انجمن سینمای جوانان ایران دفتر یاسوج با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد آئین رونمایی از کتاب عکس ” پنجره ای بسوی زندگی” نوشته مهدی غفاری و آثار حسن غفاری چهره سرشناس عکاسی در کشور عزیزمان ایران و عضو پیش کسوت انجمن سینمای جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد را برگزار کرد.

به گزارش خبرنما؛ این برنامه راس ساعت ۵ بعدازظهر در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد انجمن سینمای جوانان یاسوج سالن سینما تک با حضور جمعی از عکاسان, فیلمسازان,شعرا و ادیبان و همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی دکتر دهبانی پور و معاونین اداره کل برگزار گردید.

در این برنامه قدرت الله سلیمانی فر مدیر انجمن سینمای جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن خیرمقدم به حاضرین به معرفی انجمن سینمای جوانان ایران و رسالت این انجمن در کشف استعداد ها،حمایت و هدایت جوانان درطول عمر سی ساله این خانواده بزرگ پرداخت و در خصوص برنامه رونمایی گفت: انجمن وظیفه خود می داند که از پیش کسوتان خود تجلیل نموده و همیشه فضایی را برای معرفی هرچه بیشتر و بهتر آنان فراهم نماید، و قدردان آنان بابت یک عمر تلاششان که باعث کسب افتخار برای دفتر یاسوج گردیده خواهد بود.

سلیمانی فر ادامه داد: حسن غفاری از افتخارات انجمن هستند و روزی مانند من و شما روی نیمکت های انجمن به فراگیری دروس فیلمسازی و عکاسی مشغول بودند و از فرصتی که سینمای جوان برای او فراهم نمود و با پشتکار عظیم و مثال زدنی که خود داشتند تحصیلات خود را در رشته عکاسی تکمیل نموده و امروز به عنوان یک عکاس مستند اجتماعی،مردم نگار و قوم نگار ، افتخارمردم این استان و بلکه مملکت عزیزمان هستند.

در ادامه خسرو حیدری کارشناس ارشد سینما و مدرس سینمای جوان به عنوان منتقد، نقدی بر عکس های کتاب “پنجره ای بسوی زندگی” ارائه نمود و همچنین رضا شریعتی کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر نیز به نقد آثار آقای غفاری پرداخت.

هم چنین مرتضی غفاری کارشناس معماری و فعال حوزه ادبیات شرحی بر کتاب پنجره ای بسوی امید نوشته و ارائه نمود و یادآوری نمود که چینش عکسها از ابتدا تا پایان کتاب روایتی شاعرانه از زندگی مردم و عشایر بومی استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد و درس زندگی به ما می دهد و ما را وا می دارد که قدر داشته هایمان را بدانیم و در خصوص تعدادی از عکس ها که تقابل سنت و مدرنیته را نشان می داد برای حضار توضیحاتی ارائه داد.

همچنین درباره دلنوشته های نویسنده کتاب مهدی غفاری که درکنار هرعکسی آمده است ازذوق و قریحه مثال زدنی این نویسنده و ارتباط حسی و قدرتمند دلنوشته ها و آثار تو ضیحاتی جالبی عرضه داشت.

دکتر یزدانپناه از ادیبان استان ضمن توصیف آثار از عکاسان خواست تا روی جلوه های جذاب و نشاط آفرین زندگی روستایی و عشایری بیشتر زوم کنند و این نباشد که دیدن آثار بیشتر موجب دلزدگی روستاییان از زندگی خودشان شود و راه حاشیه نشینی درشهرها را درپیش بگیرند.

درپایان حسن غفاری عضو هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران ضمن تقدیر و تشکر از انجمن سینمای جوانان بابت برگزاری این مراسم در خصوص تعلق خاطرش به استان زادگاهش و عکاسی قوم نگاری و تلاشهای فراوانی که در این بیست و چندساله برای ثبت آثار ماندگاری از جلوه های زندگی عشایری به طور اعم عشایر ایران و بطور اخص عشایر استانکهگیلویه و بویراحمد مطالبی را برای حضار عنوان نمود و ازمدیران استان خواستار حمایت جدی برای چاپ آثار بعدیش شد. وی همچنین توصیه هایی برای جوانان داشت.