مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد از فعال بودن ۱۰۵ هسته پژوهشی در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان خبر داد.

حجت‌الاسلام رضا قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج به بحث پژوهش اشاره کرد و گفت: افکار، اندیشه‌ها و آثار محققان و پژوهشگران هر جامعه زیرساخت‌های علمی آن جامعه را تشکیل می‌دهند که بناهای علمی، نتایج عملی و تجربی فراوانی به همراه دارند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اهمیت پژوهش در اسلام گفت: هر چقدر که به امر تحقیق و پژوهش در جامعه اهمیت داده شود و در راستای آن سرمایه‌گذاری شود به همان میزان رشد و شکوفایی علمی نیز در جامعه صورت می‌گیرد.

قاسمی با بیان این‌که دین مبین اسلام به امر تحقیق و پژوهش اهمیت فراوان می‌دهد و مسلمانان را تشویق به دانش‌افزایی می‌کند، افزود: در راستای توجه به بحث پژوهش طرح هسته‌های پژوهشی در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد صورت گرفته است.

این مسئول تعداد کانون‌های مصوب این استان در ستاد عالی مساجد را ۴۲۲ مورد عنوان و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۲۵ درصد که نزدیک به ۱۰۵ کانون است دارای هسته پژوهشی هستند.

وی به اهداف تشکیل این هسته‌ها اشاره و اذعان کرد: انجام پژوهش‌های برنامه‌محور برای افزایش توان و اعتلای جایگاه علمی کانون، دستیابی روز‌افزون به یافته‌‌های علمی نوین و تلاش در کاربردی شدن نتایج پژوهش‌ها و به‌کارگیری آن‌ها در فعالیت‌های مسجد و کانون از اهداف مهم این هسته است.

قاسمی در ادامه مهیا کردن محیط علمی پویا و مولد علم و برنامه‌محور، سازماندهی گروه‌های پژوهشی در مساجد و تقویت فعالیت‌‌های مشترک پژوهشی را از دیگر اهداف راه‌اندازی این هسته‌ها در مساجد عنوان کرد.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به شرایط تشکیل هسته پژوهشی اشاره کرد و افزود: هسته پژوهشی بنا به تقاضای «کانون» و با شرایط ویژه تشکیل می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر ۱۸ کانون تخصصی در رشته‌های آموزش، پژوهش، عترت، قرآن و نماز، گردشگری، هنرهای تجسمی، آی‌تی، مهدویت و … فعالیت می‌کنند که باید طرح‌های ارائه شده توسط هر کانون متناسب با شاخه فعالیت آن باشد.

انتهای پیام/۸۲۰۱۱/غ۳۰

منبع : خبرگزاری فارس