هنری مجددا این کتاب زنده شود.

چاپ این آثار را تا چه اندازه برای آشنایی نسل جوان ضروری می دانید؟چرا؟
نسل جوان همواره در پی یافتن الگویی قهرمان و قدرتمند برای خود هستند. چاپ و انتشار چنین آثاری به شرط آنکه قبول افتد، سبب میشود نسل جوان ما به جای سردرگردانی در مراحل کذایی رایانه ای و فضاهای مجازی و در بستر تبلیغات گنده گو و توخالی بیگانگان، چشمشان به بزرگ مردان سرزمینشان روشن شود که با خوی پهلوانی قدرتی ورای تصورشان در لوای رشادت و ایثار به نمایش گذاشته اند. همانهایی که حقیقتا شرافت و لیاقت اطلاق واژه الگو را دارند.
مهمترین ویژگی هایی که کتاب شما در مقایسه با سایر آثار چاپ شده دارد چیست؟
مهمترین ویژگی این اثر صداقت است. شفافیتی که هم در شخصیت و کلام راوی و هم در قلم نویسنده جاری و ساری ست. حمل بر خودستایی نیست اما تعهد وجدانی و یکرنگی راوی قلم نویسنده را از گزافه و نیرنگ بی نیاز کرده است. استفاده از تکنیک های اصیل داستان نویسی و روایتگری آمیخته با شرح دقیق تاکتیک های خاص نظامی دیگر ویژگی این مجموعه می باشد.
در چاپ این کتاب سعی کرده اید چه زوایایی را بیشتر برجسته و مدنظر قرار دهید؟
در این اثر سعی بر آن شده است که به توانایی های فردی و گذر انسان از رکود به سعود مادامی که به اصل وجودی خود معتقد است، پرداخته شود.

نقش نهادهای فرهنگی برای فرهنگ سازی و آشنایی مخاطبان با حوزه ادبیات پایداری تا چه اندازه اهمیت دارد؟
از آنجایی که این حیطه از ادبیات یک حوزه سازمانی و سازماندهی شده است، طبیعتا گزینش سیاست های کاربردی توسط نهاد های فرهنگی می تواند با تامین به موقع و کافی خوراک مطالعاتی در این زمینه مسبب معرفی شخصیت ها و گزارش عملکرد در شرایط سخت و متفاوت به جامعه گشته و این خود پایه ایجاد رغبت و تمایل به سمت ادبیات پایداری خواهد بود.

انتهای پیام/