رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گچساران، محرم را دانشگاهی باز و فروردین عاشقان دلسوخته امام حسین(ع) عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران، آرمین محمودی پیش از ظهر امروز در جمع دانشجویان و عزاداران حسینی در واحد دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان اظهار کرد: نظریه فلسفه قیام عاشورا در حال حاضر یک ایده جهانی بوده و متناسب با شرایط جهانی باید ساری و جاری شود.

وی با تحلیل ابعاد مختلف قیام عاشورا افزود: نظریه‌های مختلفی در تحلیل قیام عاشورا وجود دارد که سه نظریه آن برجسته است.

محمودی تصریح کرد: به دوش کشیدن بار گناهان امت اسلامی و شفیع شدن آنها با شهادت امام حسین(ع) یکی از نظریات برجسته فلسفه قیام عاشورا توسط اباعبدالله(ع) مطرح شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گچساران نظریه پرداختن به موضوع حکومت توسط امام حسین(ع) را از دیگر نظریات مطرح شده عنوان کرد و گفت: بعضی از تحلیل‌های نادرست مبنی بر حکومت‌طلبی امام حسین(ع) است که این نظریه‌ها کاملا نادرست و غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

محمودی نظریه قیام برای کسب رضای خداوند و حاکم شدن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را از جمله مهم‌ترین نظریات مطرح شده عنوان کرد و خاطرنشان کرد: هدف بزرگ امام حسین(ع) از قیام عاشورا با توجه به آگاهی از عهدشکنی کوفیان و تعداد یاران اندک نمی‌تواند برپایه تشکیل حکومت سیاسی یا هدفی کوچک باشد، بلکه هدف از قیام عاشورا زنده نگه داشتن اسلام و احیای امر به معروف و نهی از منکر بود.

وی با بیان این‌که شاید این سئوال مطرح شود که منکر در زمان امام حسین(ع) به چه چیزی اطلاق شده است، بیان کرد: بزرگترین منکر در زمان امام حسین(ع) وجود یزید فاسق، فاسد و منحرف و حکومت سرشار از منکر این فساد و منکر بود.

محمودی در ادامه مبارزه برای دفاع از اصول را احیای امر به معروف و نهی از منکر دانست و اظهار کرد: هر قهرمانی که برای اصول مبارزه کند و شهید شود؛ هم اصولش پابرجاست و هم شخص قیام کننده ابدی می‌شود و اینجاست که عزاداری مفهوم پیدا می‌کند.

این مقام علمی – دانشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران افزود: عزاداری صدای مظلومیت آل علی(ع) برای تاریخ بشریت، گریه فریاد عصر مظلومیت بوده و اشک بر سیدالشهدا(ع) پاسداری از رسالت خون شهید کربلا است.

رییس واحد دانشگاه آزاد گچساران با بیان اینکه عزاداری امام حسین(ع) نماد عینی برای انتقال فرهنگ شهادت به نسل آینده است، ابراز کرد: گریه و عزدارای سبب پایدار ماندن نور ایمان در جامعه اسلامی است.

محمودی کربلا را یک دانشگاه باز دانست و اذعان کرد: محرم فروردین جان‌های عاشقان دلسوخته امام حسین(ع) است.

انتهای پیام/۸۲۰۰۱/ر۴۰

منبع : خبرگزاری فارس