موقعیت جغرافیایی حرم مطهر امامزاده بی بی حکیمه (س) خواهر گرامی امام رضا (ع) دارای چشم اندازی بدیع است که وجود یک غار تاریخی بزرگ در جوار آن بر زیبایی طبیعی براهمیت جنبه گردشگری این مکان زیارتی افزوده است.

زائران ˈکوکب زاگرس ˈوقتی وارد این حرم مطهر می شوند از طریق درب کوچکی که در انتهای محدوده منتهی به کوه این بقعه تعبیه شده وارد یک ˈغار بزرگ ˈمی شوند که در پشت این درب یک متر مربعی پنهان مانده است.

تماشای چشم انداز خاک سیاه این غار تاریک تداعی مظلومیت خاک سیاه بقیع و غربت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است، زیرا اینجا ایام کوتاهی کریمه ای از اهل بیت عصمت طهارت (ع) برای دوری از چشم کوردلان نانجیب به غربت تنهایی این مکان پناه آورده بود.

برای زائران محب این حرم که بر سجاده ی سبز دعا غبار از دیده و زنگار از جان می زدایند، دیدن این غار منظر ه ای حزن آلود است، زیرا این مکان تداعی غربت و مظلومیت ستارگان مشعشع مدفون در خاک سیاه بقیع است.

اگر چه بازدیدکنندگان برای ورود به دهانه غار کم ارتفاع باید با احتیاط و زحمت از این مسیر بگذرند اما ورود به این غار با چشم انداز بدیع و وسعت طولانی برای هر تازه واردی خیره کننده است.

ارتفاع برخی قسمت های غاز بیش از ۱۰ متر و برخی نقاط آن با پستی و بلندیهای ناموزون به کمتر از یک ونیم متر می رسد.

کف غار خاکی است و چین خوردگی های دیوار منظره ای زیبا و دیدنی ایجاد کرده است که تماشای آن برای محدود بازدیدکنندگان این مکان متبرک خاطره ای ماندگار می شود.

* معرفی غار و افزایش رونق سیاحتی بقعه متبرکه

بهسازی و بازگشایی این غار و فراهم نمودن زمینه بازدید همگانی برای زائران از این چین خوردگی بدیع زمین با چند هزار سال قدمت می تواند بر جمعیت پرشمار زائران این حرم مطهر بیافزاید.

در انتهای غارپیشتر چشمه آبی می جوشید که وجود این چشمه سنگی در این غار که روزگاری پناهگاه دختر بلافصل امام موسی ابن جعفر (ع) بود بر قداست و برکت این مکان افزوده است.

دهانه ناودیس محل جوشیدن چشمه آب این غار نمایی از یک حوضچه دست ساخته است که برزیبایی و جذابیت آن افزوده است.

ساماندهی و ایمن سازی این غار بویژه دهانه ورودی آن و اطلاع رسانی از آن می تواند رونق بیش از پیش جنبه گردشگری این زیارتگاه فرهنگی معنوی را به دنبال داشته باشد.

حرم مطهر امامزاده (س) با پذیرش سالانه حدود ۵/۱ میلیون زائر داخلی و خارجی از کشورهای خلیج فارس در ۸۰ کیلومتری شهر دوگنبدان مرکز شهرستان واقع شده است.