یک سال پس از سفر استاندار کهگیلویه و بویراحمد به زیلایی و تخصیص ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار به این دهستان، دستگاه های اجرایی از عدم تخصیص اعتبار سهم استانداری و معاونت مناطق محروم رئیس جمهور گلایه می کنند.

به گزارش یاسوج۲۴؛ همه چیز از انتشار تصاویر دختران شروع شد. تا پیش از آن به عنوان محرومترین نقطه استان کهگیلویه و بویراحمد بر سر زبان بود اما اتفاق خاصی هم در آن رخ نمی داد.

با این حال انتشار تصاویری از دختران این منطقه به ناگاه همه نگاه ها را به این سمت چرخاند. دخترانی که در دوران جوانی پیر می شوند بی آنکه زندگی روی خوشش را به آنها نشان داده باشد.

همین موضوع مسئولان را بر آن داشت تا ۲۵ دی ماه سال ۹۶ سفری به زیلایی داشته باشند. سفری که خروجی آن ۱۰ مصوبه شامل احداث مجتمع ورزشی چند منظوره، مجتمع آموزشی، پایگاه امداد و نجات، مرکز بهداشتی و درمانی ، راه اندازی مرکز یادگیری محلی، احداث و مرمت ۵۷ کیلومتر از جاده های دهستان زیلایی بود.

به دنبال سفر استاندار و جمع بندی مشکلات این دهستان ، معاون مناطق محروم ریاست جمهوری نیز در بهار ۹۷ بازدیدی از این منطقه داشت و با خبر امضای موافقتنامه با استان برای اختصایص بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار به نقطه صفر مرزی کهگیلویه و بویراحمد باعث ایجاد شادی و نشاط در این مناطق شد.

اعتباری که قرار بود ۳۰ درصد آن را استانداری، ۳۰ درصد را معاون مناطق محروم ریاست جمهوری و مابقی را نیز دستگاه ها تامین کنند.

حال یک سال گذشته و فرمانداری بویراحمد با دعوت از مدیران کل استان خواست که عملکرد خود در زمینه تحقق این سفر را تشریح کنند.

آنچه در این نشست مطرح شد نشان می دهد دستگاه ها به رغم همه محدودیت هایی که داشته اند سهمشان را ادا کرده و همچنان منتظر استانداری و معاونت ریاست جمهور برای عمل به وعده های داده شده هستند.

یکی از مصوبات احداث پایگاه امداد و نجات جمعیت هلال احمر در زیلایی است که امان الله جهان بین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه زمین این پایگاه مشخص و در دفاتر رسمی به نام هلال احمر ثبت شده ،اظهار کرد: قرار بود چهار میلیارد ریال برای احداث این پروژه تخصیص داده شود که به رغم اینکه تجهیزات و آمبولانس فراهم شده اما ریالی از این اعتبار تامین نشده است.

از مصوبات زیلایی ۲ مورد نیز مربوط به آموزش و پرورش بود که رئیس این سازمان نیز اظهار کرد: یکی از مصوبات در حوزه سوادآموزی بود که صددر صد اجرایی شد.

هادی زارع پور افزود: اولین مرکز یادگیری محلی سیار استان در زیلایی راه اندازی شد و به افراد ۱۰ تا ۴۹ سال آموزش‌های لازم ارائه می‌شود.

وی گفت: تعهد دوم آموزش و پرورش احداث فضای آموزشی با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال در این منطقه است که به رغم انجام موافقت نامه‌ها ،جانمایی و حل معارضات اما به دلیل اینکه یک سوم سهم استانداری و مناطق محروم تخصیص نشده ساخت مدرسه پیشرفتی نداشته است.

وی با اشاره به مصوبات سفر کبگیان گفت: تعداد ۶۰ مدرسه کبگیان به تعمیر و بازسازی ، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و سرویس بهداشتی نیاز دارد که پس از شناسایی، اسامی آنها در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار گرفت که تاکنون تنها مشکل ۶ مدرسه برطرف شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: قرار بود در لوداب تعدادی کانکس () جایگزین مدارس تک دانش آموزی شوند که به سازمان نوسازی مدارس اعلام شده است.

ساماندهی ۲۳ فضای آموزشی استیجاری در لوداب از دیگر مصوباتی بود که به گفته مدیر کل آموزش و پرورش انجام آن در حیطه وظایف سازمان نوسازی مدارس است که به دلیل کمبود اعتبار این مصوبه نیز روی زمین مانده است.

موضوع آسفالت، زیرسازی و بهسازی ۴۵ کیلومتر از جاده زیلایی از دیگر مصوباتی بود که در این نشست مطرح شد و آخر سر انتیجه این شد که پیمانکاران تاکنون هرچه فعالیت داشته اند از جیب خود هزینه کرده اند و اگر دولت سهم خود را نپردازد توان ادامه فعالیت ندارند.

مدیر کل راه و شهرسازی یادآوری کرد اعتبار پروژه های راه ملی است و وزارتخانه راه و شهرسازی با کمبود اعتبار مواجه بوده و شرایط سخت است.

عبدالمجید نژاد صفوی ادامه داد: برخی از پیمانکاران هم قصد کارکردن ندارند برخی نیز به دلیل بدهی در زندان به سر می برند.

فرماندار بویراحمد نیز در این جلسه گفت: مسوولان باید به جد پای کار باشند و هر روز مشکلات مردم را رصد کنند تا خدای نکرده موجبات نارضایتی آنان فراهم نشود.

تاکید کرد: وقتی مصوبه‌ای در یک جلسه رسمی گذرانده می‌شود، مسوولان وظیفه دارند که پیگیر باشند و هیچ گونه سهل انگاری از مدیران پذیرفته نمی‌شود.

وی یاد آوری کرد در پنج ماه گذشته ۱۵۰ میلیارد ریال به حساب بخشداران و دهیاران واریز شده که پول کمی نیست و اگر همه دست به دست هم می دادند کارهای اساسی در این مناطق انجام می شد.

کناری با بیان اینکه دو روستا در بخش سیلاب کلوار مشکلات حاد دارند گفت: برای حل مشکلات هر کدام از این روستاها یک میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ح