معاون عمرانی استاندارکهگیلویه وبویراحمد گفت: علرغم تلاش ها و اقدامات انجام شده شاخص برخورداری از راه های مناسب اعم از اصلی ، فرعی و روستایی در این استان نسبت به میانگین کشوری پایین است.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، پژمان نیک اقبالی روز یکشنبه در آیین تجلیل از راهداران کهگیلویه وبویراحمد افزود: این در حالی است که این استان در زمینه ساخت آزاد راه و بزرگراه نیز در رتبه آخر کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه استان کهگیلویه وبویراحمد در زمینه ساخت آزاد راه نسبت به میانگین کشوری ۷۴۴ کیلومتر عقب تراست، یادآور شد: کل آزاد راه موجود در این استان حدود ۶۰کیلومتر است.

وی افزود: ۳۸ کیلومتر از این میزان در یاسوج و بقیه نیز در ورودی گچساران است.

نیک اقبالی اظهار کرد: این در حالی است که بر اساس استاندارد در هر یک از ورودی شهرهای استان حداقل نیاز به ۲۰ کیلومتر آزاد راه وجود دارد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: در ورودی شهر یاسوج حداقل نیاز به ۱۸۰ کیلومتر آزاد راه و یا بزرگراه وجود دارد.

وی شاخص برخورداری از راه های روستایی آسفالته در استان را نیز ۶۴ درصد اعلام کرد و افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده حدود ۲۰درصد نسبت به شاخص کشوری نیزدر این زمینه عقب تر است.

نیک اقبالی ابراز داشت: پایین بودن شاخص توسعه ای این استان در حوزه های مختلف به ویژه در زمینه برخورداری از راه های مناسب به دلیل کم کاری مسوولان و متولیان امور در دولت های گذشته نیست بلکه به دلیل عمق محرومیت ها ، سخت گذربودن و شرایط خاص این استان است.

وی یادآور شد: براساس برآوردهای کارشناسی هزینه ساخت هرکیلومتر راه اعم از اصلی ، فرعی و یا روستایی در این استان به لحاظ شرایط خاص و کوهستانی بودن مناطق حدود سه برابر میانگین کشوری است.

نیک اقبال با اشاره به آماربالای تصادفات در این استان به ویژه در دو محور یاسوج – سمیرم و منطقه دشت روم خواستار ایمن سازی مناسب تر جاده ها و محورهای مواصلاتی استان در اسرع وقت شد.

وی با انتقاد از نبود پایگاه امداد و نجات به ویژه آتش نشانی در محور پرتردد و خطرناک جاده یاسوج – سمیرم افزود: با توجه با افزایش بار ترافیکی و آمار بالای تصادفات در این محور وجود پایگاه امداد و نجات در این مسیر امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

 

منبع : خبرگزاری ایرانا