مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به خطرات جدی فروش مرغ زنده در این استان و به خصوص در شهر یاسوج هشدار داد.

محسن صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج که پیگیر افزایش نگران‌کننده مرغ‌فروشان زنده‌فروش در سطح شهر یاسوج و به خصوص منطقه سرابتاوه شده بود، اظهار کرد: جلسه‌ای با محوریت دامپزشکی و با حضور دستگاه‌هایی همانند دانشگاه علوم پزشکی، امور صنفی، بازرگانی، شهرداری، دادگستری، نیروی انتظامی و برخی دیگر از دستگاه‌های مسئول برگزار کردیم.

مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: طی یک اخطاریه که به امضای مرکز بهداشت، دامپزشکی و شهرداری رسید به مرغ‌فروشان غیرمجاز که به صورت زنده‌فروشی مبادرت به فروش مرغ می‌کردند اخطار لازم برای برچیدن بساط آن‌ها داده شد.

این مسئول افزود: قرار شد بساط اماکنی که جمع‌آوری نشده بودند با حضور اماکن نیروی انتظامی برچیده شود و مکان‌های فروش پلمب شوند.

وی از ارسال روزانه ۱۰ تا ۱۵ پرونده در این خصوص به دادگستری خبر داد و افزود: دامپزشکی وظیفه خود را برای معرفی متخلفان به دستگاه قضایی انجام می‌دهد و در مرجع قضایی و شعبه اول به این پرونده‌ها که در حوزه بهداشت و سلامت است، رسیدگی می‌شود.

وی به اقدامات اخیر برای جلوگیری از این‌گونه اقدامات اشاره کرد و افزود: طی چند رو اخیر خودروی حمل مرغ توسط بازرسان دامپزشکی توقیف و برای کشتار به کشتارگاه یاسوج فرستاده شد اما یک دستگاه به تنهایی قادر به جلوگیری از این کار خلاف قانون و مخل بهداشت و سلامت مردم نیست.

صادقی امور صنفی و شهرداری‌ها را بیش از همه دستگاه‌ها در این خصوص مسئول دانست و گفت: نیروی انتظامی و تعزیرات و از همه مهم‌تر مرجع قضایی نقش بسیار مهمی در برخورد قاطع با این پدیده خطرناک دارند.

وی به مشکلاتی که در این ارتباط اکنون در شهر یاسوج مرکز استان وجود دارد اشاره کرد و گفت: در سه منطقه مهریان و بلهزار و سرابتاوه مشکلات بیش از سایر مناطق است که امیدواریم شهرداری و امور صنفی وظایف خود را در این خصوص بهتر و بیشتر انجام دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد تخریب کیوسک‌های فروش مرغ زنده توسط شهرداری را از اقدامات خوب گذشته دانست و گفت: از همه مهم‌تر مردم هستند که اگر می‌خواهند سلامتیشان به خطر نیفتد، باید از چنین اماکنی خرید نکنند.

وی با اشاره به خطرات جدی در کمین سلامتی مردم اظهار داشت: بیماری‌های گوارشی و آسم و آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کمین سلامت مردم است.

صادقی خطر اصلی را در کمین خود فروشندگان دانست و گفت: قبل از همه به این فروشندگان هشدار می‌دهیم که با سلامتی خود و با بهداشت و سلامتی مردم بازی نکنند.

انتهای پیام/۲۵۷۱/غ۳۰

منبع : خبرگزاری فارس