معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی گفت: امروز در کشور ما افزون بر ۴۰۰ مدرسه تک‌دانش‌آموزی وجود دارد که این نشان از اهمیت علم‌آموزی در کشور دارد و این از افتخارات ما به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران محمد مهدی‌زاده شامگاه امروز در نشست هم‌‌اندیشی با مدیران آموزش و پرورش گچساران، باشت، بهمئی و مدیران مجتمع‌های آموزشی و پرورشی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: سازمان نهضت سوادآموزی از نخستین نهادهای به شمار می‌رود که امام راحل دستور به تشکیل آن دادند.

وی با بیان اینکه سخنان و فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت سوادآموزی بسیار قابل تأمل است، افزود: سوادآموزی یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور در راستای بسترسازی پیشرفت و توسعه است.

مهدی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: امروزه هر استانی و شهری موفق است که درصد باسوادی آن بالاتر باشد.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی ابراز کرد: امکان ندارد روستایی آباد و پیشرفته پیدا شود که درصد باسوادی این روستا پایین باشد و رابطه مستقیم پیشرفت و باسوادی بر هیچ کسی پوشیده نیست.

مهدی‌زاده با بیان این‌که شاید برخی آمارها دقیق نباشد اما وضعیت کلی این جامعه را نشان می‌دهد، یادآور شد: در حال حاضر افزون بر ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بی‌سواد مطلق در کشور وجود دارد که ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از این افراد زیر ۵۰ سال هستند.

وی ادامه داد: با توجه به آمار و ارقام در حال حاضر افزون بر ۱۱ میلیون نفر بالای شش سال بدون احتساب  دانش‌آموزان، کم‌سواد در کشور وجود دارد که حداقل سواد این افراد پنجم ابتدایی است.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی در بخش دیگری از سخنان خود اذعان کرد: امسال هر چقدر آموزش ارائه دهیم نمی‌توانیم تعداد افرادی که امسال به مدرسه نرفته‌اند را پوشش دهیم.

مهدی‌زاده افزود: با توجه به آمار، امسال ۲۸۴ هزار نفر از دانش‌آموزان مقطع ابتدایی که سال گذشته مشغول تدریس بوده‌اند به مدرسه نرفته‌اند.

وی با بیان اینکه نظام تعلیم و تربیت ما امسال افزون بر ۱۴۰ هزار نفر ریزش داشته است، عنوان کرد: البته امروز در کشور ما افزون بر ۴۰۰ مدرسه تک‌دانش‌آموزی وجود دارد که این نشان از اهمیت علم‌آموزی در کشور دارد و این از افتخارات ما به شمار می‌رود.

مهدی‌زاده خاطرنشان کرد: البته ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران موفقیت‌های چشمگیری در خصوص سوادآموزی کسب کردیم که می‌توان به کاهش ۳۷ درصدی بی‌سوادی، کاهش ۹ درصدی اختلاف سوادآموزی میان زنان و مردان و کاهش فاحش ۱۸۹ درصدی اختلاف درصد سوادآموزی در شهر و روستا اشاره کرد.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: در زمان حکومت طاغوت ۱۴ میلیون جمعیت بی‌سواد در جامعه ۲۴ میلیونی کشور وجود داشت اما در حال حاضر تنها ۹ میلیون نفر بی‌سواد در جمعیت ۷۵ میلیونی ایران اسلامی وجود دارد.

مهدی‌زاده اذعان کرد: با همه تلاش‌های صورت گرفته امروز کشور با معضل بزرگ بی‌سواد روبه‌رو است که باید در این زمینه تلاش و جدیت ویژه‌ای به خرج داده شود.

انتهای پیام/۸۲۰۱۴/ش۴۰

منبع : خبرگزاری فارس