سایت مردم ک و ب- :

یک شنبه ۲۴ مرداد ماه و همزان با سومین سالگرد تحویل گرفتن دولت توسط تیم تدبیر و امید، حجت الاسلام و برخی از اعضای هیأت دولت، میهمان مردم یاسوج بودند.

و این یعنی دولت تدبیر و امید اولین روز از آخرین سالش را در یاسوج آغاز کرد…

اما سخنان رئیس جمهور در این دیدار که یکی از پرشورترین استقبال های سال های اخیر از وی بود، – هر چند به اندازه استقبال های پیشین مردم یاسوج از روسای جمهور پیشینی که به این دیار سفر کردند نمی رسد- اندکی مردم این دیار را به فکر و اندیشه وا خواهد داشت.

۱ – حسن روحانی در ورزشگاه تختی یاسوج با شور و شعف از استقبال مردم گفت و بیان داشت: همه خیابان های یاسوج امروز مهر و صفا و وفای شما مردم خون گرم بود، محبت شما نسبت به خادمان خودتان بار مسئولیت ما را سنگین تر می کند.

احساس می کنیم در برابر شما در برابر مردمی که برای دین و اسلام و وطن و  کشورتان فداکار و ایثارگر هستید باب مسئولیت همه مسئولان سخت تر و سنگین تر خواهد شد.

۲ – روحانی خطاب به مردم کهگیلویه و بویراحمد گفت: شما بودید که در انقلاب اسلامی کنار نهضت اسلامی و امام راحل ایستادگی کردید و انقلاب را در کنار ملت به پیروز ی رساندید و شما بودید که در دوران جنگ تحمیلی با حضور فرزندان غیر و سرداران شما عشایر دلاوری ها آفریدید و از یاد تاریخ نمی رود رشادت های فرزندان شما در کنار جزایر مجنون.

وی افزود: و امروز همه شما در خط مقدم ایستاده اید و برای استقلال این سرزمین ایستادگی میکند.

۳ – اما نکته قابل توجهی که به ان خواهیم پرداخت، «باید ها و نباید ها»ی جناب رئیس جمهور در این سفر بود که به ترتیب به آنها خواهیم پرداخت:

  الف – یکی از اهداف بلند ما این است که نسل جوان مان را در مسیر کار و کوشش و شغل مناسب و متناسب با علم و دانش قرار دهیم و این که نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد گفتند درست است که نباید بگذاریم در خانه ای جوانی بیکار بماند. این کار شدنی است.

ب –  استان باران، استانی که این همه نعمت آب دارد اما از  آب این سرزمین بیشتر همسایه های این استان  استفاده می کنند و  باید مردم این استان  از آب سرشار رودخانه های استان بهره مند شوند.

من در تهران در هیأت دولت اعلام کرده و الان می گویم دولت تمام توانش را برای شروع سد تنگ سرخ به کار خواهد برد؛ همه بودجه لازم برای تکمیل مطالعات آن فراهم است.

ج –   نباید بگذاریم در این سرزمین که دنیای زیبایی ها و سرچشمه ها و رودخانه های خروشان است و انواع اب ها در این استان وجود ارد، جوانی بیکار بماند

د –  باید کشاورزی را احیا کنیم؛

ه – باید صنعت را به این استان بیاوریم؛

و – اینجا دیار نفت و گاز و طبیعت و گردشگری است؛ ما باید جاذبه ی گردشگری را در این استان افزون کنیم وگردشگران را به این استان جذب کنیم.

ز –  همه باید دست به دست بدهیم تا اشتغال پایدار برای ایران و استان عزیز کهگیلویه  و بویراحمد  بوجود بیاوریم.

 

۴ – رئیس دولت در این بخش نیز به پروژه ها و اعتبارات مصوبی اشاره کرد که دستاورد های این سفر دو روزه خواهند بود.

 

اما ذکر چند سوال و نکته قابل تأمل در اینجا لازم به نظر می رسد:

الف – بایدها و نباید های جناب رئیس جمهور در یاسوج از این زاویه که دغدغه وی را برای پیشرفت این استان محروم نشان می دهد – استانی که رتبه نخست بیکار را در جبین دارد و این رتبه در این دولت به استان ما رسید – ستودنی است اما اگر از زاویه دیگر نگاه کنیم، این حق را داریم که سوال کنیم آیا در یک سال باقی مانده از دولت تدبیر و امید، فرصتی برای تحقق این باید ها و نباید ها وجود دارد؟

باید ها و نباید هاییی که نیازمند برنامه ریزی زمان بر زیادی در مقدمه ، تصویب پروژه ها و اجرای آنها دارد.

ب – آیا جناب رئیس جمهور در طول این سه سال ریاست بر جمهوری اسلامی، حواسشان به این باید ها و نباید های استان اول بیکاری نبود که این روز در جمع مردم فقط به مطرح کردن انها بپردازد؟

ج – از اینکه ریاست محترم جمهور به بیان برخی دردها و نیازهای این استان در قالب باید و نباید پرداخت خرسنیدم اما آیا صرف مطرح کردن دردی که همه ما با آن آشناییم و سال های سال فریاد زده شد، توسط رئیس جمهور درمانی برای ما به ارمغان می آورد؟

بیان درد توسط رئیس جمهور بدون ارائه راه کار و برنامه، سوالات دیگری را به ذهن مردم وارد می کند که در این جا به ان نمی پردازیم.

د – باید بشود، بر این نکته تأکید دارد که تا کنون اتفاقی نیفتاد و بعد از این باید اتفاق بیفتد. و دقیقا سوال ما از جناب روحانی این است که چرا اتفاق نیفتاد؟ و شما که درد را می دانید چرا این باید ها را تا کنون جامه عمل نپوشانیدید؟ چرا در این روزهای پایانی دولت به فکر مطرح کردن بایدهایتان از این استان افتادید؟

ه – جناب آقای روحانی، مطرح کردن باید ها را کمی بیشتر و شفاف تر بیان کنید. باید این اتفاقات بیفتد یعنی چه؟ توسط چه کسانی و کدام دولت ها؟  چرا هیچ بار مسئولیتی را در اجرای این باید ها متوجه خود و دولتتان نکرده اید؟

و – آیا به بررسی علل پشت پرده ای پرداختید که منجر به پدید آمدن این نیاز ها در استان کهگیلویه و بویراحمد شده است، علی که باعث شد تا شما در این سفر به بیان باید های برطرف کردن آن ها بپردازید؟  چرا ریشه ها را بررسی نمی کنید و به مبارزه با آن ها نمی پردازید؟

ز – آقای رئیس جمهور برای تحقق باید ها چهار سال فرصت داشتید. در این سه سال باید های ما کجا غیب شده بودند؟

ح – آیا بیان این باید ها فقط برای تحریک احساسات مردم و بالا بردن شور جمعیت استقبال کننده بود – به قول نزدیکان فکری شما پوپولیسم – یا نه، واقعا برنامه ای برای تحقق باید ها در سر دارید – هر چند هیچ اشاره ای نکردید – .

ط – جناب آقای حجت الاسلام روحانی، در آغاز سخنتان در ورزشگاه تختی یاسوج، به نکته خیلی خوبی اشاره کردید که شما را به سخن خودتان ارجاع می دهیم. حواستان باشد. بار مسئولیتتان سنگین شده است. و وامدار این قشر مستضعف هشتید.

یادتان باشد این جمله ها در روز ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ در ورزشگاه تختی یاسوج:

همه خیابان های یاسوج امروز مهر و صفا و وفای شما مردم خون گرم بود، محبت شما نسبت به خادمان خودتان بار مسئولیت ما را سنگین تر می کند.

احساس می کنیم در برابر شما در برابر مردمی که برای دین و اسلام و وطن و  کشورتان فداکار و ایثارگر هستید باب مسئولیت همه مسئولان سخت تر و سنگین تر خواهد شد.

 

بار گرانی است جناب روحانی . حواستان باشد.