صبح امروز نشست کارگروه اشتغال استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست علی محمد احمدی استانداردر سالن شماره یک استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد که حاشیه های جالبی را به خود به همراه داشت.

یاسوج ۲۴؛صبح امروز نشست کارگروه اشتغال استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست علی محمد احمدی استانداردر سالن شماره یک استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
 پروانه‌ نیک‌مرام مدیرکل کار و امور اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به اشتغالزایی روستایی در استان، اظهار کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد در بحث اشتغالزایی روستایی رتبه ۹ کشوری را دارد.
وی افزود: همچنین استان در بحث سرانه ایجاد اشتغال رتبه یک را دارد.
مدیرکل کار و امور اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به بحث اشتغالزایی روستایی گریزی زد و به عملکرد بانک‌ها، دستگاه و فرمانداران پرداخت و از فرماندار لنده و بویراحمد و گچساران به طور ویژه قدردانی کرد.
نیک‌مرام به عملکرد فرمانداری‌ها اشاره کرد و گفت: فرماندار لنده ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بحث اشتغال زایی روستایی جذب کرده که این فرمانداری بیشترین جذب را داشته است و ۱۳۶ درصد فرمانداری لنده جذب داشت.
نیک‌مرام همچنین از فرماندار بویراحمد و گچساران تشکر کرد و گفت: فرماندار بویراحمد به شخصه به دنبال پیگیری جذب اعتبارات اشتغالزایی روستاها است.
مدیرکل کار و امور اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: از ۱۰۷ میلیارد تومان تسهیلات ابلاغ شده که ۸۱ درصد با بانک‌ها انعقاد قرارداد شده که در مجموع ۵۳ درصد نیز پرداخت و مابقی نیز در دست اقدام و تشکیل پرونده شده است.
وی با بیان اینکه ۱۰۷ میلیارد تومان از محل تسهیلات توسعه اشتغال روستایی، عشایری به استان ابلاغ شده است، گفت: ما نیز ۴۶۸ میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در کارگروه‌های اشتغال مصوب و به بانک‌های عامل آنها را معرفی کردیم.
نیک‌مرام افزود: ۷۰ درصد طرح‌های توسعه اشتغال روستایی در کارگروه تصویب و در این زمینه رتبه کشور را داریم در حالی که میانگین کشوری در این حوزه ۴۶ درصد است.
بانک‌های عامل صندوق کارآفرینی ، پست بانک، کشاورزی و توسعه تعاون بود که بدترین عملکرد را بانک توسعه تعاون داشت و کمترین پرداخت تسهیلات داشت.
بانک کشاورزی نیز بهترین عملکرد را در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی نیز داشت.

توضیح بده که چرا استان را بدبخت کردید
 علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از مسوولان بانک توسعه تعاون توضیح خواست و گفت: توضیح بده که چرا استان را بدبخت کردید.
رستگار معاون بانک توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد شروع به توضیح دادن کرد و گفت: خدا شاهد است که ما تمام توان‌مان را برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی کردیم که احمدی گفت: بله خدا شاهد است، حرف شما درست است و تمام توان‌تان را گذاشتید که تسهیلاتی پرداخت نکنید.
احمدی از مدیرکل جذب و سرمایه‌گذاری استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواست تا با بانک توسعه تعاون مرکز مکاتبه‌ای در این رابطه انجام بدهد و بنویسید که عملکرد این بانک در استان چگونه است و گزارش را هم به او بدهد.
همچنین در این جلسه عبدالرحیم رحیمی فرماندار گچساران از افرادی نامبرد که چهره‌شان برای تمام بانک‌ها آشنا است و گفت: برخی افراد راه دریافت وام را می‌دانند و هر روز در این بانک یا آن بانک به دنبال تسهیلات هستند که احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از بانک‌ها خواست تمام قد جلوی این افراد بیستند.

چرا جذب اعتبارات اشتغالزایی شما صفر است
هنگامی که بحث روی جذب اعتبارات اشتغالزایی روستایی توسط هر دستگاه دولتی بود، علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خطاب به مجید علی پور مدیرکل امور عشایر ، گفت: چرا عددهای شما در جذب اعتبارات صفر است و این را برای ما توضیح دهید.
مجید علی‌پور مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد شروع به توضیح دادن داد و گفت: در سفر آقای قندالی رئیس سازمان امور عشایر کشور، ایشان فرمودند «به نام عشایر به کام دیگران» که احمدی  با لحنی کنایه‌آمیزی گفت: آخ آخ آخ.
علی‌پور ادامه داد: ما سعی کردیم در بحث طرح‌های کشاورزی از جمله گیاهان دارویی عشایر را به این سمت هدایت کنیم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: بحث اشتغال برای ما اولویت دارد و این یکی از جلسات مهم است و مدیران باید وقت بگذارد و هر کسی که کار و یا جلسه دیگری دارد به این جلسات نیاید یا اگر آمد باید تا آخر بنشیند و گوش دهد.
 نگرانی های فرماندار شهرستان چرام از بانک ها
هادی فتاحی‌اصل  فرماندار چرام در این نشست نیز اظهار داشت: کمیته امداد امام خمینی(ره) برای ۳۸۸ خانوار نیازمند شهرستان چرام با پرداخت ۸۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت شغل ایجاد کرده که همین سبب شده مردم این شهرستان استقبال مطلوبی از تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی-عشایری نداشته باشند.
وی عنوان کرد: تاکنون ۹۴ طرح کشاورزی برای اخذ تسهیلات توسعه اشتغال روستایی-عشایری در شهرستان چرام به استان معرفی شده که از این تعداد ۴۳ مورد با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال در کارگروه تصویب و به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که ۶ طرح پرداختی داشته‌ایم.
فتاحی‌اصل با اشاره به تشریح وضعیت پرداخت تسهیلات اشتغال صنعتی و خانگی ابراز کرد: به طور مثال یک فردی برای گرفتن ۹۰ میلیون تومان به بانک معرفی شده ولی به دلیل بدهی ۲ میلیون تومان متقاضی از بانک هنوز پرداخت نشده است.
نماینده عالی دولت در شهرستان چرام افزود: برای اجرای یک طرح صنعتی در این شهرستان ۵۵ میلیارد ریال تصویب شده ولی سرمایه‌گذار معتقد بوده باید از این مبلغ ۴۰ میلیارد ریال ارز باشد زیرا دستگاه‌های مورد نیاز اجرای طرح باید از خارج کشور وارد شود.
شهرستان چرام در زمینه جذب تسهیلات اشتغال اعم از توسعه اشتغال روستایی-عشایری و فراگیر شهرستان آخر استان کهگیلویه و بویراحمد بوده به گونه‌ای که تنها ۱۰ درصد سهم اختصاص یافته را جذب کرده است.