سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مشکل بدحجابی با فرهنگسازی برطرف می‌شود، افزود: ‌محدود کردن ‌مشکلی ‌را حل نمی‌کند.

رضا چمن عصر امروز در جمع مدیران فرهنگی با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در تثبیت و تقویت شاخص‌های فرهنگی اظهار کرد: باید بپذیریم که دانشگاه‌ها هم متأثر از فضای عمومی جامعه هستند و نباید آن‌ها را تافته‌ای جدا بافته بدانیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: موضوع فرهنگ مناسبت‌‌بردار نیست و نمی‌شود با تفکر دستوری آن را اداره کرد.

وی با بیان اینکه در این خصوص، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج راهکارهایی را اندیشیده است، گفت: البته این راهکارها برای موفقیت در اجرا به بومی‌سازی نیاز دارند.

چمن، یکی از این راهکارها را اختصاص نمره‌ای به رفتار و پوشش دانشجویان از سوی اساتید برشمرد و تأکید کرد: البته این راهکار محل نقد و ایراد اساسی اساسی جامعه دانشگاهی است.

وی، مسئله حجاب را یکی از آسیب‌های اجتماعی دانست و بیان کرد: نمی‌شود به موضوع حجاب به تنهایی پرداخت زیرا حجاب هم مثل هر آسیب اجتماعی دیگری نیازمند مقابله علمی و کارشناسی است.

متولی سلامت در استان کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: دانش، نگرش و رفتار در هر شاخص فرهنگی باید با هم دیده شوند و مشخص شود که در کدام یک از این عنصرها می‌لنگیم.

وی گفت:‌ بر اساس تحقیقات انجام شده، در فاکتور دانش ۸۰ تا ۱۰۰ درصد مشکلی وجود ندارد و در نگرش نیز ۶۰ تا ۸۰ درصد نگرش‌ها مطلوب هستند ولی این در حالی است که در رفتارها می‌بینیم که تنها ۴۰ تا ۶۰ درصد وضعیت خوبی داریم.

* چالش اساسی ما در حوزه رفتار و عمل است/سیاست محدودیت و منع کردن جواب نمی‌‌دهد

وی با توضیح این مطلب، ادامه داد: این آمارها نشان می‌دهد که چالش اساسی ما در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگ‌های غلط، عمل و رفتار ما است.

این مسئول دانشگاهی یادآور شد: آسیب‌های اجتماعی با همدیگر همپوشانی دارند و کار راحت و ساده‌ای هم نیستند که آن‌ها را یک شبه کنترل کنیم.

وی حفظ وضع موجود در حجاب را هم دستاورد مهمی خواند و عنوان کرد: برای برطرف کردن چنین آسیب‌های اجتماعی باید یک بسیج عمومی صورت گیرد.

چمن، دانشگاه را یک نهاد اثرگذار و اثرپذیر خواند و تصریح کرد: آنچه در دانشگاه‌های ما است، بازخورد جامعه است که در یک‌جا جمع شده و بیشتر به چشم می‌آید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: رفتار دانشجویان در جامعه مؤثر است ولی باید بپذیریم که رفتار دانشجوی ما هم مثل بقیه افراد جامعه، متأثر از فرهنگ خانواده و جامعه است.

چمن‌ خاطرنشان کرد: ‌صرف منع کردن و محدود کردن مشکل بدحجابی و بی‌حجابی را حل نمی‌کند.‌

انتهای پیام/۸۲۰۰۵/ش۳۰

منبع : خبرگزاری فارس