یاسوج – ایرنا – بارش برف سنگین در مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد آواخر هفته گذشته اگرچه باعث خوسحالی مردم شد اما مشکلات ناشی از برفگیرشدن مردم یک شوک بزرگ را متوجه بخش مدیریت بحران این استان کرد.

سایت مردم استان (ک و ب)- ؛  بارش برف به میزان ۶۰ سانتی متر در برخی مناطق ، محاصره شهرستانهای بویراحمدو دنا و قطع راههای اصلی و فرعی مرکز استان به یاسوج و ضرورت خدمات رسانی سریع در این شرایط بحرانی باعث شد تا ضعف ناشی از کمبود امکانات دستگاه های خدمات رسان در حوزه مدیریت بحران بیش از پیش آشکار شود.

در محاصره برف قرار گرفتن شهرها و روستاها درحالی بود که پیش از این بارش مسوولان راه شهرسازی از آمادگی ۲۲ راهدارخانه و ۸۰ دستگاه ماشین آلات خدمات رسان این بخش خبر داده بودند.

در شرایطی که بارش برف سنگین باعث راهبندان تمامی مسیرهای ارتباطی مرکز استان شده بود آنچه بیش از هر چیز دیگر نمایان شد وجود ماشین آلات زمین گیر و مستهلک در راهداری های مناطق سرحدی کهگیلویه وبویراحمد بود.

اگرچه مسوولان اجرایی و مدیریت بحران تمام مساعی و تلاش خود را برای خدمات رسانی سریع به کار گرفتند ولی کمبود امکانات و ماشین آلات مشلات زیادی را متوجه تردد مردم کرد.

پس از گذشت چند روز هنوز برخی راههای روستایی بازگشایی نشده است و در عین حال برفروبی برخی مسیرهای پرتردد از جمله یاسوج -بابامیدان به نحو مطلوب انجام نگرفته است.

با وجود تشکیل ستاد بحران و اعلام آمادگی دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد برای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی امکانات موجود اداره های متولی جوابگوی ارایه خدمات در شهر یاسوج و دنا نیز نبود.

گرچه نیروهای راهداری، جمعیت هلال احمر، اورژانس، پلیس راه و سایر نهادهای مربوطه از همان ساعات اولیه در نقاط مختلف و مناطق برف گیر حضور یافتند ولی به دلیل بارش برف سنگین و تجهیزات ناکافی آنها قدرت مقابله با چنین بحرانی را برای ساعت های طولانی را غیرممکن کرد.

دستگاه خدمات رسانی نظیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد نیز که باید در مواقع بحرانی به وِیژه شرایط برفی به سرعت از مسدود شدن راه های ارتباطی جلوگیری کند به دلیل عمر بالا و فرسودگی ماشین آلات از ارایه خدمات مطلوب بازماند.

به گفته برخی شهروندان یاسوجی شهرداری این شهر نیز با وجود تلاش گسترده برای بازگشایی معابر شهری و برف روبی پیاده روها تاکنون در حد ایده آل و آنگونه که مردم انتظار داشتند عمل نکرده است.

با توجه به اینکه بارش برف تنها برای ساعاتی ادامه داشت به نظر می رسد با چنین امکانات و نیروهای محدودی اداره های کهگیلویه و بویراحمد هرگز توان مقابله با بحران ها و حوادث پیش بینی نشده در مقیاس وسیع را نخواهند داشت.

حال باید به این نکته توجه داشت که باید قبل از وقوع هر حادثه پیش بینی های لازم را انجام و تدابیر ویژه برای مقابله سریع با آن اعمال کرد نه اینکه در اوج بارش برف متوجه شد ماشین آلات راهداری کهگیلویه و بویراحمد حین خدمات رسانی در جاده از رده خارج شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تعداد زیادی از ماشین آلات این اداره کل عمر بالایی دارند که تنها با تعمیر کردن چند باره آنها امکان خدمات رسانی میسر است.

خیبر بیدارپور با اشاره به اینکه خرید ماشین آلات جدید هزینه های هنگفتی را دربردارد، افزود: با توجه به کمبود اعتبارات امکان خرید و تامین چنین ماشین آلاتی وجود ندارد.

وی بیان کرد: با توجه به گستردگی جاده های ارتباطی اصلی و فرعی کهگیلویه و بویراحمد در کنار این ماشین آلات قدیمی از ظرفیت بخش خصوصی و پیمانکاران نیز در مواقع بحران استفاده می شود.

بیدارپور اظهار کرد: این اداره کل در برف سنگین روزهای اخیر نیز با اجاره ۲۰ دستگاه ماشین آلات بخش خصوصی نسبت به بازگشایی و برف روبی جاده های ارتباطی استان اقدام کرد.

معاون مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: به دلیل گستردگی راه های ارتباطی استان و کمبود تجهیزات به ویژه ماشین آلات برف روبی بازگشایی جاده های مسدود شده به تاخیز انداخت .

وی با اشاره به اینکه اداره کل راه و شهرسازی گهگیلویه و بویراحمد ۹ دستگاه ماشین آلات نمک پاش پیشرفته دارد، بیان کرد: ۵۰ دستگاه ماشین آلات سنگین راهدارخانه های این استان در دو سال گذشته فرسوده و از رده خارج شد و جایگزینی ندارند.

محرابی اظهار کرد: تاکنون ۸۰ درصد راه های روستایی مسدود شده در شهرستان های بویراحمد و دنا و شهر دیشموک بازگشایی شده است.

متوسط عمر ناوگان راهدای کهگیلویه وبویراحمد ۲۷ سال اعلام شده است و در عین حال بسیاری ازماشین آلات این ناوگان در روزحادثه زمین گیربودند.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی کهگیلویه و بویراحمد نیز از روند خدمات رسانی ماشین آلات راهداری این استان در زمان بارش برف روز چهارشنبه هفته گذشته انتقاد کرد و گفت: بخش زیادی از کندی ترافیک جاده های ارتباطی برف گیر این استان به ماشین آلات راهداری برمی گردد که پاسخگوی مواقع بحرانی نیستند.

سرهنگ منوچهر سیاهپور افزود: بسیاری از این ماشین آلات از رده خارج هستند و تامین سوخت مورد نیاز آنها در مواقع بحرانی نیز مشکلاتی را به همراه دارد که مسوولان مربوطه باید هر چه سریعتر نسبت به رفع این کمبودها اقدام کنند.

بارش برف سنگین در نقاط سردسیری کهگیلویه و بویراحمد زنگ خطری بود تا نهادهای متولی و عضو ستاد بحران این استان نسبت به تامین تجهیز امکانات و ماشین آلات پیشرفته برای مقابله با حوادث احتمالی بیش از پیش اقدام کنند.