رئیس جهاد کشاورزی بهمئی گفت: ۲۲ تن در هکتار در سال فرسایش خاک داریم و این باعث فقیر شدن خاک شده که نسبت به میانگین استانی و حتی کشوری رقم بالایی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بهمئی، عبدالله قیصری عصر امروز در نشست شورای کشاورزی شهرستان بهمئی اظهار داشت: آسیب‌شناسی حوزه کشاورزی و برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات از اولویت کاری این دستگاه در سال جاری بود که در این زمینه مطالعه اقلیم‌شناسی شهرستان صورت گرفت.

وی افزود: با توجه به بارندگی کم و این که منطقه در خط کم بارشی قرار دارد و خشکسالی پی در پی در طی سال‌های اخیر باعث افت سفره‌های آب زیرزمینی شهرستان شد، این میزان به خط قرمز و هشدار نیز رسید.

رئیس جهاد کشاورزی بهمئی افزود: خاک واگرا، حوزه آبریز و شیب تندی که این منطقه دارد منجر به فرسایش و خاک‌شویی می‌شود که در این زمینه ۲۲ تن در هکتار در سال فرسایش خاک داریم و این باعث فقیر شدن خاک شده که نسبت به میانگین استانی و حتی کشوری رقم بالایی است.

وی گفت: اگر به درختان این شهرستان نگاه کنیم، می‌بینیم که با ضعف عناصر خاکی رو به هستند.

قیصری، تنها راه نجات فرسایش بی‌رویه خاک را آبخیزداری پایدار دانست که از طریق آب بندها و سدهای خاکی میسر می‌شود که در این راستا اقدامات خوبی نیز صورت گرفته اما با عدم اعتبار رو‌به‌رو شدیم .

این مسئول عنوان کرد: با توجه به اینکه شهرستان بهمئی با بعضی از شهرستان‌های خوزستان همجوار است در بحث دامپروری می‌تواند به توسعه بهتری دست یابد که در این زمینه ۶ واحد مجتمع دامپروری در دهه فجر افتتاح می‌شود.

قیصری گفت: برای اولین بار در دهه فجر امسال دومین مجتمع گلخانه‌ای در را در بهمئی افتتاح می‌کنیم که اعتبار این پروژه از محل کمیسیون صندوق توسعه ملی کشور تامین شد.

رئیس جهاد کشاورزی بهمئی خاطرنشان کرد: در بحث آبیاری زمین‌های کشاورزی و باغات تنها شهرستانی هستیم که سیستم آبیاری قطره‌ای و تحت فشار را در مناطق ممبی و سرآسیاب با موفقیت اجرا کردیم.

وی اضافه کرد: برای اولین بار قصد داریم طرح کاشت انجیر و انگور دیمی را در ارتفاعات ریزک و موربید شهرستان بهمئی با همکاری مردم پیاده‌سازی کنیم.

قیصری در پایان بیان داشت: در زمینه خدمات دهی نیز توزیع نهال در میان کشاورزان، ارائه خدمات به زنبورداران و دامداران این شهرستان نیز صورت گرفت و تلاش داریم با توسعه کشاورزی، سطح کیفی زندگی روستاییان را رونق بخشیم.

انتهای پیام/۸۲۰۰۹/ذ۳۰

منبع : فارس نیوز