یاسوج ۲۴: این روزها داوطلبان آزمون سال ۹۶، از نتایج اولیه یا همان رتبه‌های خود آگاه و دفترچه انتخاب رشته را دریافت کرده‌اند. این داوطلبان باید از شب گذشته(یکشنبه ۲۱ خرداد) وارد مرحله انتخاب رشته شده‌اند و حالا باید با توجه به رتبه خود بهترین رشته/ محل را انتخاب نمایند. در این بین، یکی از مهم‌ترین معیارهای داوطلبان کنکوری برای انتخاب یا عدم انتخاب یک میزان «» آن است.

*** شهریه دانشگاه‌های پولی چقدر است؟
در سالیان گذشته میزان شهریه دانشگاه‌ها در دوره‌های شبانه و دانشگاه‌های غیرانتفاعی در دفترچه انتخاب رشته درج می‌شد و دانشجویان به راحتی از آن مطلع شده و بعد تصمیم به انتخاب رشته می‌گرفتند. در دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۶، جدول شهریه دانشگاه‌ها درج نشده است و صراحتا از داوطلبان خواسته شده که «با مراجعه به سایت دانشگاه‌های موردنظر از میزان شهریه‌های ثابت و متغیر مطلع شوند».

متاسفانه علی‌رغم اینکه به داوطلبان آزمون کارشناسی سال ۹۶ توصیه شده است که برای مشاهده جدول شهریه‌ها به سایت دانشگاه‌های موردنظر مراجعه نمایند، اما با یک جست‌وجوی ساده می‌توان دریافت که بسیاری از دانشگاه‌ها از انتشار جدول شهریه‌ها خودداری کرده‌اند و این در حالی است که همواره یکی از اولیوت‌های داوطلبان برای انتخاب یک شهر یا دانشگاه، «شهریه» است. با این حال، خبرنگار «» با بررسی سایت‌های اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ها، تعدادی از این اطلاعیه‌های مربوط به شهریه را آورده است.

 *** کدام دانشگاه‌ها شهریه دریافت می‌کنند؟
غیر از دوره روزانه دانشگاه‌ها که دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه ندارند در سایر دوره‌ها و دانشگاه‌ها(شبانه، نیمه حضوری، مجازی، دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و…) ملزم است در هر ترم مبلغی را تحت عنوان شهریه تحصیلی پرداخت کند.

در ادامه اسامی دانشگاه‌ها و دوره‌هایی که پرداخت شهریه در آنها الزامیست آمده است:

ردیف دوره/ دانشگاه
۱ شبانه(نوبت دوم)
۲ نیمه حضوری
۳ مجازی
۴ دانشگاه پیام نور
۵ دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی
۶ پردیس خودگردان دانشگاه‌ها

*** نوبت دوم(شبانه):
دوره شبانه یا نوبت دوم، در حقیقت دوره‌ای مشابه دوره روزانه و با همان کیفیت تحصیلی است. این دوره همانند دوره روزانه و گاهی همراه با آن برگزار شده و به لحاظ زمان برگزاری کلاس‌ها و موارد مشابه تفاوتی با دوره روزانه ندارد. پذیرش در این دوره نیز عموماً در همان ترم مهر صورت می‌گیرد و عبارت نوبت دوم به هیچ وجه به معنای پذیرش در ترم دوم نیست. ضمن این که مدرک فارغ‌التحصیلان دوره شبانه با مدرک دوره روزانه نیز تفاوت خاصی ندارد. تنها تفاوت مهم این دوره با دوره روزانه، لزوم پرداخت شهریه در آن است.

*** نیمه‌حضوری:
در این گونه دوره‌ها کلاس‌های چندانی تشکیل نمی‌شود و به صلاحدید دانشگاه دروس به صورت خودخوان و یا به صورت کلاس‌های رفع اشکال و غیره تشکیل می‌شود و در مدرک عنوان نیمه‌حضوری قید می‌شود.

*** مجازی دولتی:
این دوره به صورت آنلاین در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌شود و نیازی به حضور فیزیکی در کلاس درس نیست و عملاً کلاس‌ها را به صورت آنلاین بوده و در منزل در کلاس شرکت خواهید کرد. در مدرک شما عنوان دوره مجازی قید خواهد شد. امتحانات شما نیاز به حضور فیزیکی شما در محلی که دانشگاه تعیین خواهد کرد، دارد.

*** پردیس خودگردان:
برخی از دانشگاه‌های سراسری خیلی خوب و بعضاً متوسط، در دوره‌هایی با عنوان پردیس خودگردان اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمایند. گفتنی است که پیش‌تر عنوان این دوره «بین‌الملل» بود. شما ملزم به حضور در کلاس‌ها هستید و تفاوت آن با دوره‌های شبانه ذکر عنوان پردیس در مدرک نهایی و شهریه بسیار بالاتر است.

*** غیرانتفاعی:
نحوه تشکیل کلاس‌های این گونه دوره‌ها مشابه دوره‌های روزانه است. این کلاس‌ها توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی برگزار می‌شوند و جزء دوره‌های شهریه‌پرداز محسوب می‌شوند.

شهریه دوره شبانه و مجازی دانشگاه تهران

شهریه پردیس دانشگاه تهران

شهریه دوره شبانه دانشگاه تربیت مدرس

شهریه دوره شبانه دانشگاه هنر

شهریه پردیس بین‌الملل دانشگاه هنر

شهریه دوره شبانه دانشگاه سیستان و بلوچستان

شهریه پردیس بین‌الملل دانشگاه سیستان و بلوچستان

شهریه دوره شبانه دانشگاه ارومیه

شهریه دوره شبانه دانشگاه اصفهان

شهریه پردیس بین‌الملل دانشگاه اصفهان

شهریه دوره شبانه دانشگاه یزد

شهریه پردیس بین‌الملل دانشگاه خوارزمی

شهریه دوره شبانه دانشگاه سمنان

شهریه پردیس دانشگاه سمنان

شهریه دوره مجازی دانشگاه سمنان

شهریه دوره شبانه و پردیس دانشگاه مازندران

شهریه دوره شبانه و مجازی دانشگاه فردوسی مشهد

شهریه نوبت شبانه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین

شهریه انواع دوره‌های دانشگاه فردوسی مشهد

شهریه پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری/خبرنامه دانشجویان ایران