کار ساخت مستند کرسی‌های آزاد اندیشی توسط «موسسه طلوع شرق» در دانشگاه یاسوج کلید خورد.

سایت مردم (ک و ب)؛ سید مسعود  در گفت‌وگو با خبرنگار در یاسوج، با اشاره به فعالیت های فرهنگی موسسه از آغاز کار ساخت خبر داد.

وی افزود: از حدود دو ماه قبل کار مطالعاتی و مقدماتی ساخت مستند کرسی های آزاد اندیشی را در موسسه فرهنگی پژوهشی طلوع شرق آغاز کردیم که به بررسی برگزاری اولین کرسی آزاد اندیشی در کشور می پردازد.

مسئول واحد فرهنگی و هنری موسسه «طلوع شرق» تصریح کرد: مرحله پژوهشی مستند به پایان رسید و بیش از ۹۰ درصد کار تصویربرداری که در اتفاق می افتد، صورت پذیرفت.

پرهیزگاری به بیانات رهبر انقلاب پیرامون آزاد اندیشی در فضای دانشگاه و تاکید وی بر ایجاد کرسی های آزاد اندیشی اشاره کرد و گفت: سالهاست که رهبر معظم انقلاب بر اجرای کرسی های آزاد اندیشی و فراهم کردن فضای اندیشه ای آزاد در محیط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تاکید داشتند و متاسفانه مورد بی مهری جامعه دانشگاهی قرار گرفت.

وی افزود: در سال ۸۸ و در اوج اتفاقات فتنه که جو دانشگاه یاسوج نیز همانند برخی دیگر از دانشگاه های کشور، جو مناسبی نبود؛ دانشجویان این دانشگاه اقدام به برگزاری اولین کرسی آزاد اندیشی در کشور کردند که با استقبال ریاست دانشگاه مواجه شد و توانست بسیاری از التهابات این دانشگاه را فرو بنشاند.

کارگردان مستند کرسی های آزاد اندیشی ادامه داد: اینکه دانشجویان یک دانشگاهی که کیلومترها از مرکز کشور فاصله دارد، قبل از همه دانشگاه های کشور و حتی قبل از ابلاغیه وزارت علوم مبنی بر راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی، این کرسی ها را در دانشگاه راه اندازی کردند؛ موضوعی شد تا بر اساس آن اقدام به تهیه و ساخت مستندی بکنیم که در آن به بررسی برگزاری کرسی های آزاد اندیشی بپردازد.

پرهیزگاری با اشاره به مراحل تولید این مستند گفت: کار جمع آوری تصاویر و فیلم های آرشیوی از اتفاقات سال ۸۸ و ماقبل آن در دانشگاه یاسوج و همچنین تهیه آرشیوی از کرسی های آزاد اندیشی برگزار شده در این دانشگاه در حال انجام است که به خاطر برخی موانع، کار با کندی پیش می رود.

وی افزود: امیدواریم تا فروردین ۹۳ بتوانیم این مستند را برای ارائه به دانشگاه ها و اکران دانشگاهی آماده کنیم.

لازم به ذکر است، دانشگاه یاسوج به دلیل برگزاری نخستین کرسی های آزاد اندیشی در کشور، به عنوان دانشگاه پیشرو در برگزاری کرسی های آزاد اندیشی شناخته شده است.