جای بخش های مخنلف گزارش های انتقادی و بررسی نقادانه کارکرد مسئولان استانی و حتی رسانه های دیگر اسان چنان فراموش شده است که مدیری هم به دنبال ایجاد چنین بخش هایی نیست ! گویا مشکلات مردم استان در شبکه دنا فراموش شده یا استان سراسر گل و بلیل است و مشکلی نیست که رسانه محلی استان به آن بپردازد ؟

 رسانه ها به عنوان چشم ناظر جامعه و امین مردم در انتقال کاستی ها و نارسایی های جامعه به مسئولان و حاکمیت و تلاش برای رفع آنها باید همواره تلاش کند .

اهمیت نقش رسانه ها در انتقال موارد گفته شده و آموزش راههای بهتر زندگی کردن در کنار نقش سرگرمی و تفریحی بودن نقش دیگر آن همواره مورد توجه افراد و جوامع مختلف بوده است .

هر رسانه ای  موظف است تا با لحاظ نمودن هنجارها و نابهنجاری های جامعه ای که در آن تنفس کرده و زیست می کند نسبت به ایقای سه نقش خود (آموزشی ، اطلاع رسانی و سرگرمی ) بپردازد .

رسانه های بخصوص رسانه ملی – محلی استان یعنی صدا و سیما محلی و در راس آن نیز از این قاعده مستثنی نبوده  و نیست .

این رسانه وظیفه دارد در راستای ایفای نقش های گفته شده نسبت به تهیه ، تولید و پخش برنامه های مختلف آموزشی ، سرگرمی – تفریحی و اطلاع رسانی در قالب برنامه های مختلف اقدام نماید .

خروجی همه آنچه گفته شد باید منجر به اعتماد مخاطب به رسانه ای شود چرا که بالاترین سرمایه یک رسانه اعتماد مخاطبانی است که سالها و تدریجی شکل گرفته و با اشتباهات مدیریت رسانه ای که نتیجه ندیدن علائق مخاطبانش است یکمرتبه فرو می ریزد .

نگارنده معتقد است مرگ رسانه زمانی است که بالاترین سرمایه اش یعنی اعتماد مخاطبانش را براحتی و براثر ندانم کاری یا معامله گری و داد و ستد های سیاسی و اقتصادی از دست دهد. خواه این رسانه فعال باشد و ظاهرا انجام وظیفه نماید و خواه اتمام فعالیت خود را اعلام نماید در هر دو صورت با از بین رفتن اعتماد مخاطب ، رسانه میمرد !

شبکه دنا نیز رسانه ای است با همه شاخص های یک رسانه تاثیر گذار محلی و چه بسا تاثیر اخبار و گزارش های انتقادی آن و طی نمودن فرایند  خبر محوری یا فرایند محوری پروژه ها و مشکلات استان می تواند از هر رسانه ملی دیگری در کهگیلویه وبویراحمد موثرتر ظاهر شود چرا که مردم محلی استان این شبکه را از خود دانسته و اخبار آن را به سبب پرداختن به محیط زندگی و اتمسفر زیست خود بیشتر و بهتر دنبال می کنند .

با توجه به رسالت و نقش رسانه و تاثیر گذاری رسانه های محلی نظیر شبکه دنا این سئوال پیش می آید که آیا این رسانه استانی  توانسته است با انتشار گزارش های انتقادی حرف دل مردم استان را صریح و صادقانه تهیه ، تولید و پخش نماید ؟

آیا شبکه دنا توانسته است به عنوان رسانه ای منتقد و پیگیر ، مشکلات مردم شریف استان را دنبال و رفع نماید ؟

براستی تعداد اخبار یا گزارش های خبری که در بخش های مختلف خبری شبکه دنا به سمع و نظر مخاطبان می رسد دارای ارزش های خبری با کارکردهای اطلاع رسانی یا انتقادی است یا خیر ؟

اعلام این خبر که چهار مربی زن هم استانی برای شرکت در دوره مربیگری فلان رشته ورزشی به اصفهان اعزام می شوند واقعا چه ارزش خبری دارد که یک رسانه تنها و تنها برای پرکردن بخش اخبار ورزشی خود اقدام به انتشار این خبر نماید ؟

ما محدودیت های و کمبودهای دوستان رسانه ای را برای تهیه خبر و اینکه استان کهگیلویه و بویرادحمد برای رسانه ای دولتی و تقریبا هماهنگ با مسئولان دولتی مانند شبکه دنا را متوجه می شویم ولی قرار نیست به این بهانه  ارزش های خبری و افکار و وقت مخاطبان که پای گیرنده های خود نشسته و پیگیر اخبار زادگاه خود هستند به سخره گرفته شود !!

این تنها یک نمونه از فراوان اخباری است که روزانه از شبکه دنا با خوش ذوقی مجریان آن و خبرنگاران آزاد آن به سمع  و نظر مخاطبان می رسد ! بماند که جمله بندی ، ویرایش و ادبیات گوینده ها بخصوص خبرنگاران آزاد ! خود طنز بازاری است که هر شنونده و بینننده ای را به تعجب و خنده وا می دارد !

گویا شبکه دنا بخصوص بخش خبر آن فاقد بخش دروزاه بانی است و هر خبرنگاری هرچه می فرستد باید به اطلاع مخاطبان آن برسد به این اعتقاد که باید پراکندگی خبر شامل همه بخشها و مناطق استان شود ! به هر قیمتی حتی زیر سئوال بردن ارزش های خبری و از دست رفتن گرانقدرترین سرمایه رسانه یعنی اعتماد مخاطب ! کاش اجازه داده می شد موسسه ای مستقل با حمایت مالی همین نهادهای استانی اجازه می یافت از اعتماد مردم به این شبکه گزارشی معتبر تهیه و منتشر نماید .

در حالی خبر اعزام چهار زن به فلان دوره مربیگری به اصفهان در شبکه دنا دارای ارزش خبری است که مرتبا در بخش های مختلف خبری به اطلاع مخاطبان می رسد اما خبر فوت مادر باردار در بیمارستان امام سجاد یا پرداختن به مشکلات بهداشتی استان فاقد ارزش خبری است ؟

در شبکه دنا گویا فرایند پیگیری خبر و فرایند محوری خبری فراموش شده است یا در شرح وظایف آنها دیده نشده است ؟ روی سخنم با خبرنگاران و دبیران عزیز معاونت خبر شبکه دنا نیست چرا که آنها را افرادی دلسوز و خلاق در این حوزه می دانم بلکه روی سخن با مسئولان این رسانه استانی است که به بهانه تعامل با مسئولان دولتی رسانه ای را با این همه اعتبار ، تاثیر گذاری و امکانات به چنین روزی افکنده اند ؟

جای بخش های مخنلف گزارش های انتقادی و بررسی نقادانه کارکرد مسئولان استانی و حتی رسانه های دیگر اسان چنان فراموش شده است که مدیری هم به دنبال ایجاد چنین بخش هایی نیست ! گویا مشکلات مردم استان در شبکه دنا فراموش شده یا استان سراسر گل و بلیل است و مشکلی نیست که استان به آن بپردازد ؟

مدیران این رسانه هم استانی باید بدانند که مردم استان از شما پخش گزارش های انتقادی  با محوریت مشکلات خود را می خواهند نه هماهنگی با فلان مسئول به بهانه تعامل ! این عزیزان باید بدانند روابط عمومی سازمانها و نهادهای دولتی نیستند که هر خبری از آنها را که فاقد ارزش های خبری باشند حتما منتشر کنند !

مدیران رسانه شبکه دنا  باید متوجه باشند مخاطب با هیچ رسانه ای به بهانه اینکه انحصاری است یا دولتی است و یا …….. عهد اخوت نبسته است و همه عقل و فکرش را دست شما نمی دهد که هر چه بخواهید به او بگویید و او بپذیرد ، مخاطبان امروز با ورود رسانه های مجازی و تنوع در انتشار اخبار به رسانه ای دل خواهند بست که بغض آنها را فریاد بزند نه اینکه برای سرپوش گذاشتن به دردهای آنها تلاش نماید !

شبکه دنا باید فکری برای بازسازی مردم به بخش خبر و گزارش های خود نماید و کاری کند که با هر خبر و گزارش انتقادی آن مردم کهگیلویه و بویراحمد مشکلی از مشکلات تلنبار شده این مردم شریف اما بی پناه رفع شود !

شبکه دنا زمانی مورد اعتماد مردم کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود و خواهد شد که همدرد آنها باشد ، با آنها صادق باشد ، برای انها بسازد ، تهیه کند و با شجاعت پخش نماید . از هیاهوی های بلوف گونه کسانی که عملکرد آنها مردم استان را به ستوده آورده نترسند و محکم از عقاید رسانه ای – انتقادی خود دفاع نمایند . بدانند آنها وامدار مردم هستند نه مسئولانی که به هر قیمتی برای ماندن تلاش می کنند و دست و پا می زنند !

شبکه دنا زمانی رسانه ای مورد اعتماد مردم خواهد شد که به این گزارش ها افتخار نماید نه اینکه برنامه ای برای پر کردن ساعات پخش خود به هر شیوه ای مثلا خوانندگی محلی از طریق تلفن !! تهیه و پخش نمایند که این گونه برنامه جز به سخره گرفتن افکار مردم استان و توهین به شعور مخاطب چیز دیگری در پی نخواهد داشت !

امیدوار است عزیزان شبکه دنا تا دیر نشده واقعا فکری به حال و روز این رسانه محلی – ملی باشندکه :

سر چشمه شاید گرفتن به بیل        …         چو پر شد نشاید گرفتن به پیل

 

منبع : عصردنا