: توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار به تلاش برای رفع مشکلات دست و پاگیر سه‌گانه در حوزه پژوهش در سال ۹۳ خبر داد.

به گزارش “عصردنا “ به نقل از سایت اطلاع رسانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد ، “مجید محنایی ” در کارگروه پژوهش و فناوری ، گیر اساسی حوزه پژوهش را در سه عامل تعریف کرد و گفت: عدم روان‌سازی قوانین و این که هنوز ذی‌حساب توجیه نیست که این را به چه طرح‌هایی اختصاص دهند و متمرکز نبودن اعتبار این بخش از مشکلات اساسی به شمار می‌رود.

محنایی، ابهام در آیین‌نامه‌های اجرایی و به موقع ابلاغ نشدن آنها و مبهم بودن تخصیص یک تا سه درصد اعتبارات در دستگاه های اجرایی را از دیگر مشکلات حوزه پژوهش برشمرد.

 وی گفت: ما معتقدیم باید به صورت متمرکز این اعتبارات در دستور کار شورای برنامه‌ریزی قرار گیرد تا بتوانیم ۱۰ تا ۲۰ طرح اولویت‌دار و ممتاز دستگاه‌های اجرایی را در یک جا جمع کنیم و در نهایت اجرایی شوند.

محنایی تصریح کرد: اینکه برگزاری ۱۰ جلسه کارگروه پژوهش در این استان برای نخستین بار در سال ۹۲ برگزار شد، توجه به نقش و جایگاه پژوهش و گامی سازنده در جهت رفع مشکلات و برنامه ریزی برای توسعه این حوزه است.

وی اظهار داشت: طرح‌های پژوهشی اولویت دار دستگاه‌های اجرایی در این استان نزدیک به ۶۰ مورد است که از محل اعتبارات بند ۱۱۶ قانون سال ۹۲ که یک درصد تا سه درصد اعتبارات دستگاه‌ها را شامل می‌شود به مرحله اجرا می‌رود که با همراهی دانشگاه‌ها و افراد صاحب نظر و صاحب صلاحیت در امر پژوهش خواهد بود.

محنایی، هدفمند کردن طرح‌های پژوهشی در استان و کاربردی کردن آنها را یکی دیگر از اهداف این کارگروه دانست و گفت: باید به سمت مشتری ‌مداری در این حوزه حرکت کنیم و اجازه ندهیم تا بیش از این طرح‌های پژوهشی استان ما در کتابخانه‌ها خاک بخورند.

وی، برنامه‌ محور بودن در این حوزه را اولویت اصلی دانست و گفت: هنوز در بودجه سال ۹۳ سازوکار اعتبارات مشخص نیست و باید برای برنامه‌ریزی، این سازو کارها هر چه زودتر مشخص شوند و به همین خاطر از دستگاه‌های اجرایی می‌خواهیم تا اولویت‌های پژوهشی خود را احصا کنند.

محنایی ادامه داد: پس از احصای طرح‌های اولویت‌دار توسط دستگاه‌ها، غربالگیری انجام می‌شود و پس از تأیید مراجع برای پژوهشگران استانی فراخوان زده می‌شود

منبع : عصردنا