بخشدار مرکزی لنده گفت: برخورد قاطعانه با عاملان توزیع و مصرف مواد مخدر در جامعه تاثیر فراوانی در کاهش و ریشه‌کنی مواد مخدر در کشور داشته که مسئولان قضایی باید آن را جدی بگیرند.

به گزارش خبرگزاری فارس از لنده، عادل مرادی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای فرعی مبارزه با موادمخدر شهرستان لنده گفت: به اعتقاد روانشناسان و صاحب‌نظران در امر مبارزه با موادمخدر در سطح جهان عامل فقر و محرومیت در وابستگی افراد به مواد مخدر نقش به‌‌سزایی دارد.

وی افزود: میزان مصرف مواد مخدر در گروه‌های پایین جامعه که از لحاظ اقتصادی در مضیقه هستند بیش از سایر طبقات بوده چراکه آنان به فکر خود برای اعتماد به نفس و احساس بزرگی کردن به این مواد رو آورده و خود را به آن گرفتار کرده‌اند.

بخشدار مرکزی لنده تصریح کرد: نقش گروه‌های همسالان و فشار جمعی در محیط‌ های جوان نباید نادیده گرفته شود و باید بدانیم افراد در ۲ جهان متفاوت «خانواده و همسالان» گرایش‌ها و برخوردهای متفاوتی با این موضوع خواهند داشت.

مرادی افزود: جوانان و نوجوانان در سنی هستند که به راهنمایی، همکاری، اعتماد، درک متقابل و محبت و دلسوزی نیاز داشته و کوتاهی و کاستی در این زمینه را نمی‌توانند تحمل کنند و فاصله گرفتن از محیط خانواده خود عاملی برای گرایش به موادمخدر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما نباید از نفوذ هم‌سالان در یکدیگر غافل شویم و باید این را بدانیم که عدم رابطه صحیح خانواده‌ها با فرزندان باعث لغزش و انحراف و کجروی آن‌ها خواهد شد.

بخشدار مرکزی لنده به لزوم پیشگیری اشاره کرد و گفت: مخاطبان پیشگیری در جامعه سه گروه بوده یکی کسانی که هنوز تجربه‌ای از مصرف مواد مخدر ندارند ولی در معرض خطر هستند، دوم کسانی که مواد مخدر مصرف کرده‌اند ولی هنوز اثرات آن نمایان نشده، سوم کسانی که از مصرف مواد مخدر مشکلاتی برایشان پیش آمده و یا از مدرسه و خانواده و محل کار فراری هستند.

مرادی یادآور شد: آشنایی مردم با اثرات و مضرات مصرف مواد مخدر راهی برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر است.

بخشدار مرکزی لنده گفت: در خصوص پیشگیری از مصرف مواد مخدر علاوه بر عزم ملی برای مقابله با این بیماری همه عواملی که در پیدایش و گسترش اعتیاد به مواد مخدر در جامعه دخیل هستند باید زمینه تاثیرگذاری‌شان کاهش یافته و خنثی شود.

وی افزود: برای برنامه‌ریزی در خصوص پیشگیری از مصرف مواد مخدر باید عوامل موثر در گرایش افراد شناخته شود.

مرادی با بیان اینکه برای انتخاب و به کارگیری مناسب استراتژی‌ها، دانستن نیازها و مشکلات و پتانسیل‌ها و توانایی‌های اجتماعی ضروری است، گفت: اجرای هر برنامه پیشگیری به شناخت دقیق منطقه،‌ بررسی کامل وضعیت بهداشتی و روان‌شناختی و بررسی‌های همه‌جانبه وابسته بوده و به این وسیله عوامل موثر بر مصرف مواد آشکار شود.

بخشدار مرکزی لنده با اشاره به راه‌کارهای مناسب جهت پیشگیری از مصرف مواد مخدر تاکید کرد: مهمترین استراتژهای پیشگیری از اعتیاد که در سطح جهان از آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از «آگاه‌سازی افراد در مورد خطرات و مضرات مواد، افزایش مهارت‌های زندگی، تقویت فعالیت‌های جایگزین به جای مواد برای ارضای نیازهای روانی اجتماعی نوجوانان و جوانان، مشاوره و مداخله حین بحران و در بحران‌های مختلف در طول زندگی، ارتقای فرهنگی و مذهبی، تقویت قوانین و مقررات مبارزه با مواد مخدر، درمان معتادان برای جلوگیری از سرایت اعتیاد».

مرادی خاطرنشان کرد: برخورد جدی مسئولان قضایی با مصرف و توزیع مواد مخدر مهمترین عامل در کاهش ورود و خروج مواد خواهد بود.

انتهای پیام/۸۲۰۱۳/م۴۰

منبع : فارس نیوز