نحوه مواجهه ی مدیران با مسائل استان دقیقا نحوه ی مواجه ی یک دانش آموز با کنکور است. یعنی «حل مسائل استان به روش تستی» مهم ترین آن، عدم پیشبرد کارهاست. در حقیقت این روش فقط پله ای است که آن مدیر را می تواند یک شبه یا به صعود کند و یا سقوط. اما آیا کار ارباب رجوع راه می افتد؟


«یک ساعت از جلسه گذشته و هنوز چیزی دستگیر من نشده است.» این جمله ای است که وزیر کار و رفاه جناب آقای دکتر عبدالملکی در جلسه با برخی از مدیران استان در سفر خود به استان مطرح کرده است. بگذارید از یک دریچه ای متفاوت به این مسئله نگاهی بیفکنیم.

چهارشنبه شب ساعت ۲۲:۳۰ یکی از مدیر کل های این استان با من تماس گرفته و خیلی فوری اطلاعاتی از کارخانه را از من گرفت. اول تعجب کردم که این وقت شب چنین اطلاعاتی به چه درد یک مدیر بلندپایه ی استان می خورد وقتی حدود ۱۰ ماه است این کارخانه راه اندازی شده و حتی با قول های ایشان به جایی نرسیدم و بدتر آنکه، با حضور در سازمان تحت نظر ایشان، شاهد برخوردهای تند و با نهایت بی احترامی از یکی از کارمندان ایشان شده بودم. بعد متوجه شدم که فردا با برخی از وزیران جلساتی گرفته می شود و قطعا سوالاتی پرسیده خواهد شد.

این نحوه مواجهه ی مدیران با مسائل استان دقیقا نحوه ی مواجه ی یک دانش آموز با کنکور است. یعنی «حل مسائل استان به روش تستی». یادم می آید در یکی از بنگاه های فرهنگی استان بودم و یکی از مدیران از تعداد دقیقه های ساخت مستند و کلیپ سوال می کرد و گزارش رد می کرد. عرض می شد که این مسائل به «میزان» نیست و به «کیفیت» است اما متأسفانه او هم درگیر عارضه ی روش تستی شده بود.

روش کنکوری مدیران عوارضی را در بر خواهد داشت. مهم ترین آن، عدم پیشبرد کارهاست. در حقیقت این روش فقط پله ای است که آن مدیر را می تواند یک شبه یا به صعود کند و یا سقوط. اما آیا کار ارباب رجوع راه  می افتد؟ آیا شهرک های صنعتی که در این ۴ سال و ۸ سال جز تابوتی از آن نمانده است، از عدم توجه و بی تفاوتی مدیران وقت و مدیران کنکوری نشأت نگرفته است؟ آیا انتظار داریم که وزیر کار و رفاه نگوید یک ساعت حرف بی نتیجه و نا دقیق و از سر بی اطلاعی زدید؟

دومین عارضه ی آن ایجاد بی اعتمادی به کلیه ی بدنه نظام است. کسی به دنبال رشد یک مجموعه است که از سر خلأهای کاری خون آن به جوش بیاید. چند نفر مدیر این سبکی داریم؟ مدیری که نظارت کند، کار بخواهد، خط و نشان بکشد، وظیفه اش را طیق مر قانون انجام دهد؟ نه اینکه کار و سبک و رفتارش تستی و کنکوری باشد. یک شبه باشد. با این روش، کارها پیش نمی رود. آخر آن می شود بی اعتمادی. یک سهل انگاری به ظاهر کوچک می شود بی اعتمادی به مدیران و سازمان ها و نهادها و نهایتا نظام.

الآن پس از گذشت چند سال، نباید از مدیر کل صمت پرسیده شود که برای ۴ شهرک صنعتی چه خدمتی کرده است؟ نباید از معاونت اقتصادی استاندار پرسیده شود کدام جلسه ی رفع موانع تولید توانسته مشکلات اساسی کارخانجات را مرتفع کند؟ نباید از مدیر کل برنامه ریزی و بودجه استان پرسیده شود که در جهت حمایت از تولید چه میزان هزینه ای را کنار گذاشته است؟ نباید از استانداری پرسیده شود در جهت کم کردن گیرهای همیشگی ادارات آب و برق و گاز و … چه حرکتی را اتخاذ کرده است؟ متأسفانه خیر. هیچ وقت پرسیده نخواهد شد! چرا؟ چون نظارت ها ضعیف است. چون دستگاه نظارتی خودش هم دچار چنین عارضه ای است. خودش هم کنکوری است. این می شود که نهایتا توجهات به اصل مسئله ی اقتصادی هم کم می شود. مسئله تولید به حاشیه می رود. به صنعت و تولید و کارخانجات توجهی نمی شود. کارگر حمایت نمی شود و هنوز در اجاره منزل خود می ماند. من حیث المجموع حقوق ها زیر سوال می رود.

پایان کلام اینکه اگر دوره ی جدید و وزرای جدید به فکر تغییر جدی روند فعلی نباشند و نظارت ها را بر کار و نیروی انسانی و تولید قوی نکنند، وضعیت از اینی هم که وجود دارد بدتر خواهد شد که عواقب آن دودمان همه را بر باد خواهد داد. (امام خمینی ره: بترسید از روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که یکی از ایام الله خدای ناخواسته باز هم پیدا بشود و آن روز دیگر، قضیه ی این نیست که برگردیم به ۲۲ بهمن. قضیه ی این است که فاتحه ی همه ی ما را می خوانند.)

سید سعید هاشمی