طی مراسمی با حضور مسئولان استانی، اثر ملتجی بویراحمدی کهن‌ترین نسخه خطی کهگیلویه و بویراحمد رونمایی شد.

 شامگاه پنج‌شنبه با حضور مسئولان ارشد استانی، استاندار ، نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی و تنی چند از مسئولان استانی از کهن‌ترین نسخه خطی رونمایی شد.

به گزارش فارس، این اقدام فرهنگی توسط حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد و با همکاری تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان فرهنگ و هنر انجام شده است.

در این مراسم شاعر برجسته با بیان این‌که این اثر متعلق به است آن را مربوط به دوره محمدعلی شاه قاجار دانست که در آن هنگام ۷۰ سال سن داشته است.

سراینده دیوان ایل احساس در ادامه افزود: ملتجی در سال ۱۲۱۶ هجری قمری این اثر را از خود بر جای گذاشته که توانستیم با همکاری هنرمندان هم استانی همچون عطا طاهری بویراحمدی، دکتر سیاهپور، افرازی و البته با همکاری و کمک مرحوم زنده‌یاد سید امرالله حسینی پدر خوشنویسی استان این کار را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه این نسخه علاوه بر دیوان شعر در آن خوشنویسی هم لحاظ شده از ملتجی بویراحمدی به عنوان هنرمندی یاد کرد که در دو زمینه شعر و خوشنویسی تبحر خاصی داشته است.

داوری به دیگر خصوصیات این نسخه خطی اشاره کرد و گفت: آغاز این دیوان با نام مولی‌الموحدین و پایان آن با نام مبارک حضرت فاطمه صغری می‌باشد.

وی از کارها و اقدامات خوب حوزه هنری یاد کرد و گفت: تاریخ ادبیات استان از زمان طاهریان تاکنون در دست تدوین است.

داوری از رسالت هنری هنرمندان این استان سخن به میان آورد و با بیان این‌که وابسته به هیچ گروه و جریانی نیستیم، خاطرنشان کرد: اگر قیمت هنرمند در زمان زندگی دو ریال باشد فی آن پس از مرگ چهار ریال خواهد بود که همین برای هنرمند کفایت می‌کند.

منبع : فارس