یاسوج ۲۴: ۱۸ شهریور ۹۶ خبری مهم در سایت های محلی استان به سرعت منتشر شد. آن خبر به ذکر مجاهدت و رشادت یکی از فرماندهان شجاع نیروهای انتظامی استان پرداخته بود و مخاطبین خود را بر سر دو راهی «بیم و امید» قرار داد.

در آن روز، مأموران نیروهای انتظامی که درحال «انجام خدمت و ایجاد » در روستای شامبراکان گچسارن بودند، به دنبال سارقی حرفه ای می گشتند که در نهایت او را پیدا می کنند.

این سارق حرفه‌ای که سال‌ها پیش در استان های و بویراحمد، فارس و استان های همجوار، اقدام به سرقت مسلحانه کرده بود، دو سال پیش به بهانه ی بیماری هنگام عزیمت از زندان به درمانگاه با کمک همدستانش فرار کرد و از آن زمان تاکنون تحت تعقیب پلیس و دستگاه قضائی قرار داشت.

نیروهای انتظامی شجاع، آن سارق را دستگیر و به آن دست بند زدند اما سارق با همکاری و همدستی دوستان و برخی همبستانش در مقابل آنان ایستادند و با ضربه ی گلوله ای یکی از فرماندهان را هدف قرار داده و به شهادت رساندند و خودشان از محل حادثه فرار کردند.

شهید مدافع امنیت عبدالخالق فرزادیان، مأموری بود که از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. سروان رییس دایره ی عملیات ویژه پلیس آگاهی یاسوج بود. نزدیکانش او را فردی شجاع و خداترس می دانند.

پس از این حادثه دلخراش که یک مطالبه ی جدی برای پیگیری سریع این موضوع در بین عموم بوجود آمده بود، مأموران پلیس به همراه تیم های تخصصی از آگاهی این موضوع را در اولویت اولی کاری خود قرار داده و در شب ۱۸ شهریور، محور – چرام تحت کنترل پلیس راه درآمد.

پس از بررسی های دقیق تر نیروهای آگاهی، اول صبح روز سه شنبه ۲۱ شهریور، کلیپ هایی کوتاه از محاصره ی این سارق در شهرستان کهگیلویه در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی دست به دست شد.

او که به پایان زندگی اش نزدیک شده بود، چاره ای جز تسلیم در برابر غیرت مردان مدافع امنیت نداشت. مردم شهرستان در آن محل جمع شدند و از نزدیک نظاره گر انتقام خون خواهی شهید مدافع امنیت بودند. این سارق که قصد فرار از آن محل را داشت، ابتدا با شلیک هوایی به نشانه ی «ایست» و نهایتا با درگیری مسلحانه ی مستقیم روبرو شد و جنازه ی او بر زمین افتاد و به درک واصل شد.

در هنگامیکه غیور مردان مدافع امنیت پس از انجام عملیات و به جهنم فرستادن آن شرور از محل دور گشتند، عموم مردم با تشویق های خود مهر رضایت از آنان را بر برگی دیگر از دفتر فرهنگ ایثار و شهادت زدند و در آن لحظه با جان خود وجود امنیت را در سراسر میهن عزیزمان لمس کردند.

یک روز قبل از قتل آن سارق شرور، مراسم بسیار با شکوهی با حضور مسئولین استان و جمع کثیری از عموم مردم در یاسوج برگزار شد. این مراسم که در نوع خود کم نظیر بود، ساعت ۱۰ صبح از جلوی ستاد انتظامی استان واقع در میدان امام حسین (ع) آغاز و جمعیت به سمت میدان معلم حرکت کردند.

حجت الإسلام حسینی صدر، امام جمعه ی موقت یاسوج در این مراسم به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که فرمود” کسی که به عمر طولانی خوشحال شود در هنگام مرگ محزون است “ اشاره کرد و گفت:کسی که به وسعت خانه دل بندد  از تنگی قبر محزون می آید و کسی که گناه می کند و خوشحال است در زمان روز محزون می شود.

امام جمعه موقت یاسوج اضافه کرد: کسانی که به خوردن مال حرام دلخوش است مانند این اشراری که آرامش را بهم می زنند بوده و باید با این افراد به سختی برخورد شود.

مراسم عزاداری این شهید والامقام به مدت دو روز در حسینیه ی عاشقان ثارالله و با حضور عموم مردم و مسئولان استانی و شهری برگزار شد. خانواده ی شهید مدافع امنیت متنی را جهت تشکر از مردم و مسئولین به خاطر پیگیری فوری مسئله ی شهادت و حضور در مراسم تشییع و عزاداری در سایت های استان منتشر کردند.

در قسمتی از این پیام آمده است: مشیت و تقدیر خدای متعال چنین شد که جوانی مومن، رشید، دل‌سوز، متعهد و خدمت‌گزار، شهید عبدالخالق فرزادیان (پرسنل ) ندای ارجعی الی ربک را اجابت و خلعت زیبا و افتخارآفرین شهادت را بر تن و روح مطهرش به آسمان پر کشید و در جوار حضرت حق و در کنار شهدای گلگون کفن انقلاب اسلامی آرام گرفت.

در بخشی دیگر از این پیام آمده است: در برابر شکوه و صلابت حضورتان و تقبل زحمات در این فصل گرما در راستای تکریم این شهید سعید و مظلوم سر تعظیم فرود می‌آوریم و از درگاه خداوند سبحان برای تک‌تک شما برادران و خواهران ارجمند آرزوی سلامت، سعادت و اجر عظیم در دنیا و آخرت مسألت داریم. إن‌شاءالله بتوانیم در شادی‌ها جبران زحمت کنیم و از اینکه به‌دلیل تألمات روحی و کمبود وقت قادر به قدردانی حضوری و تلفنی از آحاد مردم و مسؤولان نیستیم، عمیقا عذرخواهی می‌کنیم.