وزیر بهداشت، درمان و اموزش پزشکی گفت: دو هزار خانه بهداشت در سراسر کشور در سال جاری بازسازی و در چرخه خدمات رسانی به مردم قرار خواهند گرفت.

عصر چهارشنبه در نشست با رییس، معاونان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی افزود: اعتبارات مناسبی را برای نوسازی این تعداد اختصاص داده تا هر چه سریعتر مورد استفاده قرار گیرند.

وی به حضور خود در مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد شامل بخش دیشموک و قلعه رییسی و بازدید از بیمارستان های شهرهای دهدشت، گچساران و یاسوج اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم با وجود تمام مشکلات امسال توجه ویژه ای به بخش بهداشت و درمان داشته است.

اظهار کرد: در سال جاری باید در پزشکان، کارکنان و مدیران دانشگاه های علوم پزشکی تغییر رفتار ایجاد شود تا سطح رضایت مندی و آرامش مردم افزایش یابد.

وزیر بهداشت با اشاره به این که تمام مسوولان باید در حوزه مدیریتی خود به نحو شایسته ای عمل کنند، خاطرنشان کرد: هرچند در حوزه سلامت گام های موثری برداشته شده ولی خدمات رسانی مطلوب و رضایت مندی کامل مردم زمان می برد.

وی یکی از معضلات این حوزه را کمبود فضاهای فیزیکی و مراکز بهداشتی درمانی اعلام کرد و گفت: دولت برای تامین منابع جدید در این زمینه محدودیت هایی دارد که تنها راه حل این مشکل جلوگیری از ساخت و ساز فضاهای فیزیکی غیر ضرور است.

قاضی زاده هاشمی افزود: یکی از اشتباهات دولت گذشته احداث زیرساخت های بهداشتی و درمانی گسترده در کشور بود که بخش زیادی از اعتباراتی را که باید صرف نیازهای بیماران و حقوق کارکنان بیمارستان ها می شد به این امر اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: این امر بیماران را به سوی مراکز خصوصی سوق داد و موجب کاهش خدمات بیمارستانی در بخش دولتی و اجبار بیماران برای صرف هزینه های بیشتر شد.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: این وزارتخانه از هرگونه ساختمان سازی و تعریف پروژه جدید در حوزه بهداشت و درمان بدون تامین اعتبار جلوگیری خواهد کرد و این رویکرد را از سیاست های قطعی خود می داند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه اندازی مجموعه های درمانی و کلینیک ها در مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد را ضروری دانست و گفت: باید با استفاده از اعتبارات استانی بیمارستان ۲۰۰ تخت خوابی یاسوج تا دو سال آینده به بهره برداری کامل برسد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به این که در مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد ارتقاء رشته های مختلف پزشکی باید انجام شود، ابراز داشت: مراکز آموزش بهورزی، پرستاری و مرکز فوریت های پزشکی نیز در این مناطق ایجاد و در راه اندازی تعداد رشته ها بومی گزینی رعایت شود.

وی با بیان این که استعدادهای بالقوه ای در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که با ارایه آموزش می توانند خدمات رسانی کنند، عنوان کرد: دولت مصمم به رفع کسری اعتبارات در این استان است که این امر به تدریج انجام خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی افزود: برای نخستین بار اعتبارات ناشی از هدفمندی یارانه ها به بیمارستان ها اختصاص داده شد تا دانشگاه های علوم پزشکی دخل و تصرفی در آن نداشته باشند و مدیران بیمارستان ها می توانند با صرفه جویی کسری اعتبارات را جبران کنند.

وزیر بهداشت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این نشست از نمایندگان مردم کهگیلویه و بویر احمد در مجلس شورای اسلامی که در کمیسیون تلفیق و بودجه از اختصاص اعتبارات حوزه سلامت حمایت کردند تقدیر کرد.

در پایان این نشست به منظور قدردانی از خدمات ارزشمند گروه نورآوران سلامت در منطقه محروم دیشموک و اجرای طرح تحول نظام سلامت از طرف خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد به سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و اموزش پزشکی لوح سپاسی اهدا شد.