خطیب جمعه باشت گفت: مسئولان استانی اداره محیط زیست باشت را دریابند.

به گزارش خبرگزاری فارس از باشت، حجت‌‌الاسلام عبدالرحیم عبودی ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته باشت ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: رعایت تقوای الهی موجب نزول برکات در زندگی بشر می‌شود، بنابراین اگر جامعه‌ای اهل تقوا و ایمان باشند زمینه نزول رحمت و برکات را برای آن جامعه آماده کرده‌اند.

امام جمعه باشت، سلب بسیاری رحمت‌های الهی را بر جامعه امروز بشری به دلیل بی‌توجهی به دستورات الهی برشمرد.

خطیب جمعه باشت در ادامه سخنان خود در خطبه نخست در بحث گناه شناسی به موضوع لقمه حرام و تاثیر آن بر زندگی افراد پرداخت و گفت: کسب روزی حلال در دین مبین اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی در ادامه با بیان حدیثی از امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: عبادت ۱۰ جزء دارد که ۹ جزء آن کسب روزی حلال است.

امام جمعه باشت گفت: آنچه که در روز عاشورا و در کربلا موجب شهادت اباعبدالله الحسین (ع) و یارانش به دست افرادی از امت پیامبر شد شکم‌های پر از لقمه‌های حرام آنها بود که بر اثر آن لقمه‌ها آنان را به دشمنان اسلام و اهل بیت پیامبر تبدیل کرد.

عبودی با بیان اینکه مصداق آیه ۲۹ سوره نساء نسبت به این موضوع آمده است، افزود: هر مالی از راه باطل به دست آید حرام و خوردن آن نیز حرام خواهد بود.

وی با بیان مواردی از مصداق این آیه ابراز کرد: دستمزد گرفتن برای هر کار بی‌ارزش که در عرف و شرع ارزش اجرت نداشته باشد حرام است؛ همانند شرط‌بندی که در دین جایز نبوده و در برخی موارد نیز حرام است.

امام جمعه باشت دومین مورد را گرفتن اجرت برای کار حرام اعلام کرد و گفت: پرداخت و گرفتن هرگونه هزینه‌ای در کار باطل حرام است و بی‌شک مصرف لقمه حرام نه تنها بر فرد بلکه بر زندگی و خانواده و اجتماع نیز مؤثر خواهد بود و اثرات سوء آن بر همه افراد در جامعه آشکار خواهد شد.

خطیب جمعه باشت در ادامه هزینه‌کرد وام‌ها برای مواردی دیگر اشاره و اظهار کرد: مسئولان و افرادی که از موارد مصرف این وام‌ها آگاهی دارند و نسبت به پرداخت آنها اقدام می‌کنند شریک آنها بوده و باید جلوی این کارها هرچه سریع‌تر گرفته شود.

عبودی در خطبه دوم نماز عبادی سیاسی این هفته به مناسبت هوای پاک اشاره کرد و گفت: وجود هوای پاک یک نعمت بزرگ برای انسان است که متاسفانه امروزه شاهد کمرنگ شدن این نعمت بزرگ در برخی از کلان شهر ها هستیم بنابراین در قدردانی و نگه‌داری از این نعمت همه ما مسئول هستیم که مبادا با غفلت آسیبی بر محیط زیست خود وارد کنیم.

وی در ادامه سخنان خود خطاب به مسئولان استانی گفت: مسئولان استانی اداره محیط زیست باشت را دریابند چرا که شهرستانی با این پتانسیل و استعدادهای فراوان طبیعی و گردشگری باید مورد توجه خاص قرار گیرد اما در حال حاضر این اداره در شهرستان باشت ساماندهی خوبی نداشته و لازم است ضمن پیگیری آنها مسئولان نیز اقدامی برای ساماندهی آن داشته باشند.

  امام جمعه باشت در سخنان خود در خطبه دوم به نشست بزرگ ائمه جمعه با نماینده ولی فقیه در استان و استاندار اشاره کرد و از عمده‌ترین مصوبات این جلسه را ممنوعیت جدی تیراندازی در مراسمات و تالارها و مجالس عروسی نام برد.

وی به اجرای گام نخست نشست ژنو پرداخت و اذعان کرد: تاکنون که هر دو طرف به توافق‌های خود متعهد و پا برجا بوده‌اند اما لازم است یادآور شویم که اگر غرب در هر مرحله‌ای قانون شکنی کرده و بر تعهدات خود نماند ایران در کمتر از یک روز فعالیت هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

وی در ادامه به مذاکرات ژنو ۲ اشاره کرد و گفت: غیبت ایران سایه‌ای سنگین بر این نشست افکند به گونه‌ای که خودشان به این موضوع اقرار کردند.

وی در پایان به نداشتن قدرت تصمیم گیری دبیرکل سازمان ملل اشاره کرد و آن را مایه شرم دانست.

انتهای پیام/۸۲۰۰۹/ت۴۰

منبع : فارس نیوز