سردار حاج قاسم سلیمانی نوشته است: قدر مسلّم، آنچه را در دوران دفاع مقدس مشاهده کردیم و بر ما گذشت باید قطعه های کم نظیر و برجسته ای از تاریخ گذشتگان و موعود وعده داده شده آیندگان دانست.

کتاب «نبردهای پیروز» حاصل مصاحبه عباس میرزایی، نویسنده کتاب با بیش از ۱۱۰ نفر از رزمندگان شرکت کننده در عملیات ثامن الائمه(ع) و نزدیک به ۱۴۰ مصاحبه با رزمندگان حاضر در عملیات طریق القدس است. فرماندهی لشکر ۴۱ ثارالله در این نبردها را سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به عهده داشته و به همین دلیل بخشی از روایت این کتاب مربوط به خاطراتی است که از زبان وی بیان شده است.

این کتاب بخشی از تاریخ شفاهی دفاع مقدس به حساب می آید و نویسنده برای مستندکردن روایت آن، تنها به انجام مصاحبه های حضوری با افراد بسنده نکرده و به منابع تاریخی تکمیل کننده همچون نوارهای ضبط شده از بی سیم عملیات در زمان جنگ، کتاب های از پیش منتشر شده و مصاحبه های صدا و سیمای مرکز استان کرمان با رزمندگان در زمان جنگ نیز رجوع کرده است.

کتاب «نبردهای پیروز» به لحاظ زمانی وقایع شهریور سال ۱۳۶۰ تا بهمن ماه همان سال را دربر می گیرد و از بخش های مختلفی همچون استان کرمان در نبرد ثامن الائمه(ع)، با گردان شهید بهشتی از کرمان تا آبادان، استان کرمان در نبرد بزرگ شرق کارون، به سوی نبرد طریق القدس و حماسه سابله تشکیل شده است.

سردار حاج قاسم سلیمانی نیز پیش از تحویل این اثر به انتشارات سوره مهر آن را مورد مطالعه قرار داده و مقدمه ای نیز بر آن نوشته که به شرح ذیل است:

«بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

سپاس خداوند که ما را قرن ها در اصلاب متعدد و در اعصار بسیار طولانی نسل به نسل منتقل کرد و در زمانی رخصت توفیق و حضور عطا فرمود که لحظات و دقایق چنین حیاتی، از آن چنان ارزشی برخوردار است که پس از بعثت نبی مکرّم اسلام(ص) و دوران کوتاه ائمه معصومین(ع) تا زمان ظهور منجی عالم، گذشتگان و عارفان سالک کوی حق در حسرت و جست وجوی آن بوده و خواهند بود و توفیق درک چنین فرصتی بر آیندگان نیز مجهول است.

قدر مسلّم آنچه را در دوران دفاع مقدس مشاهده کردیم و بر ما گذشت باید قطعه های کم نظیر و برجسته ای از تاریخ گذشتگان و موعود وعده داده شده آیندگان دانست؛ در واقع اعجاز توفیق استثنایی این نسل در این بوده است که اراده خداوند بر این قرار گرفته که حیات کوتاه عمر آنان تجسم قله انسانیت در گذشته و آینده باشد.

گذشته پُر راز و رمز عاشورا و کربلا و آینده وعده داده شده ظهور، در این قطعه بی نظیر تاریخ نمایشگاه عظیمی را از حقیقت خلقت و جوهر عبودیت برپا کرد که تماشاگران آن به وسعت هزاران سال متحیرانه زانوی سکوت بغل کرده محو چهره های دلربا و سلوک سالکان آن خواهند بود.

نگارشی که صورت گرفته، صورت ظاهری بخشی از اتفاقاتی است که باطن آن را باید در «یَوْمَئِذٍ یَصْدُرُ النّاسُ اَشْتاتاً لِیُرَوا اَعْمالَهُمْ» به نظاره نشست و فقط معراج نشینان قادر به کشف آن حقیقت حقیقی و آن قوه و قدرتی هستند که اکبر محمدحسینی گفت: «مرا به زیر پل بکشانید و کسی نداند من زخمی هستم.» و آرام آخرین رمق های خود را در مژه های چشم هایش فشرد و آخرین لحظه توفیق را بدرقه کرد و پرواز نمود.

ثامن الائمه(ع) شروع عاشوراهای کرمان و کرمانیان، سیستان و سیستانیان و هرمز و هرمزگانیان است. طریق القدس سرزمینی مقدس بود که ثارالله از آن متولد شد. مولود مبارکی که تبدیل به کعبه آمال مجاهدین شد، نجم ثاقبی که روزی در قامت حسین(ع) و روزی در قامت فرقه ای مقدس به نام ثارالله طلوع کرد و در آن فرقه ثارالله را به نسبت انسان ها تقسیم کردند، لذا آن فرقه را فرقه ثاراللهیان نامیدند.

کرمان، سیستان و هرمزگان به خود می بالد که در طریق القدس سینه دشمن را در دهلاویه درید و مهم ترین پل ارتباطی آن یعنی سابله را به تصرف خود درآورد.
رزم کرمانیان در ثامن الائمه و طریق القدس سرآغاز تولد ثارالله و موجب اعتبار و اعتمادی شد که پس از آن سپاه کرمانیان در تمامی نبردها همواره خط شکن خطوط دشمن شد و ستاره کرمان در آسمان امام خمینی(ره) از چنان درخشندگی خیره کننده و پرجاذبه ای برخوردار شد که هزاران مشتاق خمینی(ره) را به خود جذب کرد که بعدها لشکر و طوفانی سهمگین را به نام ثارالله پدید آورد تا خرمن دشمن را بر باد دهند.

درود و رحمت خداوند بر امام خمینی(ره) و شهیدان و مجاهدین این فتح بزرگ.

قاسم سلیمانی»

انتهای پیام

منبع: پایگاه اینترنتی بسیج

منبع : سپاه فتح استان ک-و-ب