کش وقوس، زد وبندها و منازعات مالی میان جایگاه های سی. ان. جی مربوط به شهرداری شهرهای کهگیلویه وبویراحمد با شرکت گاز این استان اکنون به معمایی حل ناشدنی تبدیل شده و رانندگان را کلافه کرده است.

کش وقوس، زد وبندها و منازعات مالی میان جایگاه های سی. ان. جی مربوط به شهرداری شهرهای کهگیلویه وبویراحمد با شرکت گاز این استان اکنون به معمایی حل ناشدنی تبدیل شده و رانندگان را کلافه کرده است.

 به  موضوع بدهی این جایگاه ها دراستان گویا مساله تازه ای نیست بلکه معضل به گفته مسوولان شرکت توزیع و پخش فرآورده های نفتی اکنون چهارمین استاندار کهگیلویه وبویراحمد را نیز پشت سر گذاشته و همچنان حل آن در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

البته در زمان استانداران گذشته در دولت های نهم و دهم به ویژه استاندار سابق که گویا آستانه صبرش در زمینه برخی مسایل اینچنینی زودتر از بقیه لبریز می شد اولتیماتوم و دستورالعمل های محکمی هم صادر کرد ولی اجرای آن مصوبات و دستورات نیز با بداقبالی مردم و مقاومت خود مدعیان و به ظاهر طلبکار متوقف شد.

یکی از آن مصوبات و دستورات خلع ید مالکان جایگاه های بدهکار(شهرداری ها) و واگذاری آنان به بخش خصوصی بود که راهکاری معقول و منطقی نیز دراین آشفته بازار به نظر می رسید.

مصوبه ای که اکنون اجرا نشدن آن موجبات پشیمانی مسوولان شرکت توزیع و پخش فرآوده های نفتی و شرکت گاز کهگیلویه وبویراحمد را به دنبال داشته است.

قطعی وتعطیلی جایگاه های سی. ان. جی در طول پنج سال گذشته هرچند به صورت ناقص و به عنوان یکی از ابزارهای ضروری برای اعمال فشار بیشتر به جایگاه ها مد نظر بوده ولی پس از مدتی و با رایزنی و لابی گری های بی مورد شاهد کوتاه آمدن ها و تسلیم محض مسوولان و متولیان امربه ویژه شرکت گاز در این زمینه بوده ایم.

اما به عقیده بسیاری از مسوولان و متولیان امور اجرایی و حتی امنیتی در استان کهگیلویه وبویراحمد اعمال این گونه فشارهای مقطعی و شاید هم سلیقه ای و بی اثر راه به جایی نخواهد برد و تنها مردم را قربانی برخی ندانم کاری ها و سهل انگاری های دو طرف ماجرا کرده است.

تجربه این چند سال نیز این مهم را به اثبات رسانده که هرگونه ملاحظه کاری ، مصلحت اندیشی و دست به عصا رفتن در این زمینه جز ایجاد موج نارضایتی و کش دار شدن آن منفعت دیگری در بر نداشته است.

تعطیلی پنج جایگاه سی. ان. جی از مجموع شش جایگاه در یاسوج و ایجاد موجی از نگرانی و نارضایتی مردم و صف های طویل دو تا سه کیلومتری خودروهای دوگانه سوز این روزها در پایتخت طبیعت ایران اکنون به قصه پرغصه ای تبدیل شده است.

برخی رانندگان درصف های طویل تنها جایگاه گاز یاسوج با ابراز نارضایتی خواستار تسریع در حل این معضل اساسی شدند.

نکته جالب توجه در این راستا علاوه بر نارضایتی این رانندگان اظهارات برخی جایگاه داران بود که با شیطنت بازی ودغل بازی های خود افت فشار و سرما را دلیل اصلی قطع جایگاه مربوطه خود به مردم و رانندگان القا می کنند.

این موضوع نیز به وضوح دراظهار نظرهای برخی رانندگان و حتی مردم نگران در صف های طویل ایستگاه های درون شهری یاسوج پیدا بود.

یک راننده خودروی آژانس در این زمینه به ایرنا گفت: برخی جایگاه داران با حضور در بین رانندگان با مقصر خواندن شرکت گاز افت فشار و سرما و یخبندان را دلیل تعطیلی جایگاه خود می دانند.

صفدر میرزایی افزود: تمام مخارج زندگی ام از همین راه مسافرکشی تامین می شود و اگر روزی کار نکنم آن روز باید زن و فرزندانم گرسنه بمانند.

وی با ابراز نگرانی فراوان نسبت به صف های طولانی و زنجیره ای خودروها در تنها جایگاه سوخت سی.ان.جی اشاره کرد و افزود: از ساعات اولیه صبح سرما و سوزان را به جان خریدم به امید آنکه شاید جزو خودروهای اولی برای سوخت رسانی باشم ولی به نظرمی رسد برخی ها از همان ساعات پایانی شب در صف قرار گرفته اند.

راننده ی دیگری نیز در همین هنگام با نگرنی و عصبانیت دفترچه های قسط خود را از کشوی جلوی خودرو خود بیرون آورد و از وضعیت موجود به شدت گلایه داشت.

مشکلات ناشی از قطع جایگاه های سی.ان.جی اکنون موجب بروز برخی معضلات و شلوغی ایستگاه های درون شهری یاسوج به ویژه ایستگاه مهریان و بلهزار شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع و پخش فرآوده های نفتی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این زمینه گفت: بدهکاری بیش از ۱۲۰میلیارد ریالی دلیل اصلی در قطع پنج جایگاه سی ان جی در یاسوج است.

اسدالله طاهری مجموع جایگاه های سی ان جی موجود در شهریاسوج با احتساب منطقه بلهزار را هفت جایگاه اعلام کرد و افزود: پنج مورد ازآنها درچهارروزگذشته به دلیل بدهی به شرکت گاز استان تعطیل شده اند.

وی میزان بدهی جایگاه داران سی ان جی در استان را افزون بر ۱۷۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: بیش از ۶۰درصد این میزان بدهی مربوط به جایگاه های سی ان جی متعلق به شهرداری یاسوج است.

تعطیلی جایگاه گاز باعث ایجاد صف های طویل خودروها در جایگاههای سوخت گاز و بنزین این شهر شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع و پخش فرآورده های نفتی کهگیلویه وبویراحمد معضل بدهی جایگاه داران سی ان جی را مربوط به زمان استانداران سابق دانست و افزود: برغم جلسات متعدد و رایزنی های فراوان مبنی بر حل این معضل ولی تاکنون اقدام مناسبی در این راستا انجام نشده است.

وی اظهار کرد: تعطیلی جایگاه های سی ان جی در یاسوج هم اکنون موجی از نارضایتی عمومی و رانندگان را به وجود آورده و موجب نابسامانی و بی نظمی در ایستگاه های درون شهری یاسوج شده است.

طاهری تعداد جایگاه های سی. ان. جی فعال دراستان را افزون بر ۲۵ مورد ذکر کرد و یادآور شد: بیشترین میزان بدهی جایگاه داران در استان مربوط به شهرداری یاسوج، سی سخت، دوگنبدان، باشت و چرام است.

وی ابراز داشت: از آنجا که جایگاه داران سی.ان.جی گاز موجود را به صورت نقدی می فروشند موظفند بدهی خود بابت کارکرد این جایگاه ها را نیز به صورت نقدی و روزانه به شرکت گاز پرداخت کنند.

طاهری تاکید کرد: پرداخت نکردن میزان بدهی جایگاه داران سی. ان. جی در این استان موجب انسداد بخش عمده ای از اعتبارات عمرانی امسال شرکت گاز شده است.

مدیرعامل شرکت گاز نیز در این زمینه گفت: بدهکاری جایگاه های سوخت سی .ان.جی موجب انسداد کامل اعتبارات عمرانی این شرکت در یک سال گذشته است.

هوشنگ صیدالی افزود: با وجود جلسات و وعده های فراوان جایگاه داران مبنی بر پرداخت بدهی های خود ولی به هیچ وجه این وعده ها عملی نشده و به مراتب میزان بدهی این جایگاران افزایش می یافت.

وی مشکلات و معضلات ناشی از قطعی سه چهار روز برخی جایگاه های سی. ان. جی در شهرهای مختلف استان را یاداور شد و از جایگاه داران بدهکار خواست تا نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کنند.

اکنون مردم و شهروندان کهگیلویه وبویراحمدی که موجی از امید، نشاط و حل بحران های بزرگتری را از دولت خدمتگزار تدبیروامید دیده اند، این بارنیز منتظر تدابیر و راهکاری منطقی برای حل سریعتر این موضوع از سوی مسوولان و مقامات اجرایی در این استان هستند.

گزارش: حمید جهان

منبع :