سایت مردم استان ک و ب – وحید دانشی*

امروزه  به دلیل شایع شدن طب سنتی و استفاده همیشگی مردم استان  کهگیلویه و بویراحمد از گیاهان دارویی، خود درمانی  با استفاده از داروهای سنتی فراوان شده است. غافل از آنکه استفاده نادرست از این داروها همانند داروهای طب نوین می تواند خطر آفرین باشد وبه جای آنکه سبب درمان بیماری شود تاثیر عکس داشته  و موجب پیامدهای سوء شود. و خود درمانی بدون شک باید در بیماری های حساس  همچون دیابت  ترک شود. چیزی که سبب شد چنین یادداشتی را خدمت دوستان ارائه دهیم دیدن همین خوددرمانی توسط دوستان آن هم به صورت ناصحیح بوده است.  مطالب ذیل جهت تجویز نبوده و صرفا جهت آشنایی ارائه گردیده است. لطفا از درمان با داروهای ذیل بدون مشورت پزشک طب سنتی خودداری فرمایید.

دیابیطس یا دیابت در طب سنتی:

دیابت که در طب سنتی از آن به عنوان ذیابیتس یاد می شود دارای علائمی چون تشنگی فراوان. ادرار زیاد و اگر کنترل نشود سبب لاغری می شود. دو علت اصلی برای این بیماری ذکر می کنند. یکی سوء مزاج گرم مفرط کلیه ها و دومی سوء مزاج سرد کلیه ها. که شایع ترین علت این بیماری را سوء مزاج گرم کلیه ها بیان کرده اند. یعنی وجود گرمای بسیار زیاد در کلیه ها. که این گرما زیاد کلیه ها سبب جذب آب کبد می شود و کبد به دلیل هدر رفتن آب، رطوبت مورد نیاز خود را از معده می گیرد و به دلیل هدر رفتن آب زیاد تشنگی حاصل می شود. پس در طب سنتی دو نوع  ذیابیطس داریم .ذیابیطس گرم و ذیابیطس سرد.

علائم دیابت گرم:

تشنگی شدید- عدم سوزش ادرار- رنگینی ادرار-  قوت شهوت –  احساس گرمی در ناحیه کلیه ها-

علائم دیابت سرد:

تشنگی کمتر از دیابت گرم –  رفع تشنگی با نوشیدن آب نیم گرم و گرم- ادرار سفید رنگ و بودن سوزش- سردی ناحیه کلیه ها-  ضعف شهوت-  از بین رفتن اشتها-  ایجاد کاهش وزن و لاغری به مرور زمان

راههای پیشگیری از ابتلاء به ذیابیطس در طب سنتی:

رعایت اصول شش گانه ضروری حیات یا سته ضروریه که عبارتند از: هوای سالم – خوردنی ها و آشامیدنی ها یعنی تغذیه مناسب بر حسب مزاج –  ورزش و استراحت بر حسب مزاج – داشتن خواب وبیداری در حد  اعتدال –  اعراض نفسانی یعنی دوری از خشم. غضب. غم و اندوه و ..-  نگهداری و حبس مواد لازم وضروری برای بدن و خارج کردن مواد زائد و غیر ضروری از بدن

راههای درمان:

درمان با غذا :  غذای مصرفی برای افراد مبتلا به دیابت گرم و سرد یکسان نیست و خوردن هر غذایی کاری خطا محسوب می شود. کسانی که دیابت گرم دارند باید غذاهایی با طبع سرد میل کنند و از خوردن غذاهایی با طبع گرم اجتناب کنند.

درمان با دارو: در طب سنتی هرگز نباید یک دارو را هم برای افراد دیابتی گرم و هم دیابتی سرد تجویز کرد. چرا که گیاهان هم دارای طبع سرد و گرم هستند. و در صورت رعایت نکردن این مورد احتمال اختلال در بدن یمار وجود دارد. افراد دیابتی گرم باید با گیاهان با طبع سرد و افراد دیابتی سرد با داروهای با طبع گرم درمان شوند.

افراد دیابتی گرم از داروهای باطبع سرد استفاده کنند مثلا : گل محمدی-  آب انار- سماق- اسفرزه- کدو- خرفه – گشنیز- ترشک- کاهو  اثر معنا داری ندارد- سیاه گیله بسیار نافع است.

 

افراد دیابتی سرد از داروهای باطبع گرم  استفاده کنند مثلا شیرین بیان – بادرنجبویه- شنبلیله – زیره – پیاز بسیار نافع است– سیر- خار مریم بسیار نافع است- چای سبز

 


* دارای مدرک طب سنتی