رئیس شبکه بهداشت و درمان چرام با بیان اینکه گروهی از بیماری‌ها به بیماری‌های سبک زندگی معروف هستند، گفت: سبک زندگی سالم موثر در کاهش مرگ و میر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از چرام، مسعود احتشامی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته با اشاره به هفته بهداشت و سلامت، اظهار کرد: از ۱۸ فروردین تا ۲۴ فروردین هرسال با نام هفته سلامت نامگذاری می‌شود و امسال به دلیل تداخلی که این هفته با موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها پیدا کرد، هفته سلامت به اول تا ششم اردیبهشت موکول شد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان چرام با تاکید بر اهمیت بهداشت و سلامت به سخنان ائمه اطهار و سفارشات دین اسلام در این خصوص اشاره داشت و با اشاره به شعار «یک عمر سلامتی با خود مراقبتی»، گفت: خود مراقبتی مجموعه فعالیت و اقداماتی است که افراد جامعه به صورت خودآگاهانه و داوطلبانه در جهت تامین و حفظ ارتقاء سلامت انجام می‌دهند.

وی با تفکیک دو بحث خود درمانی و خود مراقبتی، خود درمانی را اقدام به درمان بر اساس اطلاعات غیراستاندارد و نادرست فرد دانست و ابراز کرد: نتیجه خود درمانی، مصرف خودسرانه دارو است که نه تنها مشکلی را رفع نمی‌کند، بلکه به مشکلات اضافه خواهد کرد.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه ذهن ما و احساسات ما بیانگر میزان مراقبت ما هستند، یادآور شد: گروهی از بیماری‌ها به بیماری‌های سبک زندگی معروف هستند، به این معنا که اگر ما سبک زندگی خود را درست انتخاب کنیم به این بیماری‌ها مبتلا نخواهیم شد.

احتشامی، بیماری قلبی و عروقی و سرطان را از جمله این بیماری‌ها دانست که ارتباط مستقیمی با خود مراقبتی دارند و یادآور شد: بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های عضلانی، اسکلتی از دیگر گروه بیماری‌های سبک زندگی هستند.

وی ۴۰ درصد از مرگ و میر در کشور را بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی ذکر کرد و با بیان اینکه ۱۰ تا ۱۵ درصد نیز بر اثر سرطان است، تغذیه نامناسب، بی‌تحرکی و فقدان فعالیت‌های فیزیکی، مصرف دخانیات و تنش‌ها و استرس‌های عصبی را از عوامل بیماری‌های سبک زندگی دانست.

این مسئول در ادامه سخنان خود به فعالیت‌های پیش‌بینی شده در چرام اشاره کرد و گفت: برگزاری همایش پیاده‌روی، برپایی دو پایگاه سنجش سلامت جهت اندازه‌گیری قد، وزن، فشارخون و قندخون و اندازه‌گیری فشارخون را از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده شبکه بهداشت و درمان چرام در هفته سلامت است.

چاپ شعارهای بهداشتی در سربرگ نامه‌های اداری، برگزاری کلاس‌های بهداشتی توسط کارشناسان بهداشت و سلامت در طول هفته در مدارس، نصب بنر و پارچه با شعارهای بهداشتی در روستاها به منظور فرهنگ‌سازی سلامت و برپایی مراسم نمادین زنگ سلامت در اولین روز از هفته سلامت از دیگر برنامه‌های هفته سلامت در چرام بود که توسط رئیس شبکه بهداشت و درمان این شهرستان ذکر شد.

انتهای پیام/۸۲۰۰۲/خ۳۰

منبع : فارس نیوز